POSZUKUJESZ WYDAWNICTW PODRÓŻNICZYCH O FRANCJI?
ZAPRASZAM DO KSIĘGARNI INTERNETOWEJ "BEZDROŻA"FRANCJA

CHAMBORD - GALERIA ZDJĘĆ

ZAMEK CHAMBORD

Chambord to miejscowość i gmina we Francji, w regionie Centre, w departamencie Loir-et-Cher. Gminę zamieszkuje około 200 osób! Zamek w Chambord (fr. château de Chambord) to największy z zamków w dolinie Loary. Został zbudowany między rokiem 1519 a 1547 nad rzeką Cosson, jednym z mniejszych dopływów Loary. Leży około 6 km od prawego brzegu Loary, 14 km na północny wschód od Blois, w departamencie Loir-et-Cher we Francji w miejscowości Chambord (Loir-et-Cher).

Zamek w Chambord stanowi jedno z największych dzieł architektury okresu renesansu we Francji, a jego sylwetka jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych wśród budowli francuskich. Jednak architektura Chambord, który pierwotnie miał być rezydencją myśliwską, sprawia, że zamek jest przykładem przesady we wszystkich przejawach: 156 m długości, 56 m wysokości, posiada 6 wielkich wież, 77 klatek schodowych, 282 kominki, 800 rzeźbionych kapiteli, a przede wszystkim - 426 komnat..

Pierwotny projekt zamku był autorstwa włoskiego architekta Domenico da Cortony, lecz w ciągu prawie 30 lat budowy uległ on daleko idącym zmianom. Analizy wskazują również na wpływ Leonarda da Vinci, który zatrudniony był przez pewien czas na dworze Franciszka I w charakterze architekta, lecz zmarł w parę miesięcy przed rozpoczęciem budowy.

Konstrukcją zamek przypomina średniowieczną twierdzę – zbudowany jest na planie prostokąta, w rogach którego stoją wieże o średnicy 20 m każda. Głównym akcentem konstrukcyjnym jest budynek centralny na planie kwadratu zwany donżonem (mimo iż nigdy nie miał pełnić funkcji obronnej), w rogach którego również znajdują się wieże. Budynek centralny wtapia się jednym bokiem w większą budowlę i to połączenie stanowi fasadę główną zamku. Cztery wieże fasady zwieńczone są spadzistymi dachami z kampanilami. Głównym elementem "donżonu" jest charakterystyczna otwarta klatka schodowa w kształcie podwójnej spirali, obsługująca trzy kondygnacje zamku. Od klatki schodowej odchodzą, tworząc krzyż grecki, cztery wielkie przedsionki, którymi dostać się można do ośmiu wielkich apartamentów (po jednym wewnątrz każdej wieży i po jednym w kształcie kwadratu między każdym przedsionkiem i przylegającą doń wieżą). Plan ten powtarza się na trzech kondygnacjach.

Klatka schodowa w centrum budynku stanowi szczególny przykład stylu Leonarda da Vinci. Zbudowane w jej wnętrzu dwie spirale schodów skręcają w tę samą stronę, nie krzyżując się ze sobą. Klatką można na pierwszym piętrze dostać się do apartamentów królewskich, a wyżej na taras, z którego można zobaczyć okolicę oraz z bliska przyjrzeć się bogato rzeźbionym kapitelom dachowym i kominom. Klatka zwieńczona jest tzw. latarnią w formie wieży, która wznosi się na przeszło 30 metrów. We wschodnim skrzydle zamku znajdowały się królewskie apartamenty Franciszka I. W skrzydle zachodnim Jules Hardouin-Mansart zbudował za panowania Ludwika XIV kaplicę. Rzeźby w kasetonach w ogromnych komnatach drugiego piętra przedstawiające królewskie symbole Franciszka I (literę F oraz salamandrę w koronie) oraz związaną linę symbolizującą jego matkę Ludwikę Sabaudzką. Salamandry z Chambord ilustrują dewizę władcy "nutrisco et extinguo", co znaczy "żywię się (dobrym ogniem) i spalam się (w złym ogniu).

