POSZUKUJESZ WYDAWNICTW PODRÓŻNICZYCH O GRECJI
ZAPRASZAM DO KSIĘGARNI INTERNETOWEJ "BEZDROŻA"REPUBLIKA GRECKA
HISTORIA ATEN W ZARYSIE
AGORA AKROPOL HADRIANOPOLIS
ATENY - GALERIA ZDJĘĆ

ATENY

(nowogr. Αθήνα = Athina)
(klas. gr. Ἀθῆναι = Athenai)
(łac. Athenae)

INFORMACJE PODSTAWOWE

Położenie: Ateny leżą w południowo-zachodniej części Attyki, nad Zatoką Sarońską.
Powierzchnia: właściwe miasto 38,964 km2; 411,717 km2(zespół miejski).
Status prawny: stolica Grecji i ośrodek administracyjny nomosu Attyka.
Ludność: miasto liczy 745 tys. mieszkańców, obszar metropolitarny Wielkich Aten zamieszkuje 3,5 miliona mieszkańców. Jest to największe miasto Grecji. W skład zespołu miejskiego Wielkie Ateny wchodzą Pireus oraz 36 mniejszych miast i gmin wiejskich położonych w nomosach Attyka i Pireus.
Warunki naturalne: Ateny leżą w Attyce, historycznej krainie geograficznej położonej w Grecji Środkowej. Miasto ulokowane zostało na pagórkowatej równinie, przeciętej rzekami Kifisos i Ilisos. Otoczona jest ona górami: od wschodu - Imitos, od północy - Pentelikon i Parnis, od północnego-zachodu Ajgaleos (Egaleos).
Klimat: podzwrotnikowy śródziemnomorski. Lata są gorące i suche, a zimy łagodne i wilgotne.
Szkoły wyższe: uniwersytet, politechnika, konserwatorium, akademia plastyczna.
Instytucje kulturalne: Narodowe Muzeum Archeologiczne, Muzeum Bizantyjskie, Muzeum Benakisa, Muzeum Sztuki Cykladzkiej, Narodowe Muzeum Historyczne, Muzeum na Agorze, Muzeum na Akropolu.
Gospodarka: rozwinięty, różnorodny przemysł Aten dostarcza około 70% przemysłowej produkcji krajowej (przemysł przetwórstwa spożywczego, skórzano-obuwniczy, odzieżowy, chemiczny, stoczniowy). Ważny węzeł komunikacyjny; stacja kolejowa Ateny Centralne, Międzynarodowy Port Lotniczy Hellenikon; metro.
Najpopularniejsze kluby sportowe: Panathinaikos Ateny, AEK Ateny

WARTO ZOBACZYĆ

Zabytki: Ateny stanowią bezcenny zespół zabytkowy starożytności, który można podzielić na 3 grupy: Akropol z Partenonem i budowle położone u stóp wzgórza, czyli teatr Dionizosa, portyk Eumenesa II, Odeon i pomnik Lizykratesa; pozostałości zabudowy dwóch rynków: greckiego - Agory ze stoą Attalosa II, i rzymskiego - z Wieżą Wiatrów i Biblioteką Hadriana, dzielnica garncarzy - Keramejkos, z tzw. Tezejonem, Dipylonem i wielką nekropolią; grupa budowli dzielnicy Hadrionopolis z okresu rzymskiego z tzw. łukiem Hadriana i świątynią Zeusa Olimpijskiego.

Wieża Wiatrów
Ośmiokątna marmurowa wieża na forum rzymskim. Wieża została przypuszczalnie wybudowana na podstawie projektu Andronikosa z Kyrros (Andronik) około 50 p.n.e, ale inne źródła określają początek budowy na II wiek p.n.e. Używana była jako zegar miejski (horologion) oraz wiatrowskaz. Każda spośród jej ścian jest przypisana do boga jednego z wiatrów. Na ścianach ulokowano 8 zegarów słonecznych, a wewnątrz była klepsydra wodna, napędzana wodą z Akropolu. Wieża należy do najlepiej zachowanych budynków starożytnych Aten. Ma 12 metrów wysokości i zwieńczona była 8 metrowym wskaźnikiem kierunku wiatru. Na szczycie znajdował się ruchomy posążek Trytona, wskazujący kierunek wiatru. Ośmiu głównych bogów wiatru wiatru to Boreasz (wiatr północny), Kaikias (północno-wschodni), Euros (wschodni), Apeliotes (południowo-wschodni), Notos (południowy), Lips (południowo zachodni), Zefir (zachodni) i Skiron (północno-zachodni) — wieża ma też dziewięć zegarów słonecznych. W okresie wczesnochrześcijańskim wieża była używana jako dzwonnica kościoła o obrządku bizantyjskim. Wieża została całkowicie odkopana w XIX wieku przez Greckie Towarzystwo Archeologiczne.

W Atenach są także zabytkowe cerkwie średniowieczne, m.in. Ajos Theodoros (XI w.), Świętych Apostołów (XI w.), Mała Metropolia (XIII w. ) oraz reprezentacyjne gmachy neoklasycystyczne z XIX wieku.

