POSZUKUJESZ WYDAWNICTW PODRÓŻNICZYCH O GRECJI?
ZAPRASZAM DO KSIĘGARNI INTERNETOWEJ "BEZDROŻA"REPUBLIKA GRECKA
EPIDAUROS - GALERIA ZDJĘĆ

EPIDAUROS

Starożytne greckie miasto portowe w Argolidzie na Peloponezie nad Zatoką Sarońską.

ZARYS HISTORII
W Epidauros od VI wieku p.n.e. do IV wieku n.e. istniało (obok wyspy Kos) najsłynniejsze sanktuarium Asklepiosa (Asklepiejon) w świecie antycznym, którego kult zastąpił wcześniejszy na tym miejscu kult Apollina Maleatasa (Asklepios był synem Apollina, obaj patronowali sztuce lekarskiej). Sanktuarium Maleatasa znajdowało się na północnym stoku góry Kynortion. Historia tego ośrodka nie jest znacząca dla dziejów samego Peloponezu, ale jest w rzeczywistości tożsama z dziejami sanktuarium. Sanktuarium wzniesiono w pobliżu licznych źródeł i cieków wodnych o uznanych walorach leczniczych na terenie ograniczonym górami: Tithion, Koryphasaion i Kynortion. Epidauros było miejscem świętym, do którego nie tylko przybywali chorzy, by uzyskać we śnie wskazówki co do swego leczenia, ale również kapłani-lekarze poświęcali tu swój czas i wykorzystywali ogromną wiedzę medyczną, by leczyć chorych. W kuracjach tych z pewnością ważną rolę odgrywała woda i kąpiele, a także oglądanie przedstawień teatralnych i wdychanie leśnego powietrza. Wykopaliska archeologiczne, systematycznie prowadzone od 1879 do 1974 roku przez archeologów greckich, wspomaganych przez badaczy francuskich, odsłoniły imponujące ruiny świętego okręgu (temenosu). W roku 1988 obiekty zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

BUDOWLE TEMENOSU
Propylejez III wieku p.n.e., stanowiące bramę wiodącą do sanktuarium, położoną od strony północnej.
Świątynia Asklepiosaw formie doryckiego peripterosa, bez wewnętrznej kolumnady i opistodomosu, o wymiarach 23,06 x 11,76 m, powstała według projektu Teodotosa około 370-380 p.n.e., z chryzelefantynową statuą boga (około 7 m wysokości, Asklepios siedzący na tronie z jedną ręką wspartą na lasce, a drugą spoczywającą na głowie węża, z psem leżącym u stóp) dłuta Trasymedesa z Paros, świętym źródłem, wielkim ołtarzem, ozdobiona rzeźbami m.in. Timoteosa. W 86 roku p.n.e gmach zburzyły wojska Sulli, lecz w II wieku n.e. został on odbudowany przez Antoninusa Piusa. Ostatecznie zamknął go cesarz Teodozjusz.
Świątynia Artemidyw formie doryckiego prostylosu (320 p.n.e.).
Tolosz marmuru o średnicy 21,68 m na planie doryckiego peripterosu z koryncką kolumnadą wewnątrz, o niejasnej funkcji, zbudowany według projektu Polikleta Młodszego około 350 roku p.n.e., ozdobiony wewnątrz malowidłami Pauzjasza z Sykionu.
Abaton, czyli sypialnia dla pacjentów oczekujących cudownego uzdrowienia podczas snu, w kształcie długiej (70 m) stoi z jońską kolumnadą, pochodząca z IV wieku p.n.e.

Wokół świątyni Asklepiosa i wzdłuż świętej drogi, znajdowały się półkoliste eksedry dla kuracjuszy, pomniki wotywne i stele z opisami cudownych uzdrowień.

