POSZUKUJESZ WYDAWNICTW PODRÓŻNICZYCH O PORTUGALII?
ZAPRASZAM DO KSIĘGARNI INTERNETOWEJ "BEZDROŻA"PORTUGALIA

GUIMARAES - GALERIA ZDJĘĆ

GUIMARAES

KOLEBKA PORTUGALII

Współczesne Guimaraes jest jednym z 12 miast w północnej Portugalii tworzących Wielki Ośrodek Miejski Minho i wchodzi w skład dystryktu Braga, którego głównym ośrodkiem jest Braga. Obszar municipium wynosi 243 km2i jest zamieszkały przez 162 tysiące osób. Guimaraes liczące około 50 tysięcy mieszkańców miasto jest siedzibą kampusu Uniwersytetu Minho, mieszczą się tutaj także zakłady przemysłu tekstylnego, obuwniczego i mechanicznego. Jest ważnym centrum turystycznym i kulturalnym na mapie Portugalii.

RYS HISTORYCZNY
Początki miasta sięgają II połowy IX stulecia. Vimara Peres (ok. 820-873) wasal króla Leonu ustanowił pomiędzy rzekami Minho (na północy) i Douro (na południu) I Hrabstwo Portugalii, po odbiciu tych ziem Arabom w 868 roku i został Pierwszym Hrabią Portugalii.
Data ta związana jest z założeniem przez hrabiego osady w tymże roku Vimaranis (od imienia fundatora), później nazywane było Vimar, by ostatecznie przybrać formę Guimaraes. Tutaj też zmarł Vimara Peres w 873 roku.
Hrabina Mamadona Dias (wnuczka założyciela), która rządziła hrabstwem Portugalii w latach 924-950 przyczyniła się do rozwoju miasta i zapoczątkowała budowę zrębów zamku Guimaraes, który został wybudowany w latach 959-968.
Guimaraes, jako stolica hrabstwa a później w XII wieku pierwsza stolica niepodległej Portugalii było centrum rekonkwisty portugalskiej i miejscem antyhiszpańskiej polityki, wiodącej do powstania państwa portugalskiego.
1095 rok przyniósł założenie na nowych zasadach Drugiego Hrabstwa Portugalii na tym terenie, a wiązało się ono bezpośrednio z rozpoczęciem tutaj rządów księcia Henryka Burgundzkiego, ożenionego z księżniczką Teresą, córką króla Leonu.
W roku 1109 lub 1110 przyszedł tu na świat syn pary książęcej Henryka i Teresy, późniejszy pierwszy król Portugalii Afonso I Henriques (Alfons I Zdobywca).
24 czerwca 1128 roku w pobliżu Guimaraes pod Sao Hamede (pole bitwy Campo da Ataca) odbyła się bitwa pomiędzy wojskami księżnej Teresy i jej kochanka Fernando Peresa de Trova (mąż Teresy już nie żył) a jej synem - młodym Henrykiem.
Przyczyną tej walki były różne punkty widzenia na politykę: Teresa wiązała przyszłość Księstwa Portucale z Galicją, natomiast jej syn opowiadał się za pełną niepodległością Portugalii.
Wygrana przez Henryka bitwa zadecydowała o suwerenności Portugalii, a przed nim samym otworzyła drogę do korony królewskiej.
Guimaraes stało się więc pierwszą stolicą Portugalii.

WARTO ZOBACZYĆ

CASTEL de SAO MIGUEL (Zamek św. Michała)
Położony jest na wzgórzu Latito. Pierwotnie stała tutaj wieża obronna, rozbudowywana kilkakrotnie do kształtów zamku. Początkowo służył obronie osady i okolicznych ziem przed najazdami Arabów i Normanów. Tutaj urodził się Alfons I Zdobywca, czyniąc z niego rezydencję dworu królewskiego. Zamek otacza 7 zachowanych do dzisiaj wież obronnych. W 1907 roku zamek został uznany za zabytek narodowy.

CAPELA de SAO MIGUELE (Kaplica św. Michała)
Znajduje się w pobliżu zamku. Jest jedyną budowlą romańską w Guimaraes. Został tu ochrzczony Afonso Henriques. Kaplica pochodzi z przełomu XI i XII wieku. Posadzkę pokrywają płyty nagrobne królów walczących o suwerenność Portugalii. Do obu obiektów wstęp wolny.

PACO dos DUQUES de BRAGANCA (Pałac książąt Braganca)
Pałac znajduje się przy Rua Conde D. Henrique. Został wybudowany w latach 1420-1422 dla bastarda króla Joao I - Dom Afonso księcia de Braganca. Z daleka bardziej przypomina zamek w stylu normandzkim niż budowlę portugalską. Pałac ten nigdy nie był dla rodu Braganca siedzibą z prawdziwego zdarzenia. Kiedy rodzina przeniosła się do pałacu w Vila Vicosa, rezydencja w Guimaraes popadła w zaniedbanie (XVI wiek). W XIX wieku mieściły się tutaj koszary.
W latach 50-tych XX stulecia na życzenie Salazara, pałac został odrestaurowany jako rezydencja prezydenta Portugalii, mimo, że ówczesny prezydent, Craveiro Lopes, nigdy tego nie chciał. Ponieważ nie zachował się żaden projekt pierwotnej budowli, pracom restauratorskim przewodził osobiście Salazar posługując się architektami z Porto. W ten sposób, po zakończeniu prac pałac nabrał wyglądu jakiego pierwotnie nigdy nie miał. Wnętrza też niewiele mają wspólnego z pierwotnym wyglądem i przeznaczeniem. Parter został podzielony na gabinety, zaś pierwsze piętro Salazar przemienił w swoiste Muzeum Sztuki Dekoracyjnej. Drugie piętro jest zamknięte dla zwiedzających. Miały się tam mieścić prywatne apartamenty prezydenckie.
Wstęp do Pałacu jest płatny.

IGREJA de NOSSA SENHORA da OLIVEIRA (Kościół Matki Bożej Oliwnej)
Ufundowany przez króla Joao I, który z tego miejsca wyruszył na zwycięską wojnę z Kastylią. Jest wotum królewskim za zwycięstwo pod Aljubarrotą. Architektem był Mistrz Joao Garcia z Toledo.

RUA de SANTA MARIA
Jest jedną z najstarszych ulic Guimaraes, służyła pierwotnie jako łącznik pomiędzy klasztorem ufundowanym przez księżną Mamadona, który znajdował się na podzamczu a zamkiem. Nazwa ulicy pojawiła się pierwszy raz w dokumentach z XII wieku.

13 grudnia 2001 roku Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

POLECAM STRONY
www.cm-guimaraes.pt
 
DESTYNACJE EUROPEJSKIE  ATRAKCJE TURYSTYCZNE EUROPY
STRONA ZAWODOWEGO PILOTA WYCIECZEK ZAGRANICZNYCH