Rozwój Aten współczesnych datuje się na wiek XX. Centrum handlowe nowoczesnych Aten leży pomiędzy placami Omonia (Zgody) i Sindagma (Konstytucji). Miejsce to odgrywa taką samą rolę, jak starożytna Agora - dawny rynek, plac targowy i miejsce zgromadzeń.
Platia Sindagma
Nazwę nadano placowi dla uczczenia greckiej konstytucji z marca 1844 roku. Centralny punkt współczesnych Aten. Wokół placu położone są najdroższe hotele, siedziby banków, kawiarnie. Tu spotykają się główne ulice miasta: Ermou, Amalias, Stadhiou i Venizelou.
Platia Omonia
Drugi co do wielkości plac w Atenach. Obecnie krzyżują się tutaj główne linie komunikacyjne miasta. Stąd rozchodzą się arterie łączące Ateny z resztą kraju: z Tebami, Macedonią i Tracją, Pireusem, Maratonem, Koryntem, Patras i Peloponezem.
Parlament (Vouli, Boule)
Jeden z najpiękniejszych XIX-wiecznych budynków w stolicy. Nazwę swą wywodzi od działającej w starożytnych Atenach Rady Pięciuset (Boule). Został wzniesiony w latach 1836-1842 jako siedziba pierwszego króla niepodległej Grecji Ottona I. Projektantem pałacu był Friedrich Gaertner, słynny architekt, twórca projektów pałacu królewskiego w Monachium i gmachu Ermitażu w St. Petersburgu. Pałac zajął 7 000 m2powierzchni. W lipcu 1884 roku północna część pałacu została poważnie uszkodzona przez wielki pożar. Drugi wielki pożar wybuchł 24 grudnia 1909 roku niszcząc główną cześć pałacu. Królewska rodzina przeniosła się do letniej rezydencji w Dekelei i nigdy już do pałacu nie powróciła. W 1928 roku rząd Elefteriosa Venizelosa zadecydował o odbudowie i przebudowie pałacu. Jednocześnie podjęto decyzję aby Parlament przeniósł się z dotychczasowego lokum - Gmachu Deputowanych z ulicy Stadiou do Pałacu Królewskiego na placu Syndagma. Zadanie przebudowy pałacu otrzymał znany grecki architekt Andreas Kriezis. Prace rozpoczęły się latem 1930 roku. Senat jako pierwszy przeniósł swoją siedzibę do nowego gmachu 2 sierpnia 1934 roku. Izba niższa przeniosła się rok później 1 lipca 1935 roku i Piąte Zgromadzenie Narodowe mogło rozpocząć obrady. W roku 1932 przed nowym frontem budowli wzniesiono symboliczny Grób Nieznanego Żołnierza wg projektu architekta Lazarisa. Przed parlamentem i znajdującym się w pobliżu Grobem Nieznanego Żołnierza wartę pełnią żołnierze z elitarnych jednostek (Ewzones).
Stadion Olimpijski
Jest XIX-wieczną marmurową repliką starożytnego kamiennego stadionu wzniesionego w tym miejscu w 330 roku p.n.e. przez Likurga i przebudowanego na marmurowy w 140 roku. Stadion jest darem dla społeczeństwa greckiego z okazji pierwszych nowożytnych Igrzysk Olimpijskich w 1896 roku. Fundatorem był Georg Averof.
Ogród Narodowy
Założony jako ogrody dla królowej Amalii, żony króla Ottona I, zaprojektowane przez bawarskiego architekta terenów zielonych w miejscu, gdzie przedtem znajdował się Ogród Anaktory (dawnego pałacu królewskiego, obecnie budynku parlamentu). Jedyny większy park na terenie Aten.
Zappion
Neoklasycystyczny budynek w Ogrodzie Narodowym, ukończony w roku 1883. Był darem milionera Konstantyna Zappasa. Obecnie centrum konferencyjne i wystawowe.

CIEKAWOSTKI

* W Atenach mieszka prawie 40% populacji całej Grecji.
* Kiedy część Grecji wyzwoliła się spod panowania tureckiego i w 1834 roku Ateny zostały stolicą państwa, była to biedna wioska licząca 4 tysiące mieszkańców. Mieszkali oni pośród ruin świątyń Akropolu oraz w domkach przyklejonych do północnego zbocza góry, dzisiaj znanego jako najstarsza dzielnica Aten - Plaka. Świątynia Zeusa Olimpijskiego, dziś położona w jednym z najruchliwszych punktów miasta, wówczas stała wśród pól i łąk. Likawitos, 277-metrowej wysokości stożkowata skała obecnie górująca nad elegancką dzielnicą kolonaki na północny wschód od Akropolu, wtedy znajdowała się daleko poza miastem.
* Dzisiejszy wygląd miasto w dużym stopniu zawdzięcza pierwszemu królowi nowożytnej Grecji, Ottowi I Wittelsbachowi (1832-1862).
* Tylko 4% powierzchni miasta zajmują tereny zielone, wliczając w to cmentarze.
* Ateny należą według Światowej Organizacji Zdrowia do najhałaśliwszych metropolii świata.
* Większość ateńskich ścieków odprowadzana jest bezpośrednio do Zatoki Sarońskiej.

MIT O POCHODZENIU NAZWY MIASTA

Bogowie olimpijscy podzielić chcieli między siebie wszystkie miasta i regiony na ziemi, aby wyznaczyć okolice, w których mieliby doznawać szczególnego kultu. O Ateny pokłócili się: bogini Atena i bóg mórz, Posejdon, gdyż było to wielkie, najważniejsze miasto w całej Helladzie. Sami mieszkańcy miasta zbudowanego wokół skały – Akropol zaproponowali „zawody”. Miasto zostanie nazwane imieniem tego boga, który podaruje im najbardziej przydatny prezent. Posejdon dotknął zbocze Akropolu i ze szczeliny trysnęło źródełko. Atena dotknęła włócznią wolną przestrzeń tuż obok źródełka. W tym miejscu wyrosło pierwsze drzewko oliwne. Miasto to zostało nazwane od imienia Ateny.

POLECAM STRONY

 
DESTYNACJE EUROPEJSKIE  ATRAKCJE TURYSTYCZNE EUROPY
STRONA ZAWODOWEGO PILOTA WYCIECZEK ZAGRANICZNYCH