POSZUKUJESZ WYDAWNICTW PODRÓŻNICZYCH O PORTUGALII?
ZAPRASZAM DO KSIĘGARNI INTERNETOWEJ "BEZDROŻA"PORTUGALIA

EVORA - GALERIA ZDJĘĆ

EVORA

Stolica administracyjna, gospodarcza, kulturalna i naukowa dystryktu o tej samej nazwie,
w regionie Alentejo, w podregionie Alentejo Central, w południowej Portugalii. W mieście zlokalizowane są zakłady przemysłu bawełnianego i spożywczego. Ośrodek handlowy uprawy pszenicy, oliwek, dębu korkowego i hodowli bydła. Evorę zamieszkuje około 56 000 osób. Obszar municipium wynosi 1307 km2.

ORIENTACYJNE ODLEGŁOŚCI: Lizbona 150 km,

ZARYS HISTORII
W okresie rzymskim nosiła nazwy: Ebora, Ebora Cerealis i Liberalitas Julia. Była rzymskim obozem wojskowym - z racji położenia geograficznego stanowiła ważny punkt strategiczny. W latach 80-72 p.n.e. mieściła się tu główna kwatera Quintusa Sertoriusa. Po upadku Rzymu od V do początków wieku VIII znajdowała się w rękach Wizygotów. W 715 roku została zdobyta przez wojska arabskie. W okresie panowania arabskiego nosiła nazwę Dżabura. Muzułmanie zostali wyparci przez wojska chrześcijańskie pod dowództwem Geralda Sem Parora w roku 1166. Nieco wcześniej, bo w 1147 roku w ówczesnej Dżaburze powstała wojskowa organizacja do walki z Maurami, która w 1162 roku przekształciła się w zakon rycerski. Przeniósł się on do Avis, obierając to miejsce za swoją siedzibę. Sekularyzacja zakonu nastąpiła w 1789 roku. Evora była jedną z głównych rezydencji królewskich, miejscem obrad parlamentu portugalskiego (Cortes). W roku 1519 i 1524 zamieszkiwał tutaj Vasco da Gama. W 1559 roku został założony przez Jezuitów Uniwersytet, który zamknięto w roku 1759. Powtórnie otwarty w 1973 roku. W tym samym stuleciu miasto zostało siedzibą arcybiskupstwa. Rok 1637 przyniósł zamieszki przeciwko nowym podatkom narzuconym przez Hiszpanię (od 1580 do 1640 Portugalia była związana unią personalną ze swoim sąsiadem). W latach 1663-1665 miasto okupowały wojska hiszpańskie. W 1986 roku Evora została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

NALEŻY ZOBACZYĆ

Evora - jedno z najbardziej interesujących miast Portugalii góruje nad równinami Alentejo. Początek świetności miasta i ukształtowanie się jego charakteru przypada na okres rzymski i mauretański. Rozkwitała również w średniowieczu, będąc centrum kultury, sztuki i nauki. Tutaj także mieli swoją rezydencję królowie portugalscy, aż do czasu, gdy kraj dostał się de facto pod panowanie Hiszpanii w 1580 roku. Jej znaczenie zmalało jeszcze w XVIII wieku, kiedy zamknięto uniwersytet.
Zabytkowe centrum otaczają dwa niepełne pierścienie murów obronnych: wewnętrzny - pochodzący z czasów rzymskich i uzupełniony elementami arabskimi i zewnętrzny - wybudowany w XIV wieku, posiadał 40 wież i 10 bram, a w XVII wieku został nawet jeszcze wzmocniony.

