POSZUKUJESZ WYDAWNICTW PODRÓŻNICZYCH O NORWEGII?
ZAPRASZAM DO KSIĘGARNI INTERNETOWEJ "BEZDROŻA"NORWEGIA

JEZIORA I RZEKI NORWEGII

JEZIORA
Na terenie Norwegii znajduje się około 450 000 jezior, spośród tej liczby 400 jezior posiada powierzchnię ponad 5 km2. Łączna powierzchnia wszystkich jezior wynosi około 17 100 km2. Cztery najgłębsze jeziora europejskie leżą w Norwegii: Hornindalsvatnet (514 m), Salsvatnet (464 m), Tinnsjo (460 m) i Mjosa (468 m).

JEZIORO ALTEVATNET
Plasuje się na 11 pozycji wśród największych jezior kraju pod względem zajmowanego obszaru - 80 km2. Długość jeziora - 35 km, natomiast przeciętna szerokość wynosi 2 km. Tafla wody znajduje się na wysokości 489 m n.p.m. Linia brzegowa liczy 135 km. Jezioro jest położone w okręgu Troms.

JEZIORO HORNINDALSVATNET
Jest jeziorem polodowcowym. Najgłębsze jezioro Europy. Maksymalna dotąd zmierzona głębokość wynosi 514 m. Powierzchnia akwenu - 51 km2. Długość jeziora to 22 km przy szerokości 4 km. Wysokość lustra wody - 52 m n.p.m. Jezioro położone jest w okręgu Sogn og Fjordane. Nad jego brzegami znajdują się miejscowości: Eid i Hornindal.

JEZIORO MJOSA
Jezioro fiordowe. Największe w Norwgeii, drugie pod względem głębokości w kraju i czwarte w Europie po jeziorze Hornindalsvatnet. Leży w południowej części kraju na wysokości 123 m n.p.m., około 100 km na północ od Oslo. Liczy 365 km2powierzchni. Największa głębokość dochodzi do 468 metrów. Łączna długość wybrzeży wynosi 273 km. Główną rzeką doprowadzającą 75% wód do jeziora jest wpadająca do niego na północy rzeka Gudbrandsdalslagen (204 kilometry długości). Wody odpływają rzeką Vorma, wypływającą z jeziora w południowej jego części. Jezioro Mjosa rozciąga się na długość 117 km od Eidsvoll na południu do Lillehammer na północy. W okolicach Hamar osiąga szerokość 15 km. Przez ostatnich 200 lat odnotowano 20 powodzi w okolicach jeziora spowodowanych jego wodami. Po wodach jeziora pływa turystyczny parowiec bocznokołowy "Skiblader", pochodzący z roku 1856. Jest to najstarszy funkcjonujący regularnie parowiec na świecie. Zatonął dwukrotnie, pierwszy raz w roku 1937, a drugi raz w 1967 roku. Wybrzeża jeziora są głównie terenem rolniczym i leśnym, a także turystycznym dla mieszkańców Oslo. Jezioro poza niewielkimi wysepkami posiada tylko jedną większą wyspę - Helgoya. Nad jeziorem przerzucono jeden most - Most Mjosa. Jeziora Mjosa należy administracyjnie do trzech okręgów: Akershus , Hedmark i Oppland . Największymi miastami położonymi nad jego brzegami są: Eidsvoll, Stange i Lillehammer. Wody jeziora zamarzają w okresie grudzień - marzec. Do czasu wybudowania linii kolejowej Oslo-Trondheim, biegnącej wschodnim wybrzeżem, w latach 80-tych, służyło jako szlak komunikacyjny i spławiano nim drewno, obecnie jedynym kursującym statkiem jest wspomniany "Skiblader".

JEZIORO RANDSFJORDEN
Jezioro polodowcowe. Czwarte co do wielkości powierzchni jezioro Norwegii. Położone jest w okręgu Oppland. Powierzchnia jeziora wynosi 138,2 km2. Największa głębokość dochodzi do 135 m, zaś średnia to 120 m. Zasilane jest wodami rzeki Radselva. Według Snorre Sturlussona utopił się w nim zimą król Halfdan Czarny Gudrodsson (820-860), ojciec Pięknowłosego.

