POSZUKUJESZ WYDAWNICTW PODRÓŻNICZYCH O GIBRALTARZE?
ZAPRASZAM DO KSIĘGARNI INTERNETOWEJ "BEZDROŻA"WIELKA BRYTANIA
ZARYS HISTORII GIBRALTARU
GIBRALTAR - GALERIA ZDJĘĆ

GIBRALTAR

INFORMACJE PODSTAWOWE
Położenie: terytorium na południowym krańcu Półwyspu Iberyjskiego, przy wyjściu z Morza Śródziemnego do Cieśniny Gibraltarskiej.
Powierzchnia: 6,5 km2
Długość granic: 1 200 metrów (jest to jedyna granica - z Hiszpanią)
Długość wybrzeża: 12 km
Najwyżej położony punkt: 426 m n.p.m. - Rock of Gibraltar
Najniżej położony punkt: 0 m n.p.m. - Morze Śródziemne
Liczba ludności: 27 967 (lipiec 2007)
Skład etniczny: Hiszpanie, Włosi, Anglicy, Maltańczycy, Niemcy, Portugalczycy
Religie: katolicyzm (78,1%), anglikanizm (7%), Islam (4%) i inne.
Stolica: Gibraltar
Języki: angielski (urzędowy), hiszpański, włoski, portugalski, arabski, jidysz oraz yanito - dialekt andaluzyjski z zapożyczeniami z wielu języków)
Waluta: funt gibraltarski
Głowa państwa: królowa brytyjska Elżbieta II reprezentowana przez gubernatora sir Roberta Fultona (od 2006)
Szef rządu: premier Peter Caruana
Święto narodowe: 10 września (uchwalone na cześć wyników referendum z 1967 roku)
Komunikacja: terytorium posiada 1 lotnisko i 29 km dróg lądowych

KULTURA I SZTUKA
Na tym niewielkim skrawku ziemi krzyżowały się trzy wielkie kultury, oddziaływując na siebie wzajemnie: hiszpańska, arabska i angielska.
Ciekawy efekt dało zwłaszcza połączenie elementów sztuki hiszpańskiej i arabskiej (mauretańskiej), widoczne szczególnie w architekturze (m.in. budowle obronne i zamki). Wpływy Arabów (zwanych Maurami) znajdują odbicie także w literaturze i muzyce ludowej.

USTRÓJ POLITYCZNY
W myśl konstytucji Gibraltaru z 1969 roku głową państwa jest królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II, którą reprezentuje na tym terenie gubernator.
Gubernator - jego prerogatywy obejmują prowadzenie polityki zagranicznej, obronnej i tkwi na nim obowiązek zapewnienia wewnętrznego bezpieczeństwa terytorium i jego obywateli. Pełni swój urząd przez 4 lata.
Rada Gibraltaru - służy pomocą gubernatorowi, jest organem doradczym. Składa się z pięciu członków rządu i czterech wysokich urzędników.
Izba Zgromadzenia - parlament Gibraltaru jest władzą ustawodawczą. Przewodniczącego mianuje gubernator. Piętnastu członków Izby wybieranych jest przez społeczeństwo w wyborach bezpośrednich, zaś dwóch następnych pełni swoją funkcję z urzędu.
Rada Ministrów - rząd Gibraltaru stanowi władzę wykonawczą. Na czele rządu stoi premier. Członkowie rządu mianowani są przez gubernatora spośród elektów pochodzących z partii mającej większość w Izbie Zgromadzenia.

PARTIE POLITYCZNE
Socjaldemokraci Gibraltaru, Socjalistyczna Partia Pracy Gibraltaru

GOSPODARKA
Gibraltar swój dobrobyt zawdzięcza przede wszystkim unikalnemu położeniu geograficznemu, które spowodowało, że w Gibraltarze rozwinął się duży port handlowy i pasażerski. Obsługa statków handlowych i opłaty pobierane za reeksport towarów wolnych od cła (alkohole i ropa naftowa) są głównymi źródłami dochodów.
Ważną rolę odgrywa turystyka. Jednak gospodarka Gibraltaru jest w dużym stopniu uzależniona od brytyjskiej pomocy udzielanej w formie kredytów.
Struktura zatrudnienia:
rolnictwo - 0%
przemysł - 40%
usługi - 60%
Główni Partnerzy Handlowi:
Eksport: Wielka Brytania 30,8%, Hiszpania 22,7%, Niemcy 13,7% (2006)
Import: Hiszpania 23,4%, Rosja 12,3%, Włochy 12,0%, Wielka Brytania 9,0% (2006)

