POSZUKUJESZ WYDAWNICTW PODRÓŻNICZYCH O WATYKANIE?
ZAPRASZAM DO KSIĘGARNI INTERNETOWEJ "BEZDROŻA"WATYKAN
GALERIA ZDJĘĆ

CASTEL GANDOLFO

Miasteczko i gmina w regionie Lacjum, w prowincji Rzym. Położone jest ok. 24 km na południowy wschód od stolicy Włoch, 15 km od GRA (zjazd 23 Via Appia). Castel Gandolfo jest malowniczo usytuowany nad jeziorem Albano na wysokości 426 m n.p.m. w otoczeniu Wzgórz Albańskich (Colli Albani). Jezioro znajduje się na wysokości 293 m n.p.m., wypełnia dwa kratery wulkanu Laziale. Powierzchnia jeziora zajmuje 6 km2; długość jeziora wynosi 3500 m, a szerokość dochodzi do 2300 metrów. Można wnioskować, że Castel Gandolfo leży prawdopodobnie w miejscu starożytnego miasta Alba Longa. Liczy około 7 tysięcy mieszkańców i zajmuje powierzchnię 14 km2. Castel Gandolfo słynne jest z tego, że znajduje się tutaj letnia rezydencja papieska o statusie eksterytorialnym.

ZARYS HISTORII
Historia Castel Gandolfo nawiązuje do wręcz mitycznej osady Alba Longa, istniejącej w okresie X-VII w. p.n.e., które przewodziło 30 innym osadom. Alba Longa w VII wieku p.n.e. została podbita przez Rzym króla Tullusa Hostiliusa (trzeci król Rzymu) i zniszczona. Teren ten Rzymianie zazwali wtedy Albanum. W roku 312 p.n.e. wraz z otwarciem Via Appia, łączącej Rzym z Capuą, Alba Longa zaczęła powracać do życia. Rzymscy patrycjusze zaczynają wznosić na tym terenie swoje wille. Zbudował tu także swoją rezydencję cesarz Domicjan.

Początek obecnego miasta to czas pontyfikatu Grzegorza II (715-731). Nazwa miasta zaś związana jest z genuańskim rodem Gandolfii, właścicielami tej ziemi. W IX wieku wybudowali oni w miejscu dzisiejszego pałacu wieżę obronną Turris Gandolphorum. Następnie wieża została przebudowana na Kościół św. Michała, zniszczony w XIV stuleciu. 4 stycznia 1218 roku prawa własności przeszły na ród Savelli, związany z Kościołem. Z tego rodu pochodziło 2 papieży: Honoriusz III (Cencio Savelli) 1216-1226 i Honoriusz IV (Jacopo Savelli) 1285-1287. W roku 1596 za pontyfikatu Klemensa VIII Aldobrandiniego (1592-1605) Castel Gandolfo przeszedł na własność Państwa Kościelnego w zamian za długi Savellich, potwierdzono tę transakcję dekretem z 27 maja 1604 roku. Urban VIII (1623-1644) 10 maja 1626 roku rozpoczął budowę letniego pałacu na ruinach zamku Gandolfich z XI wieku. Prace powierzono Carlo Modernie, któremu pomagali Bartolomeo Breccioli i Domenico Castelli. W latach 1658-1661 nastąpiła rozbudowa pałacu za pontyfikatu Aleksandra VII Chigi (1655-1667). Prace prowadził Bernini.
W latach 1870-1929 papiestwo nie było właścicielem prawnym rezydencji.

W skład letniej rezydencji wchodzą:

PAŁAC PAPIESKI (XVII)
Pałacową prywatną kaplicę papieską ozdobił w latach trzydziestych XX wieku polski malarz Jan Henryk Rosen. Pius IX (1846-1878) był inicjatorem powstania w pałacu dwóch fresków nawiązujących od historii Polski: "Obrona Jasnej Góry' i "Cud nad Wisłą". Jan Paweł II wybudował ze środków amerykańskich katolików kryty basen o długości 18 metrów.

OGRODY PAŁACOWE

OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE
Funkcjonuje od 1934 roku, jednak teleskop znajduje się w Tuscon w Arizonie (USA).

VILLA BARBERINI
Wzniósł ją Taddeo Barberini na śladach willi Domicjana w latach 1624-1629.

KOŚCIÓŁ SAN TOMMASINO DA VILLANOVA (XVII)
Zbudowany został na miejscu wcześniejszego Kościoła św. Mikołaja. Architektem był Bernini. Kościół wzniesiono na planie krzyża greckiego, świątynia zwieńczona jest kopułą. Prace dekoracyjne w świątyni prowadzili: Pietro do Cortona (1596-1669) i Carlo Marratta (1625-1713)

PLAC WOLNOŚCI
Plac z fontanną w centrum, ograniczony jest przez fasadę Pałacu Papieskiego i Kościół San Tommasino.

Na uwagę zwiedzających zasługuje też Brama Rzymska z XVI wieku. Obecny wygląd zawdzięcza ona restauracji przeprowadzonej w roku 1760 za pontyfikatu Klemensa XIII Rezonico. Brama Rzymska jest fragmentem dawnych fortyfikacji zamkowych.

Na ternie rezydencji papieskiej działa także farma rolna. Teren eksterytorialny Letniej Rezydencji Papieskiej zajmuje powierzchnię 55 ha.
 
DESTYNACJE EUROPEJSKIE  ATRAKCJE TURYSTYCZNE EUROPY
STRONA ZAWODOWEGO PILOTA WYCIECZEK ZAGRANICZNYCH