BUDOWLE UŻYTKOWE
Katagogejon(hotel) z IV wieku p.n.e., ze 160 pokojami dla pielgrzymów.
Gimnazjonz palestrą.
Stadiono bieżni długości 181 metrów.
Łaźnie Asklepiosaz biblioteką z II wieku n.e.
Teatr- najlepiej zachowany tego typu obiekt w Grecji z 55 rzędami siedzeń ułożonych w dwóch kondygnacjach (po 34 i 21). Zbudowany przez Polikleta Młodszego około 300 p.n.e. mógł pomieścić 12 300 widzów. Co 4 lata odbywały się tu agony sportowo-dramatyczne zwane Asklepiami. Okrągła orchestra, otoczona rowem odprowadzającym wody deszczowe, była z jednej strony zamknięta wysokim na 4 m proscenium. Pauzaniasz uważał ten teatr za najbardziej harmonijną budowlę Greków. Widownia teatru jest swoistym fenomenem akustycznym. Wypowiedziane szeptem słowo, szelest papieru, moneta rzucona na scenę w jej centralnym punkcie są dobrze słyszalne na całej widowni, bez względu na miejsce zajmowane przez widza. Według jednej z hipotez teatr zawdzięcza tę unikalną akustykę budowniczemu, który miał stworzyć potężny system rezonatorów, poprzez wbudowanie pod siedzeniami widowni ogromnej liczby pustych naczyń.

ASKLEPIOS
Bóg sztuki lekarskiej. Był synem Apollina i nimfy Koronis. Mąż Epiony (Kojąca ból), ojciec Hygieii i Panakei (boginie zdrowia i lecznictwa) oraz Machaona (internista) i Podalejriosa (chirurg). Wychowany przez Centaura Chirona, który wykształcił go w sztuce lekarskiej. Doszedł do takiej wprawy, że posiadł umiejętność wskrzeszania umarłych. Widząc to Zeus uśmiercił go uderzeniem pioruna, a następnie umieścił na nieboskłonie jako konstelację Wężownika.

Atrybutem Asklepiosa była laska, opleciona przez węża (symbol odradzania się ze względu na zrzucanie skóry). Jej prototypem była (opleciona przez dwa węże) laska sumeryjskiego boga świata podziemnego i uzdrowiciela, Ningiszzidy (bóstwo opiekuńcze króla Gudei z miasta-państwa Lagasz). Motyw laski i węża znajduje się również w Księdze Rodzaju.

Głównymi ośrodkami kultu Asklepiosa był Pergamon, Kos i Epidauros, gdzie co 5 lat obchodzono jego święto. Boga przedstawiano jako węża - symbol odradzającej się siły żywotnej (było to wynikiem cyklicznego zrzucania wylinki), któremu chorzy składali w ofierze koguty. Przy świątyni na wyspie Kos znajdowała się szkoła lekarska Hipokratesa. Jego świątynie (tzw. asklepiejony) pełniły również funkcje szpitali i sanatoriów. Chorzy byli tam poddawani zabiegom oczyszczającym, takim jak posty i kąpiele, oraz zabiegom magicznym (które zwalczał Hipokrates). Uzdrowieni pozostawiali ekswota przedstawiające uleczone części ciała (np. ręce, nogi); spisywali historię choroby i uleczenia na tablicach; wrzucali monety do świętej sadzawki. W starożytnym Rzymie czczony jako Eskulap, przedstawiany był jako brodaty mężczyzna z laską, wokół której wije się wąż. W 291 roku p.n.e., podczas zarazy, zbudowano mu świątynię na wysepce na Tybrze. Cesarz Klaudiusz wydał rozporządzenie nadające wolność każdemu niewolnikowi, który został tam uzdrowiony.

Asklepiadzi - w mitologii greckiej potomkowie Asklepiosa, lekarze i uzdrowiciele, którym bóg Apollo przekazał wiedzę (magiczną) o leczeniu i zapobieganiu chorobom. Za potomków Asklepiosa uważali się m.in. Hipokrates i Arystoteles. W starożytnej Grecji mianem asklepiadów określano wszystkich lekarzy.

POLECAM STRONY

 
DESTYNACJE EUROPEJSKIE  ATRAKCJE TURYSTYCZNE EUROPY
STRONA ZAWODOWEGO PILOTA WYCIECZEK ZAGRANICZNYCH