POSZUKUJESZ WYDAWNICTW PODRÓŻNICZYCH O GRECJI?
ZAPRASZAM DO KSIĘGARNI INTERNETOWEJ "BEZDROŻA"REPUBLIKA GRECKA
ATENY - GALERIA ZDJĘĆ
ATENY

HADRIANOPOLIS

Opis świątyni Zeusa Olimpijskiego umieściłem w tym temacie, ponieważ sąsiaduje bezpośrednio z granicami Miasta Hadriana, a także ze względu na to, że została ona ukończona w czasach rządów tego rzymskiego cesarza.

ŚWIĄTYNIA ZEUSA OLIMPIJSKIEGO (Stiles Olimpiu Dios)
Świątynia ukończona w 131 roku n.e. przez cesarza rzymskiego Hadriana. Jej budowa rozpoczęła się jednak o wiele wcześniej, bo już w drugiej połowie VI wieku p.n.e. za czasów Pizystrata - powstały wówczas fundamenty pod ogromny (107,7 m x 42,9 m) dipteros dorycki. Prace przerwano jednak po obaleniu syna Pizystrata - Hippiasza. Budowla, wzniesiona później według zmodyfikowanego planu, liczyła 104 marmurowe kolumny o wysokości prawie 17 m i średnicy 2,13 m oraz łącznej wadze 15,5 ton. Była największą świątynią w starożytnej Grecji. We wnętrzu na polecenie Hadriana umieszczono dwa posągi - jeden przestawiał Zeusa (kopia posągu z Olimpii), a drugi samego cesarza na koniu. Do naszych czasów zachowało się jedynie 15 kolumn, a szesnasta leży na ziemi w stanie nienaruszonym. Posągi zaginęły.

ŁUK TRIUMFALNY HADRIANA (Pili Adrianou)
Wznosi się na granicy nowego miasta "Hadrianopolis" i antycznych Aten Tezeusza. Od strony Akropolu widnieje na nim napis: "Tu jest stare miasto Tezeusza", a po drugiej stronie: "Tu jest miasto Hadriana, a nie Tezeusza". Budowla niezbyt okazała, prawdopodobnie ufundowana przez mieszkańców Aten. Została wzniesiona w czasie rozbudowy Aten, podjętej przez cesarza Hadriana w latach 124-129 n.e. Łuk jest bramą o wysokości 18 metrów.

POLECAM STRONY

 
DESTYNACJE EUROPEJSKIE  ATRAKCJE TURYSTYCZNE EUROPY
STRONA ZAWODOWEGO PILOTA WYCIECZEK ZAGRANICZNYCH