POSZUKUJESZ WYDAWNICTW PODRÓŻNICZYCH O GRECJI?
ZAPRASZAM DO KSIĘGARNI INTERNETOWEJ "BEZDROŻA"REPUBLIKA GRECKA
KAWALA - GALERIA ZDJĘĆ

KAWALA

KAVÁLA
Καβάλα

Miasto w północnej Grecji, główny port Wschodniej Macedonii i stolica prefektury Kawali. Położone w Zatoce Kawala, naprzeciwko wyspy Thasos, w odległości 165 km od Salonik. Liczy około 65 tysięcy mieszkańców i jest po Salonikach drugim pod względem ilości mieszkańców miastem greckiej Macedonii. Główny port tej części Grecji. Miasto położone jest tarasowo na zboczu góry Simbólon. Kawala była skrzyżowaniem trzech kultur: greckiej, rzymskiej i bizantyjskiej. Była też pierwszą przystanią na drodze rozpowszechniania chrześcijaństwa w Europie. Patronem miasta jest św. Paweł.

ZARYS HISTORII
Miasto zostało założone najprawdopodobniej przez osadników z Thasos około VI w. p.n.e. Nazwano je Neapolis, czyli Nowe Miasto. Stało się portem oddalonego o około 10 km Filippi. Kopalnie złota położone na pobliskich wzgórzach Pangaion uczyniły zeń dobrze prosperujący ośrodek. Stało się rzymskim civitas w roku 168 p.n.e i stanowiło bazę Brutusa i Kasjusza przed bitwą pod Filippi (42 r. p.n.e.). Apostoł Paweł dotarł do Kawali podczas swej pierwszej podróży do Europy w 49 roku. Jak głosi inskrypcja na marmurowej steli obok nawy Świętego Klasztoru św. Apostoła Silasa, zaledwie 3 km od centrum Kavali: "ŚWIĘCI APOSTOŁOWIE PAWEŁ I SILAS ZATRZYMALI SIĘ TU NA ODPOCZYNEK PODCZAS SWOJEJ PIERWSZEJ PODRÓŻY APOSTOLSKIEJ DO FILIPPI". Obaj przyszli święci wyruszyli do Filippi, gdzie ochrzcili pierwszą znaną z imienia Europejkę. W VI wieku za panowania cesarza Justyniana I została ufortyfikowana. W VIII stuleciu nazwa miasta została zmieniona na Christoupolis. Kawala wchodziła w skład Imperium osmańskiego w latach 1371-1912. Dzieje miasta jako Kawali rozpoczęły się na początku XVI stulecia. Nastąpił wtedy szybki rozwój gospodarczy i kulturalny tego portowego miasta. Zbudowano akwedukt (Kamares), do dziś pozostający jednym z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu. W 1769 roku w Kawali urodził się Muhammad Ali (Mehmet Ali). W 1850 roku zaczął rozwijać się handel tytoniem, dzięki czemu Kawala stała się znana na całym świecie. Na początku XX wieku zbudowano wielkie magazyny tytoniu, a wraz z nimi wyrosły okazałe budynki i luksusowe rezydencje, a miasto zyskało miano metropolii. W wyniku wojny grecko-tureckiej w 1922 roku w Kawali osiadło 25 tysięcy uchodźców greckich, którzy dali nowy impuls do rozwoju handlu, gospodarki oraz sztuki.

WARTO ZOBACZYĆ
Najbardziej interesującą częścią miasta jest dzielnica Panagia z budynkami z XVIII i XIX wieku. Atrakcją jest też zachowany w dobrym stanie dom turecki, w którym urodził się Muhammad Ali. Zaś charakterystycznymi, pocztówkowymi wręcz obiektami Kawali są: bizantyjska cytadela, rozbudowana w czasach tureckich na wzgórzu Panagia i akwedukt zbudowany na polecenie Sulejmana I Wspaniałego.

POLECAM STRONY
 
DESTYNACJE EUROPEJSKIE  ATRAKCJE TURYSTYCZNE EUROPY
STRONA ZAWODOWEGO PILOTA WYCIECZEK ZAGRANICZNYCH