POSZUKUJESZ WYDAWNICTW PODRÓŻNICZYCH O GRECJI?
ZAPRASZAM DO KSIĘGARNI INTERNETOWEJ "BEZDROŻA"REPUBLIKA GRECKA
ATENY - GALERIA ZDJĘĆ
ATENY

AGORÁ ATEŃSKA

Agorá jest położona u stóp północnego muru Akropolu. Tu zrodziła się filozofia (umiłowanie mądrości i swobodna wymiana myśli) i polityka (w dzisiejszym rozumieniu tego słowa). Tu mieszkał, był sądzony i zmarł Sokrates.

Agorá ateńska była placem targowym i miejscem zgromadzeń. Było to serce starożytnych Aten - "dolnego miasta". Agorá miała kształt czworokąta o wymiarach 120x120 metrów. Usytuowano na niej świątynie, biblioteki i budynki użytku publicznego oraz pomniki herosów. Charakterystycznymi budowlami były stoa, czyli zadaszone kolumnady, które chroniły przed deszczem lub słońcem. Tutaj przekupki sprzedawały codziennie swoje towary. Odbywały się tu też liczne uroczystości.

Budynki i konstrukcje na Agorze:
1. Budynek sądu
2. Mennica
3. Studnia
4. Stoa południowa
5. Heliaia
6. Strategeion
7. Kolonos Agorajos
8. Tolos - świątynia, w której znajdował się klub spotkań 50 ateńskich radnych.
9. Kamienie graniczne Agory
10. Pomnik herosów eponimów
11. Stary buleuterion (Metroon) - archiwum państwowe
12. Buleuterion (ateński ratusz)
13. Hefajstejon (Świątynia Hefajstosa)
14. Świątynia Apollina Patroosa
15. Stoa Zeusa
16. Ołtarz Dwunastu Bogów - od tego miejsca starożytni Grecy mierzyli w swoim kraju wszystkie odległości
17. Stoa Królewska
18. Świątynia Afrodyty Urania
19. Stoa Hermesa
20. Stoa Poikile (Portyk Malowany) - tu nauczał mistrz stoików Zenon z Kition
21. Święta Droga - podczas świąt Panatejów podążała nią procesja na Akropol

Przez ponad tysiąc lat - od V w. p.n.e. do 580 roku Agorá stanowiła ośrodek życia handlowego i społecznego. W V i IV wieku p.n.e. odbywały się tutaj sądy skorupkowe (ostracyzm). Zabudowa niszczona była co najmniej pięć razy: w roku 480 p.n.e. przez Persów, w 86 r. p.n.e. przez Rzymian, w 267 r. n.e. przez plemię germańskie Herulów, w 580 r. przez Słowian i w roku 1930 przez archeologów, którzy wyburzyli cały kwartał w poszukiwaniu śladów starożytności. Obraz Agory, jaki widzimy obecnie, sięga najdalej do czasów rzymskich, pierwszej połowy I stulecia. Składają się na niego dwie budowle: od wschodu portyk Attalosa i od zachodu świątynia Hefajstosa.

Portyk Attalosa (Stoa Attalosa) to dwupoziomowa budowla o długości 116 m, służąca jako skład towarów. Podobne stoa otaczały Agorę ze wszystkich czterech stron. Dzisiejsza stoa jest rekonstrukcją budynku ufundowanego przez Herodesa Attyka w II wieku p.n.e., wykonaną w latach 50-tych XX ubiegłego stulecia. Wewnątrz znajduje się Muzeum Agory, a w nim m.in. sławna "Uskrzydlona Nike" z IV wieku p.n.e.

Świątynia Hefajstosa (Hefajstejon), zwana niewłaściwie Tezejonem jest w dużym stopniu autentyczna i jest najlepiej zachowaną ze wszystkich świątyń w Grecji. Pochodzi z drugiej połowy V w. p.n.e. (428). Pierwsza grecka świątynia zbudowana z marmuru. Uniknęła losu innych antycznych budowli z tego względu, że mieścił się tu od czasów bizantyjskich do roku 1834 kościół św. Jerzego. Wnętrze świątyni, które niegdyś zdobiły posągi Hefajstosa i Ateny, otaczają 34 kolumny doryckie. Na zewnątrz świątynię zdobi fryz z płaskorzeźbami ukazującymi czyny Heraklesa i Tezeusza (stąd nazwa Tezejon).

POLECAM STRONY
 
DESTYNACJE EUROPEJSKIE  ATRAKCJE TURYSTYCZNE EUROPY
STRONA ZAWODOWEGO PILOTA WYCIECZEK ZAGRANICZNYCH