POSZUKUJESZ WYDAWNICTW PODRÓŻNICZYCH O PORTUGALII?
ZAPRASZAM DO KSIĘGARNI INTERNETOWEJ "BEZDROŻA"PORTUGALIA

FARO - GALERIA ZDJĘĆ

FARO

Faro jest stolicą regionu Algarve od 1756 roku, natomiast we współczesnym podziale administracyjnym pełni tę funkcję również dla dystryktu o tej samej nazwie (najbardziej na południe wysunięty dystrykt Portugalii). Położone jest na południowym wybrzeżu Portugalii, przy ujściu rzeki Formosa do Oceanu Atlantyckiego. Obszar municipium wynosi 201 km2.

Pomimo, że miasto od wielu stuleci było ważnym centrum handlowym i administracyjnym, niewiele śladów pozostało po kolejnych okresach świetności. Wojny, pożary i trzęsienia ziemi, niszczyły dzieła pokoleń, lecz miasto, wytrwale odżywało po każdej katastrofie. W ostatnich trzydziestu latach przeistoczyło się w centrum turystyczne i kąpielisko regionu oraz w najważniejszy jego ośrodek komunikacyjny (tu znajduje się międzynarodowe lotnisko). Faro może poszczycić się ważnym portem oceanicznym, a co za tym idzie jest dużym ośrodkiem rybołówstwa i przetwórstwa rybnego; charakterystycznym elementem lokalnej gospodarki są zakłady produkujące wyroby z korka. Region Algarve przyjmuje rocznie około 5 mln turystów - stolica liczy zaledwie około 40 tysięcy mieszkańców. Faro jest również ośrodkiem nauki i kultury, funkcjonuje tu Uniwersytet Algarve.

ZARYS HISTORII
W starożytności Faro było osadą rybacką, której znaczenie wzrosło po przybyciu na te tereny Rzymian, którzy zbudowali tutaj port i oddalony kilka kilometrów od niego ośrodek administracyjny Ossonoba. Po Rzymianach, a później Wizygotach osiedlili się w tym miejscu Arabowie - to z czasów ich panowania pochodzi obecna nazwa miasta. Okres arabski, to czas szybkiego rozwoju miasta i portu, który zapewniał zaopatrzenie ówczesnej stolicy regionu - Silves. W 1249 roku król portugalski Afonso III odbił Faro z rąk arabskich. Rozpoczął się kolejny okres szybkiego rozwoju miasta. Pomimo tego, dopiero w 1540 roku Faro uzyskało prawa miejskie. Bardzo ważnym momentem w historii miasta jest rok 1577, kiedy przeniesiono tu z Silves siedzibę diecezji Algarve. Okres świetności został przerwany w 1596 roku przez wyprawę angielskiego księcia Essex, otóż Robert Devereux (1566-1601), faworyt królowej Anglii Elżbiety I, w drodze powrotnej z Kadyksu napadł i splądrował miasto. Cenne przedmioty, kolekcje np. księgozbiór Biblioteki Biskupiej zostały wywiezione do Anglii, wojska księcia wycofując się spaliły miasto. Kolejna zagłada przyszła w 1755 roku w postaci katastrofalnego trzęsienia ziemi.

Na uwagę odwiedzających zasługują obiekty położone w Starym Mieście, otoczonym murami obronnymi.

ARCO da VILA(Brama Miejska)
Wiedzie przybysza na Starówkę. W 1812 roku biskup Faro, D. Francisco Gomes de Alvelar nakazał wznieść w miejscu bramy z czasów arabskich, bramę miejską, będącą współczesną atrakcją miasta.

PAŁAC BISKUPÓW
Został zbudowany w 1581 roku, do dziś pełni swoją funkcję.

SE(Katedra)
Znajduje się na tym samym placu co Pałac Biskupów. Zbudowana na miejscu dawnego meczetu w 1251 roku, była pierwszą świątynią chrześcijańską w Faro. W 1596 roku splądrowana i zniszczona przez Anglików, powróciła do świetności w roku 1640, a następnie w wieku XVIII, kiedy to miała miejsce całościowa przebudowa po trzęsieniu ziemi z 1755 roku. Stanowi połączenie gotyku, renesansu i baroku. Charakterystyczna jest przysadzistość bryły świątyni.

IGREJA NOSSA SENHORA da CARMO(Kościół Naszej Pani z Carmo)
Położony przy placu o tej samej nazwie. Fasada kościoła pochodzi z 1713 roku. Wnętrze wypełnia barokowy przepych, rzeźby pokryte są złotem przywiezionym z Brazylii. Jednak główną atrakcją jest mieszcząca się obok kościoła CAPELA dos OSSOS (Kaplica Kości). Na ścianach umieszczono kości 1200 mnichów wydobyte z pobliskiego cmentarza klasztornego.

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE- mieści się w dawnym klasztorze Matki Bożej Wniebowziętej z XVI wieku przy Praca Afonso III (1210 - 1279).

Faro może poszczycić się również Parkiem Krajobrazowym Rzeki Formosa, który stanowi rezerwat migrujących gatunków ptactwa, park ma powierzchnię 17 000 ha.

Dla wielbicieli kąpieli morskich i słonecznych można polecić długi pas na piaszczystej mierzei - Praia de Faro i wyspę Ilha de Faro.

POLECAM STRONY
www.cm-faro.pt
 
DESTYNACJE EUROPEJSKIE  ATRAKCJE TURYSTYCZNE EUROPY
STRONA ZAWODOWEGO PILOTA WYCIECZEK ZAGRANICZNYCH