POSZUKUJESZ WYDAWNICTW PODRÓŻNICZYCH O CZECHACH?
ZAPRASZAM DO KSIĘGARNI INTERNETOWEJ "BEZDROŻA"CZECHY
KARLOWE WARY - GALERIA ZDJĘĆ

KARLOWE WARY
KARLOVY VARY
KARLSBAD

Miasto w zachodnich Czechach, stolica Kraju karlowarskiego. Najsłynniejsze i największe uzdrowisko w Republice Czeskiej. Położone w dolinie rzeki Ciepła (Teplá), prawego dopływu Ohrzy na wysokości 380 - 447 m n.p.m. w otoczeniu pasma Rudaw. Liczy 54 000 mieszkańców.

ZARYS HISTORII
Osada o nazwie Vary (Ukrop) została założona około roku 1350. Obecną nazwę miejscowość zawdzięcza cesarzowi rzymskiemu Karolowi IV (1355-1378), który przebywał tu w roku 1370 i nadał jej statut miasta. Nazwa Karlowe Wary powstała z połączenia imienia cesarza i słowiańskiego określenia gorących źródeł. Przez ponad dwieście lat miejscowość liczyła niewiele więcej niż sto budynków, ale w połowie XVII wieku, po wojnie trzydziestoletniej, stała się modna wśród arystokracji i zaczęła się rozbudowywać. Ostateczny wygląd Karlowe Wary uzyskały u schyłku XIX wieku. W XIX stuleciu miasto zaczęło rozwijać się poza wąską doliną rzeki Ciepłej i wraz z zabudową wkroczyło na zbocza Rudaw. Większość obecnej zabudowy pochodzi właśnie z tego okresu. Liczba mieszkańców i odwiedzających uzdrowisko znacznie wzrosła, kiedy w latach 1870-1871 doprowadzono do Karlowych Warów kolej. Tarasowa zabudowa - uzdrowisko leży na wzniesieniach sięgających od 370 do 644 m n.p.m nadaje miastu charakterystyczny pejzaż. Gotycka i renesansowa architektura została całkowicie zniszczona przez pożar w 1604 roku. Odbudowane w stylu barokowym miasto ponownie spłonęło w roku 1759, zachował się jedynie kościół Marii Magdaleny. Na przełomie XIX i XX wieku wzniesiono teatr, pocztę, niektóre sanatoria i hotele. Dziś odrestaurowane - przy zachowaniu secesyjnego stylu zachwycają swym pięknem.

UZDROWISKO
Pierwszą rozprawę o leczeniu kuracyjnym w Karlowych Warach napisał lekarz uzdrowiskowy Václav Payer w 1522 roku. Oprócz kąpieli proponował pacjentom również picie wód źródlanych. Balneologię karlowarską znacznie udoskonalił znakomity lekarz David Becher. Przeprowadził pierwsze badania naukowe wód i w 1764 roku rozpoczął produkcję oraz eksport soli źródlanych. Nawoływał też do umiarkowanego picia wód leczniczych - maksymalnie 400 ml na dzień i zalecał kuracjuszom kąpiele. Od jego nazwiska wzięły swoją nazwę kubki tzw. becherki z zabawnym dziobkiem, z którymi wczasowicze spacerują po parkach zdrojowych. Johan Georg Pupp w 1755 roku rozpoczął na szeroką skalę tradycję działalności hotelowej i restauracyjnej w uzdrowisku. W 1826 roku Jean de Carro założył łaźnię parową niedaleko źródła Vřídla. W roku 1853 zostały przygotowane przez dr Mannlema pierwsze łaźnie z wodą żelazistą. W 1905 roku dotarł do uzdrowiska wpływ praskiej szkoły balneologicznej i zaczyna się tutaj leczyć chroniczne choroby metabolizmu, wykorzystując źródła z alkaliczno-słoną wodą. Przed I wojną światową Karlowe Wary należały do najczęściej odwiedzanych uzdrowisk w Europie. Karlowe Wary gościły: cara Rosji Piotra Wielkiego, króla Saksonii i Polski Augusta Mocnego, Johanna Wolfganga Goethego (14 razy), Freidricha Schillera (spędził tutaj miodowy miesiąc), Adama Mickiewicza, Otto von Bismarcka i Mustafę Kemala Atatürka. Trzykrotnie pojawił się tu Karol Marks, a w ostatnich latach m.in. Mia Farrow, Gregory Peck i Whoopie Goldberg. Znane z imprez muzycznych miasto niejednokrotnie odwiedzali wybitni kompozytorzy i muzycy, jak: Bach, Beethoven, Brahms, Liszt, Paganini, Smetana i Dworzak.

WARTO ZOBACZYĆ
Do najważniejszych obiektów historycznych miasta należą: kościół św. Marii Magdaleny, dzieło Kiliana Ignaza Dientzenhofera z 1737 roku, kościół św. Andrzeja (1841), prawosławny kościół św. Piotra i Pawła (1898), Teatr miejski i kolumnada Młyńska. Źródła z leczniczą wodą skryte są pod pięcioma kolumnadami wybudowanymi na przełomie XIX i XX wieku i odrestaurowanymi pod II wojnie światowej. Najpiękniejsze to Sadova z misternie kutego żelaza zaprojektowana przez wiedeńskich architektów oraz Mlynska Kolonada z wysokimi marmurowymi arkadami. Kolumnada Vridelni kryje słynny gejzer - blisko 2 tys. litrów wody o temperaturze 72oC wypływających z głębokości prawie 3 tys. metrów wyrzucanych co minutę na wysokość 12-15 metrów. To najgorętsze ze źródeł. W sumie jest ich dwanaście, w najzimniejszym temperatura sięga 42oC. Miasto może także poszczycić się dwoma eleganckimi deptakami (Stará i Nová Louka).

Karlowe Wary znane są także z:
- Likieru "Becherovka"
Dwieście lat temu przyjechał do Karlowych Warów hrabia Pletennberg-Mietingen wraz z osobistym lekarzem Anglikiem Frobrigiem. Zatrzymał się w należącym do Becherów domu "Pod trzema srokami". Była tu także apteka prowadzona przez Josefa, głowę rodziny. Doktor Frobrig, który nudził się w miasteczku, zaczął ją odwiedzać coraz częściej. Obydwu panów interesowały bowiem zioła, olejki aromatyczne i alkohol. A dokładniej - sposoby ich mieszania. Wyjeżdżając z Karlowych Warów, Frobrig pozostawił Becherowi pomiętą kartkę papieru z kilkunastoma słowami. Ten jeszcze przez dwa lata doskonalił recepturę. W 1807 roku zaczęto sprzedawać Carlsbad (niemiecki odpowiednik nazwy uzdrowiska) English Biters - "krople" znane dziś jako becherovka.
- Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach odbywającego się od 1946 roku, którego główną nagrodą jest Kryształowy Glob.
- Przemysłu szklanego (huta szkła Moser)
- Rękodzieła artystycznego (koronczarstwo)
- W Karlowych Warach znajduje się najstarsze pole golfowe w Czechach z osiemnastoma dołkami.

POLECAM STRONY
Strona Karlowych Warów
 
DESTYNACJE EUROPEJSKIE  ATRAKCJE TURYSTYCZNE EUROPY
STRONA ZAWODOWEGO PILOTA WYCIECZEK ZAGRANICZNYCH