JEZIORO ROSSVATNET
Nad brzegami jeziora przebywali już ludzie w epoce kamiennej. Rossvatnet jest drugim pod względem powierzchni jeziorem Norwegii, zajmuje obszar 219 km2. Maksymalna głębokość dochodzi do 240 m. Długość wybrzeża - 256 km. Wysokość tafli wody - 383 m n.p.m. W roku 1957 wybudowano na jeziorze tamę. Jezioro znajduje się na terenie dwóch gmin: Hattfjelldal i Hermes w okręgu Nordland .

JEZIORO SNASAVATNET
Zajmuje 6 miejsce wśród jezior norweskich pod względem wielkości powierzchni - 120 km2. Lustro wody położone jest na wysokości 24 m n.p.m. Nad jeziorem znajdują się gminy Steinkjer i Snasa okręgu Nord-Trondelag. Jezioro ma długość 40 km, a szerokość dochodzi do 3 km.

RZEKI

RZEKA DRAMMENSELVA
Jedna z największych rzek Norwegii pod względem wielkości dorzecza - 17 000 km2. Przepływa przez okręg Buskerud w południowo-wschodniej części kraju. Biegnie z Tyrifjordu na północy do Drammensfjordu na południu. Zasobna w łososie.

RZEKA GLOMMA
W swoim górnym biegu nazywa się Glama. Najdłuższa rzeka Norwegii, płynąca w południowo-wschodniej części kraju. Długość - 598 km, powierzchnia dorzecza 41,8 tys. km2. Glomma wypływa z jeziora Aursunden, a uchodzi koło Fredrikstad do cieśniny Skagerrak poprzez Oslofjord. Zbiera wody z 13% powierzchni Norwegii. Największym dopływem jest rzeka Vorma. Od najdawniejszych czasów była ważnym szlakiem komunikacyjnym i transportowym. Bieg rzeki wykorzystywany jest przez liczne hydroelektrownie. Rzeka przepływa przez okręgi administracyjne: Hedmark, Akershus i Ostfold. Większe miasta położone nad Glommą: Fredrikstad, Sarpsborg , Kongsvinger i Elverum.

RZEKA GUDBRANDSDALSLAGEN
Rzeka o długości 204 km. Rzeźbi dolinę Gudbrandsdalen. Źródłem rzeki jest jezioro Lesjaskogsvatnet położone na wysokości 611 m n.p.m. Ujście rzeki znajduje się w jeziorze Mjosa. Rzeka i jej dolina znajdują się w okręgu Oppland. Dolina Gudbrandsdalen rozciąga się wzdłuż biegu rzeki na długość 230 km i składa się z trzech geograficznych części: Norddlalen, Mitdalen i Sordalen. Nazwę doliny wspomina w "Heimskringla" Snorre Sturlusson. W doline miała miejsce słynna bitwa pod Kringen w roku 1612. Dolina była także miejscem ciężkich walk w roku 1940 (Treffen i Kvam). Skierowana jest na północny-zachód, ciągnąc się od Lillehammer do Ramsdal.
www.gudbrandsdalen.no

RZEKA ORKLA
Najdłuższa rzeka okręgu Sor-Trondelag - 179 km.Tworzy dolinę Orkladal. Źródło w jeziorze Orkelsjoen w okręgu Oppland. Kończy bieg w Orkdalsfjord. Wspaniałe łososie.

RZEKA VEFSNA
Najdłuższa rzeka okręgu Nordland - 163 km. Dorzecze liczy 4 122 km2powierzchni. W części swojego biegu stanowi granicę norwesko-szwedzką. Przepływa przez gminy: Hattfjelldal, Grane, Vefsen. Uchodzi do Vefsnfjordu. Na trasie biegu rzeki znajduje się wodospad Laksforsen.

RZEKA VORMA
Rzeka o długości 30 km. Wypływa z jeziora Mjosa i wpada do rzeki Glomma w miejscowości Nes (Akershus). Przepływa przez Eidsvoll. Nie zamarza zimą.  
DESTYNACJE EUROPEJSKIE  ATRAKCJE TURYSTYCZNE EUROPY
STRONA ZAWODOWEGO PILOTA WYCIECZEK ZAGRANICZNYCH