POSZUKUJESZ WYDAWNICTW PODRÓŻNICZYCH O PORTUGALII?
ZAPRASZAM DO KSIĘGARNI INTERNETOWEJ "BEZDROŻA"PORTUGALIA

LEIRIA - GALERIA ZDJĘĆ

LEIRIA

Miasto położone jest nad rzeką Lis, w pobliżu Oceanu Atlantyckiego. Leiria jest stolicą dystryktu o tej samej nazwie. Liczy około 50 tysięcy mieszkańców, zaś aglomerację zamieszkuje około 120 tysięcy osób. Obszar municipium wynosi 549 km2.

ZARYS HISTORII MIASTA
W czasach starożytnych istniała tu osada rzymska Collipo. Po upadku władzy Rzymu na tych terenach, ziemie te znalazły się podobnie jak inne obszary dzisiejszej Portugalii na przestrzeni następnych stuleci w rękach Swewów, Wizygotów i Arabów. Podczas portugalskiej rekonkwisty była "ziemią niczyją" aż do roku 1135, kiedy to pierwszy król Portugalii Afonso I Henriques odbił je Arabom, fortyfikując osadę z przeznaczeniem na twierdzę graniczną. Miasto bardzo szybko zaczęło się rozwijać. W 1254 roku król Afonso III zwołał do Leirii pierwsze obrady portugalskiego parlamentu - Cortes. Zamek stał się siedzibą króla Dinisa. Tutaj także odbyła się aklamacja D. Duarte na władcę Portugalii. W 1411 roku powstała pierwsza w Portugalii manufaktura papieru. W 1438 roku miasto gościło posiedzenia Cortes, w czasie których zapadła decyzja o losie Infanta Dom Fernando. Przebywał on w niewoli arabskiej, a za jego wolność Arabowie zażądali zwrotu Ceuty, zagarniętej wcześniej przez Portugalczyków. Zapadła decyzja, stanowiąca, że Ceuta nie zostanie zwrócona. Infant w niewoli zmarł, a jego historię opisał m.in. Henryk Sienkiewicz w "Księciu Niezłomnym". Natomiast Leiria rozwijała się i bogaciła. W roku 1480 została tu wydrukowana pierwsza w Portugalii książka.
Król Joao III w 1545 roku przyznał osadzie prawa miejskie i uczynił z niej siedzibę biskupstwa.
Następne lata to okres ciągłej świetności miasta, aż do 1881 roku kiedy to zlikwidowano diecezję. Następuje załamanie rozwoju miasta, przyczyniły się do tego też wcześniejsze grabieże dokonywane przez żołnierzy napoleońskich w czasie najazdu na te tereny. W latach dwudziestych XX wieku diecezja została przywrócona.

Objawienia Fatimskie i z nimi związane pielgrzymki wiernych, rozwój przemysłu papierniczego oraz zyski ze sprzedaży drewna pochodzącego z tutejszych lasów sosnowych zaznaczają w historii Leirii nowy okres świetności.

Leiria jest stolicą jednego z najciekawszych w Portugalii regionów turystycznych. Oferuje on wiele niepowtarzalnych zabytków, jak np. klasztory w Batalha i Alcobaca, piękne plaże, np: w Nazare, S. Martinho do Porto, San Pedro de Moel, Vieira i Pedrogao, Park Krajobrazowy obejmujący pasmo górskie Serra d' Aire e Candeeiros, w którego wnętrzu kryją się liczne groty. Miejscowość Marinha Grande jest centrum produkcji szkła dekoracyjnego.

WARTO ZOBACZYĆ

CASTELO de LEIRIA
Pierwotnie, była to bardzo ważna twierdza arabska. Pierwsza przebudowa miała miejsce w czasach Dom Afonso I Henriquesa. Obecna budowla w większej części pochodzi z XIV i XV wieku. Współcześnie we wnętrzu zrekonstruowanych murów obronnych znajduje się wieża obronna służąca dawniej też jako więzienie, ruiny gotyckiego kościoła Nossa Senhora do Penha wybudowanego około 1400 roku przez króla Joao I i Pałac Królewski utrzymany w stylu gotyckim. Mieszkał tu król Dinis ze swoją małżonką królową Isabel. Z galeryjki o łukowych oknach rozciąga się piękna panorama miasta. Powstała ona dopiero w XX wieku, ale mimo to jest najbardziej charakterystycznym elementem architektonicznym twierdzy. Zresztą obecny wygląd zamku nie przypomina jego pierwotnego kształtu. Od roku 1898 kiedy zaczęto prace rekonstrukcyjne, zamek nabrał cech budowli z okresu romantyzmu.

Pomiędzy WZGÓRZEM ZAMKOWYM a rzeką LIS znajduje się malownicze STARE MIASTO.

SE (Katedra)
Katedra położona jest na Largo de SE. Została wybudowana w latach 1550-1574 w stylu barokowym. Fasadę główną dobudowano po trzęsieniu ziemi w 1755 roku. Zaprojektował ją Afonso Alvares. Jest to świątynia trójnawowa.

PRACA RODRIGUES LOBO
Znajduje się w sercu Starego Miasta. Na Placu dominuje pomnik tego pisarza portugalskiego baroku. Był on zafascynowany okolicą, a szczególnie rzeką, opisywał ją w piękny sposób w swoich utworach. Plac otaczają ładne kamieniczki z arkadami.

IGREJA E CONVENTO de SAO FRANCISCO (Kościół i Klasztor św. Franciszka)
Kompleks wybudowano w XIV wieku. Kościół konsekrowano dopiero w 1562 roku. Wielokrotnie był przebudowywany. Ostatnimi laty odsłonięto XV wieczne freski, które być może są jednymi z najcenniejszych fresków z tego stulecia na terenie Portugalii.

SANKTUARIUM NOSSA SENHORA de ENCARNACIO
Wznosi się na Wzgórzu Zamkowym nie opodal zamku przy ulicy o tej samej nazwie. Zostało wybudowane na polecenie królowej Filipy de Leicester, żony Dom Joao I. Królowa specjalnym kultem darzyła Matkę Bożą od Wcielenia. Miejsce to stało się celem pielgrzymek okolicznej ludności i znane jest z wielu cudów. W 1588 roku ówczesny biskup kazał powiększyć kościół, do którego w 1773 roku wybudowano barokowe, monumentalne schody. Świątynia została poważnie zniszczona w czasie najazdu wojsk napoleońskich. Wnętrze zdobią piękne azulejos.

POLECAM STRONY
 
DESTYNACJE EUROPEJSKIE  ATRAKCJE TURYSTYCZNE EUROPY
STRONA ZAWODOWEGO PILOTA WYCIECZEK ZAGRANICZNYCH