POSZUKUJESZ WYDAWNICTW PODRÓŻNICZYCH O WŁOSZECH?
ZAPRASZAM DO KSIĘGARNI INTERNETOWEJ "BEZDROŻA"RZYM
RZYM - GALERIA ZDJĘĆ
FONTANNA DI TREVI - GALERIA ZDJĘĆ

FONTANNA DI TREVI

FONTANA DI TREVI

Jeden z turystycznych symboli Rzymu. Najbardziej znana i największa barokowa fontanna stolicy Włoch i jedna z najpiękniejszych fontann europejskich. Zwana jest "fontanną obietnic".

Została zbudowana z inicjatywy papieża Klemensa XII (pontyfikat 1730-1740) w pobliżu istniejącej wcześniej fontanny, będącej właściwie tylko ujęciem wody, autorstwa Leona Battisty Albertiego (1404-1472) z 1453 roku. Fontannę di Trevi, jak i jej poprzedniczkę, zasila woda doprowadzona akweduktem Aqua Virgo (obecnie Acqua Vergine) zbudowanym w 19 roku p.n.e. przez Marka Agryppę. Akwedukt został zniszczony przez Gotów w roku 537/8 i odbudowany jako Acqua Vergine w 1453 roku. Jest on również źródłem dla fontanny Barcaccia znajdującej się u podnóża Schodów Hiszpańskich. Akwedukt Acqua Vergine przy Piazza di Trevi kończy swój podziemny bieg.

W 1640 roku papież Urban VIII (pontyfikat 1623-1644) zainicjował dzieło przebudowy fontanny Albertiego. Monumentalny i kosztowny projekt przedstawił papieżowi Giovanni Lorenzo Bernini. Nie doszedł on jednak do realizacji z powodu problemów finansowych dworu papieskiego. Kilkadziesiąt lat później, papież Klemens XII w 1732 roku ogłosił konkurs na nową fontannę. Papież wybrał projekt Niccolo Salviego (1697-1751). Prace trwały od 1735 do 1762 roku. Fontannę ukończył Giovanni Paolo Pannini (1691-1765). Dzieło zostało sfinansowane
z dochodów z uruchomionej przez Klemensa XII loterii papieskiej.

Forma tej barokowej fontanny wtopionej w fasadę Palazzo Poli, jest łukiem triumfalnym, ma on 19,8 m szerokości i 25,9 m wysokości. Centralnymi postaciami fontanny są Neptun (Oceanus), władca mórz i dwa bóstwa morskie - Trytony. Neptun - dzieło Pietra Bracci (1700-1773) - stoi
w rydwanie - muszli, zaprzężonym w dwa Hippokampy (również Pietra Bracci), czyli hybrydy konia, ryby i konika morskiego, z których jeden jest spokojny - ten prowadzony przez Trytona
z prawej strony, Tryton z lewej strony natomiast stara się okiełznać niespokojnego konia. Symbolizują one dwa odmienne stany morza. W sąsiednich niszach znajdują się kobiece alegorie Sulubrita (Zdrowia) - po prawej i Abbondanza (Obfitości) - po lewej, wykonane przez Filippo dela Valle (1698-1768). Nowatorskim pomysłem Salviego było stworzenie bardzo efektownej scenografii ożywionej przez posągi, skały i rośliny (tych ostatnich autorami są: Francesco Pincellotti i Giuseppe Poddi). Niewielkie rozmiary placu Piazza di Trevi, na którym fontanna jest głównym aktorem, potęgują wrażenie olbrzymiej kompozycji. Biorąc pod uwagę skąd wyszło zamówienie na fontannę zaskakuje brak jakichkolwiek konotacji religijnych w dziele Salviego. Cztery statuy umieszczone na balustradzie dzieła Corsiniego, Ludovisiego, Pincellottiego i Queirolego symbolizują cztery pory roku. Ponad tymi dwoma rzeźbami znajdują się dwie płaskorzeźby Giovana Battiste Grossiego i Andrea Bergondiego, przedstawiające legendę związaną z powstaniem akweduktu Aqua Virgo. Jeźdźcy, czyli Trytony są odniesieniem do legendarnych opiekunów Rzymu - Kastora i Polluksa. Ogromna muszla wody symbolizuje wszystkie morza Ziemi.

CIEKAWOSTKI
Pietro Bracci (1700-1773) był m.in. autorem grobowca Marii Klementyny Sobieskiej w Bazylice św. Piotra.
Dopiero po filmie "Słodkie życie" ("La Dolce Vita") z 1960 roku w reżyserii Federico Felliniego, Fontanna di Trevi stała się sławna na całym świecie.
Turyści zwyczajowo wrzucają do fontanny drobne monety, by zapewnić sobie "powrót do Rzymu". Pieniądze, wyławiane przez władze miasta przeznaczone są na utrzymanie zabytków.
Legenda wiąże nazwę fontanny z imieniem Trivia noszonym przez dziewicę (łac. virgo), która odkryła źródło wody wykorzystane przy budowie akweduktu. Wodę doprowadzaną przez ten akwedukt do fontanny nazywa się Acqua Virgo - Wodą Dziewicy. Jednak nazwa fontanny wywodzi się od miejsca, w którym została zbudowana, a które było skrzyżowaniem trzech ulic - Trivium.
Ostatnim pracom restauracyjnym Fontanna di Trevi została poddana w roku 1998.
Palazzo Poli mieści obecnie Istituto Nazionale per la Grafica z przebogatą kolekcją miedziorytów.
 
DESTYNACJE EUROPEJSKIE  ATRAKCJE TURYSTYCZNE EUROPY
STRONA ZAWODOWEGO PILOTA WYCIECZEK ZAGRANICZNYCH