POSZUKUJESZ WYDAWNICTW PODRÓŻNICZYCH O PORTUGALII?
ZAPRASZAM DO KSIĘGARNI INTERNETOWEJ "BEZDROŻA"PORTUGALIA

CONIMBRIGA - GALERIA ZDJĘĆ

CONIMBRIGA

Poszukując najważniejszych świadectw obecności Rzymian na terenie dzisiejszej Portugalii powinniśmy odwiedzić w swoich podróżach stanowisko archeologiczne i bogate Muzeum Archeologiczne w Conimbriga. Stanowisko to znajduje się 16 km od Coimbra i 2 km od Condeixa-a Nova.

Zanim pojawili się tutaj Rzymianie, istniejąca na tym terenie osada była zamieszkała już od IX wieku p.n.e., a w momencie dotarcia tu Rzymian w pierwszej połowie II w. p.n.e. miejscowość była w pełnym rozkwicie.

Dowódca wojsk rzymskich Decimus Junius Bratus Callaicus uważany jest za budowniczego tego ważnego ośrodka Imperium Rzymskiego na Półwyspie Iberyjskim. Conimbriga położona była przy drodze łączącej Olisipo, czyli dzisiejszą Lizbonę, z Bracara Augusta, współczesną Bragą.

Z pierwszego wieku naszej ery pochodzą ruiny forum, łaźni i akweduktu. Najbardziej interesujące pozostałości, tj. ruiny luksusowych willi z pięknymi mozaikami podłogowymi, otoczone dawniej ogrodami, basenami i fontannami datowane są na II i III wiek n.e. Są one świadectwem zamożności tego ośrodka, jak i zamiłowania ich właścicieli do przepychu.

Na przełomie III i IV wieku miasto zostało częściowo zniszczone przez samych mieszkańców, którzy w ten sposób chcieli pozyskać kamienie do budowy fortyfikacji służących do obrony przed najazdami plemion barbarzyńskich.

W 468 roku zagładę miastu przynieśli Swewowie, którzy wymordowali mieszkańców,
a następnie spalili osadę.

Zaawansowane prace wykopaliskowe na tym terenie rozpoczęto na początku XX wieku. Oblicza się, że odsłonięto do dnia dzisiejszego zaledwie kilkanaście procent dawnej Conimbriga.

Najbardziej wartościowe historycznie spośród odsłoniętych obiektów znajdują się w Muzeum Archeologicznym mieszczącym się na terenie wykopalisk.

POLECAM STRONY
www.conimbriga.pt  
DESTYNACJE EUROPEJSKIE  ATRAKCJE TURYSTYCZNE EUROPY
STRONA ZAWODOWEGO PILOTA WYCIECZEK ZAGRANICZNYCH