TEMPLO ROMANO(Świątynia Rzymska)
Znajduje się w sercu Starego Miasta i jest jednym z najciekawszych zabytków Evory, a jednocześnie najlepiej zachowaną rzymską świątynią na terenie Portugalii. Pochodzi z przełomu I i II wieku naszej ery. Początkowo sądzono, że była poświęcona kultowi bogini Diany, obecnie uważa się, że wybudowano ją na cześć Jowisza. Przez prawie półtora tysiąca lat służyła miastu, spełniając po upadku Rzymu różne funkcje - była wieżą obronną, miejscem egzekucji przeprowadzanych przez inkwizycję, a nawet rzeźnią. Dopiero pod koniec XIX wieku doceniono jej wartość historyczną, zburzono otaczające ją mury, odsłaniając niedużą platformę ze stojącymi na niej 14 granitowymi kolumnami z korynckimi kapitelami i marmurowym architrawem.

SE(Katedra)
Poświęcona jest Maryi Dziewicy. Została zbudowana na planie krzyża łacińskiego w latach 1186-1204. Następnie została powiększona (1280-1340), a w późniejszych wiekach prowadzono nad jej strukturą prace głównie kosmetyczne. Warto zwrócić uwagę na: romańską wieżę, marmurową rzeźbę przedstawiającą Apostołów w portyku głównym (jest to jeden z nielicznych przykładów romańsko-gotyckiej rzeźby nie nagrobkowej), gotyckie elementy wnętrza, manuelińskie zdobienie łuków, barokowy ołtarz główny nad którym pracował Antonio Bellini i chór.
Do Katedry przylega dawny PAŁAC BISKUPI z XVI wieku, obecnie Muzeum Miejskie.

IGREJA de SAO FRANCISCO(Kościół św. Franciszka)
Zbudowany w stylu gotycko-manuelińskim. Główną atrakcją jest CAPELA dos OSSOS (Kaplica Kości) z XVII wieku, do której wykonania użyto kości ponad 5000 mnichów pochodzące z wielu cmentarzy XVII wiecznej Evory. Dwa zmumifikowane ciała, dziecka i dorosłego, wiszą pod sklepieniem, a przy wejściu możemy przeczytać: "My, kości tu obecne czekamy na wasze szczątki doczesne".

IGREJA NOSSA SENHORA da GRACA(Kościół Matki Bożej Łaskawej)
Wybudowany w roku 1540, ma dość ciekawą manierystyczną fasadę zwieńczoną czterema wielkimi postaciami Atlasów podtrzymującymi 2 kule ziemskie - herb króla Manuela i jego rozrastającego się imperium. Wewnątrz możemy zwrócić uwagę na renesansowe krużganki.

UNIVERSIDADE(Uniwersytet)
Wraz z założeniem w 1559 roku Kolegium Jezuickiego, Evora - już wcześniej słynna ze swej architektury i sztuki sakralnej - stała się także centrum naukowym. Duże zasługi na tym gruncie położył władający miastem ród Avis. Rozwój uniwersytetu trwał do czasu gdy Markiz de Pombal kazał zlikwidować zakon. Rzućmy okiem na stary dziedziniec Uniwersytetu i zbiór azulejos przedstawiających Platona nauczającego swoich uczniów, czy Arystotelesa uczącego Aleksandra.

AQUA de PRATA AQUEDUCTA(Akwedukt)
Wybudowany w latach 1531-1537, na zlecenie króla Joao III. Można podziwiać pozostałych do dnia dzisiejszego 8 km akweduktu.

PRACA GIRALDO(Plac Geralda)
Główny plac Evory. Jego nazwa pochodzi od imienia dowódcy wojskowego, który w imieniu króla Afonso Henriquesa odbił miasto z rąk Arabów. Plac ten był świadkiem wielu krwawych zajść. To tu Dom Joao II asystował przy ścięciu swojego kuzyna, którego skazał na śmierć w obawie przed utratą władzy. Tu także paliła swe stosy Święta Inkwizycja.

POLECAM STRONY
www.cm-evora.pt
 
DESTYNACJE EUROPEJSKIE  ATRAKCJE TURYSTYCZNE EUROPY
STRONA ZAWODOWEGO PILOTA WYCIECZEK ZAGRANICZNYCH