ZARYS HISTORII

W Chambord, który w języku galijskim oznaczał "bród na zakręcie", hrabiowie z Blois posiadali ufortyfikowany donżon, znany już w XII stuleciu. W roku 1392 hrabiowie Blois odsprzedali rozległe, pokryte lasem ziemie Chambord rodowi d’Orleans. Kiedy w roku 1498 książę orleański objął jako Ludwik XII tron Francji, ziemie te stały się własnością korony francuskiej.

W momencie wstąpienia na tron w 1515 roku Franciszek I wyruszył do Italii na podbój prowincji Mediolanu, której jego poprzednik Ludwik XII nie potrafił utrzymać przy Francji. Po powrocie do Francji, naznaczony zwycięstwem pod Marignan i pod wpływem architektury włoskiego renesansu, młody i ambitny władca pasjonujący się polowaniami przystąpił do budowy zamku w Chambord. Franciszek I powrócił z Włoch wraz z Leonardem da Vinci. W 1519 roku wybrano Chambord na plac budowy rezydencji myśliwskiej, mającej przypominać zamek obronny. Usytuowano ją na miejscu dawnej warowni, która została wyburzona. Od 1526 roku ponad 1800 robotników i rzemieślników pracowało przy rozrastającej się na coraz szerszą skalę budowie, którą zakończono w 1547 r. po śmierci króla. Franciszek spędził w Chambord niewiele czasu, przeważnie na polowaniach (tylko 72 dni w ciągu 32 lat swego panowania). W 1539 r. gościł w zamku swego głównego adwersarza - cesarza Karola V - chwaląc się przed nim tym symbolem potęgi i bogactwa.

W 1639 r. Ludwik XIII przekazał Chambord swemu bratu księciu Gastonowi Orleańskiemu. Ludwik XIV na nowo rozpoczął przebudowę w 1684 r., zlecając przykrycie dachem kaplicy oraz połączenie amfiladą apartamentów północnego przedsionka na pierwszym piętrze (miała tam być jego siedziba). Architektura wnętrz w tej części przypomina strukturą pałac w Wersalu. 14 października 1670 trupa Moliera wystawiła w Chambord przed Ludwikiem XIV sztukę" Mieszczanin szlachcicem".

Parc de Chambord

Posiadłość o łącznej powierzchni 5440 ha otoczona jest murem o długości 32 km z 6 bramami. Dla turystów wytyczono ścieżki na powierzchni 800 ha.

Osobistości związane z zamkiem

Franciszek I (1495-1547) - król Francji i zleceniodawca budowy zamku, "miejsca spotkań bogów i królów".

Gaston Orleański (1608-1660) brat Ludwika XIII, przebywa w Chambord i w Blois między 1634 a 1643 rokiem oraz w latach 1652-1660.

Ludwik XIV (1638-1715) - król Francji, przebywa w Chambord 9 razy w latach 1660-1685

Po utracie tronu polskiego, mieszkańcem zamku był w latach 1724 - 1733 Stanisław Leszczyński (1677-1766), teść Ludwika XV.

Marszałek de Saxe (1696-1750) otrzymuje majątek od Ludwika XV i przez 2 lata wydaje w nim wystawne przyjęcia

Książę Bordeaux, hrabia Chambord (1820-1883) wnuk Karola X, otrzymuje zamek w 1821 roku na mocy subskrypcji państwowej. Skarb państwa odkupił zamek od spadkobierców hrabiego Chambord w 1930 roku.
 
DESTYNACJE EUROPEJSKIE  ATRAKCJE TURYSTYCZNE EUROPY
STRONA ZAWODOWEGO PILOTA WYCIECZEK ZAGRANICZNYCH