WARYNKI NATURALNE
Większość powierzchni zajmuje wapienna jurajska Skała Gibraltarska o długości 4,8 kilometra, szerokości do 1 200 metrów i wysokości 426 metrów n.p.m., leżąca naprzeciwko Ceuty - terytorium hiszpańskiego w Afryce Północnej; w linii prostej odległość między tymi dwoma punktami wynosi 32 kilometry. Skała połączona jest z kontynentem piaszczystą mierzeją, na której wybudowano w 1939 roku lotnisko (miejscowe linie lotnicze noszą nazwę "Gibraltar Airways"). Granica tego zamorskiego terytorium brytyjskiego i Hiszpanii przebiega w miejscowości La Linea de la Concepcion. Gibraltar od strony wschodniej i północnej wznosi się niemal pionowo do wysokości 426 m n.p.m., by opaść łagodnie w kierunku zachodnim i południowym. Na północno-zachodnim krańcu Skały Gibraltarskiej oraz częściowo poniżej leży miasto Gibraltar - jedyne na tym terytorium. Na Gibraltarze nie ma żadnych źródeł wody ani rzek. Znaczną część powierzchni Gibraltaru zajmuje rezerwat przyrody (Upper Rock Nature Reserve) w którym żyją magoty, czyli małpy z rodziny makakowatych (ang. Barbary Ape). Jest to jedyny dziko żyjący gatunek małp w Europie.

KLIMAT
Gibraltar leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, gorącego i wilgotnego. Lato jest bardzo ciepłe i prawie bezdeszczowe, a zimy łagodne z umiarkowanymi opadami deszczu.

FAUNA I FLORA
Skałę porastają oliwki, pinie i dęby korkowe jako pozostałość po wiecznie zielonych lasach. Reszta terytorium jest porośnięta suchą trawą, m.in. ostnicą mocną.
Świat zwierzęcy reprezentują m.in. żyjące w stanie dzikim magoty (Gibraltar to jedyne miejsce występowania tych bezogoniastych małp), króliki i lisy.
Zalatuje tu także wiele gatunków ptaków w okresie migracji z Europy Północnej
i Środkowo-wschodniej do Afryki.

GŁÓWNE ATRAKCJE TURYSTYCZNE
Skała Gibraltarska jest sama w sobie największą atrakcją dla odwiedzających ją turystów. Jej jedyne w swoim rodzaju położenie geograficzne na styku Europy i Afryki, kształt i powikłana historia zdecydowanie zapadają dużo głębiej w pamięci niż obiekty należące do pocztówkowych symboli tego miejsca. Jednak brak ciekawszych zabytków spowodowany jest dziejami tego terytorium. Nie wolno też zapomnieć o specyficznych mieszkańcach półwyspu - magotach.

Main Street- to główny pasaż handlowy miasta z licznymi sklepami wolnocłowymi. Przy jej końcu znajduje się stacja kolejki linowej, która wwozi turystów na wierzchołek Skały Gibraltarskiej, czyli The Top of the Rock. Ze szczytu rozciąga się fantastyczny widok na Cieśninę Gibraltarską i góry Atlas. Wcześniej kolejka zatrzymuje się w połowie wysokości, w tzw. punkcie Apes'Den (Jaskini Małp), gdzie można przyjrzeć się słynnym magotom. Kolejka została zbudowana przez Van Rolla, Szwajcara w roku 1966 i zmodernizowana w 1986 roku.

The Tower of Homage (Wieża Hołdu) i The Gate House (Brama)- pozostałość po zamku Maurów wybudowanego w 1068 roku i kilka razy przebudowanego, zwłaszcza w XIV wieku.

Fortyfikacje i kazamaty Gibraltaru- to przede wszystkim ok. 48 km tuneli, wydrążonych głównie w okresie Wielkiego Oblężenia i II wojny światowej.

The Gibraltar Museum- przedstawia w dość szerokim ujęciu historię Gibraltaru.

