POSZUKUJESZ WYDAWNICTW PODRÓŻNICZYCH O SAN MARINO?
ZAPRASZAM DO KSIĘGARNI INTERNETOWEJ "BEZDROŻA"REPUBLIKA SAN MARINO

HISTORIA REPUBLIKI SAN MARINO W ZARYSIE

GÓRA TYTANA
Zgodnie z mitologią grecką, jedno z miejsc służących tytanom do wspinania się w niebo, by móc strącić boga Zeusa (rzym. Jowisza).

POCZĄTKI
511 - pierwszy dokument mówiący o tym terenie - list zakonnika Eugippo.
W okresie lombardzkim tereny te były lennem diuka Spoletto.
Do X wieku formował się organizm państwowy, wywodzący się od wspólnoty religijnej, poprzez tzw. Plebis do struktury municipium.
951 - dokument Berengario II potwierdza istnienie wspólnoty parafialnej.
Około 1000 roku ukształtowała się pierwsza forma samorządu Republiki - Arengo, czyli zgromadzenie głów rodzin, które zamieszkiwały w odległości pozwalającej spotykać się po usłyszeniu dźwięku dzwonu parafialnego, by decydować o ważnych sprawach. Na czele obrad Arengo stał Rektor. Zgromadzenie to dokonywało wyborów i określało prawa, sprawowało także kontrolę nad funkcjonowaniem różnych dziedzin życia organizmu państwowego. W miarę powiększania się społeczeństwa i wzrostu terytorialnego, obok Rektora, w celu podziału odpowiedzialności, został powołany Kapitan Obrońca (XII w.).

NA ORBICIE POLITYKI URBINO
Na przełomie XII i XIII wieku San Marino atakowane przez władający w Rimini ród Malatesta, szukało pomocy u władców Urbino, rodziny Montefeltro, której podporządkowane było od XIII do XVII stulecia.
1243 - zostało powołanych pierwszych dwóch konsulów, czyli Capitani Reggenti (Kapitanów Regentów). Ustalono czas pełnienia przez nich urzędu - 6 miesięcy.
1244 - San Marino (ta nazwa pojawiła się w XII wieku) uzyskało prawa miejskie.
1291 - Stolica Apostolska potwierdziła niepodległość San Marino.
W latach 1295-1302 opracowano pierwszy statut municipium, który uwalniał San Marino spod opieki i zależności od biskupa z Montefeltro.
1300 - miasto otoczone zostało murem obronnym.
W XV stuleciu nastąpił rozwój terytorialny państwa, a także doszło do politycznych związków z sąsiadami.
1462 - San Marino powiększyło się o Fiorentino, Montegiardino, Faetano i Serravalle, stało się to dzięki pomocy i w rewanżu za udział w walce po stronie Urbino przeciw Rimini, rządzonemu przez ród Malatesta, którego głową wtedy był Sigismondo Pandolfo Malatesta.
1463 - pojawił się podział na Castelli (Zamki).
1491 - pierwszy raz w nazwie państwa pojawił się wyraz republika.
W XVI wieku nastąpił rozwój oligarchicznego typu rządów oraz konfliktów z sąsiadami.
1503 - San Marino było okupowane przez wojska Cesare Borgia, zwanego Il Valentino.
Pod koniec tego stulecia Arengo zastąpiła Wielka Rada Generalna.

DROGA DO SAMODZIELNOŚCI
XVII stulecie przyniosło uniezależnienie się san Marino od Urbino.
8 października 1600 roku uchwalono pisaną konstytucję.
1607 - założono pocztę.
1739 - kardynał Alberoni przywrócił siłą stare porządki polityczne w San Marino. Mieszkańcy zwrócili się z prośbą o pomoc do papieża Klemensa XII. W odpowiedzi przybył tu Monsignor Enriques, gubernator Perugii, by uporządkować sporne sprawy.
5 luty 1740 - odrodzenie niepodległości San Marino, do dzisiaj 5 luty jest dniem świątecznym (Świętej Agaty).
1797 - Napoleon zaproponował Republice poszerzenie terytorium, darowizny i przyjaźń, lecz spotkała go dyplomatyczna odmowa w postaci słów podkreślających to, że mieszkańcy San Marino są "usatysfakcjonowani przez istniejące granice".
1815 - Kongres Wiedeński potwierdził niezależność Republiki San Marino.
1849 - Kapitan Regent Domenico Maria Belzoppi narażając się na zbrojną interwencję Austrii i Państwa Kościelnego udzielił schronienia Garibaldiemu, który otoczony przez trzy armie, po upadku Republiki Rzymskiej znalazł tu azyl wraz z 1500 swoich żołnierzy (od 23 lipca do 31 lipca 1849 roku).
1861 - Abraham Lincoln, prezydent USA, okazał swą sympatię i przyjaźń dla San Marino pisząc do Kapitanów Regentów m.in.:Mimo, iż posiadłości Wasze są niewielkie, Państwo Wasze jest jednym z najbardziej poważanych w całej historii...Po narodzeniu się zjednoczonego państwa włoskiego San Marino pozostało niezależne, potwierdzając swój status serią traktatów (1862, 1872, 1897, 1939, 1953 i 1977).
1864 - Republika zaczęła bić własną monetę.
1877 - znaczki pocztowe San Marino pojawiły się w obiegu.
Początek XX wieku to czas, który możemy nazwać w historii kraju "powrotem do korzeni" demokracji republikańskiej.
Wprowadzono wybory przez głosowanie - 25 marzec 1906 rok - ponowne narodziny Arengo, dzisiaj ten dzień jest świętem narodowym Republiki.

OKRES MIĘDZYWOJENNY I DRUGA WOJNA ŚWIATOWA
W okresie międzywojennym wprowadzono w Republice San Marino rządy faszystowskie. Faszyzm poza prześladowaniami i terrorem, pozostawił po sobie następujące obiekty służące do dnia dzisiejszego mieszkańcom:
Il Palazzo delle Poste - 1932,
L'Ospendale della Misericordia - 1941,
Il Teatro Titano - 1941 oraz kolej łączącą San Marino z Rimini, zniszczoną a czasie działań II wojny światowej.
W czasie drugiej wojny światowej San Marino przyjęło wiele tysięcy uchodźców, w tym wielu Żydów. W 1943 roku do San Marino weszły okupacyjne wojska niemieckie. 24 czerwca 1944 roku Anglicy przez pomyłkę zbombardowali Republikę, zginęło 60 osób, a wielu mieszkańców zostało rannych. Sanmarińczycy wypowiedzieli wojnę III Rzeszy we wrześniu 1944 roku, pod koniec tego miesiąca państwo zostało wyzwolone przez armię brytyjską i amerykańską.

WSPÓŁCZESNOŚĆ
26 maj 1945 - narodziny Kongresu Stanu.
W latach 1945-1947 w San Marino władzę przejęli komuniści, co spowodowało restrykcje gospodarcze ze strony Włoch zastosowane w okresie 1951-1953.
W roku 1954 Republika San Marino zawarła z Włochami nowy układ, na mocy którego, otrzymywać miała stałą roczną dotację od włoskiego rządu. W zamian San Marino zniosło granicę celną z Włochami i przyjęło włoską walutę.
1988 - San Marino przystąpiło do Rady Europy.
1992 - Republika San Marino została członkiem ONZ.
 
DESTYNACJE EUROPEJSKIE  ATRAKCJE TURYSTYCZNE EUROPY
STRONA ZAWODOWEGO PILOTA WYCIECZEK ZAGRANICZNYCH