Jaskinia Saint Michael's Cave- zamieniona na salę koncertową dla 1000 osób, największa spośród jaskiń Gibraltaru, zamieszkiwał tu Neandertalczyk i człowiek neolitu.

Jaskinia Lower Saint Michael's Cave- została odkryta w roku 1942, słynie z podziemnego zbiornika wodnego.

W Skale Gibraltarskiej odkryto do tej pory 143 jaskinie, w części z nich magazynuje się deszczówkę, gdyż jak wspomniałem wcześniej Gibraltar nie posiada wód powierzchniowych, a wody podziemne nie są zdatne do celów spożywczych.

Przylądek Europa- najdalej wysunięty na południe punkt Gibraltaru. Tu znajduje się słynna z fotografii latarnia morska o wysokości 49 m wybudowana w latach 1838-1841, zautomatyzowana w 1994, jej światło jest widoczne z odległości 27 km. Na przylądku w roku 1997 król Arabii Saudyjskiej Fayad al Sand wzniósł meczet Ibrahim-al-Ibrahim.

Trafalgar Cemetery- cmentarz poległych w bitwie pod Trafalgarem.

Pałac Gubernatora- znajduje się w w centrum miasta, dawniej był to klasztor franciszkański (z 1531 roku), od 1728 roku klasztor zaadoptowano na rezydencję brytyjskiego gubernatora.

Shrine of Our Lady of Europe- kościól maryjny, w którym znajduje się słynna, darzona czcią figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, dawny meczet do 1462 roku, przebudowany na świątynię katolicką przez Hiszpanów.

Inne kościoły: St.Joseph's, St. Andrew's z 1854 (szkocki), katedra św. Trójcy (anglikańska) zbudowana w latach 1825-1838, St. Bernard's, St. Paul's, St. Theresa's.

The Great Sinagogue (Wielka Synagoga)z 1724 roku.

The Almeda Gardens- ogród botaniczny założony w roku 1816.

Turyści dysponujący czasem mogą zażywać kąpieli w Zatoce Sandy, która jest gibraltarską riwierą, położona jest ona we wschodniej części Skały Gibraltarskiej, podobnie jak i Zatoka Catalan z wsią Catalan Bay Villige; inne miejscowe plaże to Camp Bay, Eastern Bay i Little Bay.

Wielkim magnesem przyciągającym odwiedzających są słynne mgły nad Cieśniną Gibraltarską, występujące od czerwca do sierpnia zwane "pocałunkami Londynu".

CIEKAWOSTKI
* W czasie swojej historii Gibraltar przeżył 14 wielkich oblężeń: 1309, 1315, 1333 (dwukrotnie), 1348, 1411, 1436, 1462, 1466-1467, 1506, 1704, 1704-1705, 1727-1729 i 1779-1783.
* W Gibraltarze zawarł małżeństwo Sean Connery z Diane Cilento (1962) oraz drugi raz z Micheline Boglio Roquebrune (1975) a także odbył się ślub Johna Lennona z Yoko Ono (1969).

POLECAM STRONY

www.gibraltar.gi - strona internetowa Gibraltaru
www.gibraltar.costasur.com - strona internetowa o głównych atrakcjach turystycznych Skały Gibraltarskiej
www.gibraltar-rock-tours.com- strona internetowa przedstawiająca najważniejsze atrakcje turystyczne Gibraltaru
www.discovergibraltar.com - strona internetowa z tematyką podobną do w/w
www.dotcom.gi - interaktywna mapa Skały Gibraltarskiej
www.gibnet.com - nieoficjalna strona internetowa Gibraltaru
www.chronicle.gi - strona internetowa dziennika "Gibraltar's Chronicle"
www.andalucia.com - andaluzyjska strona internetowa o atrakcjach turystycznych Gibraltaru
www.gib.gi/museum/ - strona internetowa Muzeum Gibraltaru

BIBLIOGRAFIA
Caruana, The Rock Under a Cloud, 1989.
Ernle Bradford, Gibraltar: The History of a Fortress, 1972.
William Jackson, The Rock of the Gibraltarians. A History of Gibraltar, 1990.
 
DESTYNACJE EUROPEJSKIE  ATRAKCJE TURYSTYCZNE EUROPY
STRONA ZAWODOWEGO PILOTA WYCIECZEK ZAGRANICZNYCH