POSZUKUJESZ WYDAWNICTW PODRÓŻNICZYCH O LIECHTENSTEINIE?
ZAPRASZAM DO KSIĘGARNI INTERNETOWEJ "BEZDROŻA"KSIĘSTWO LIECHTENSTEIN
 GALERIA ZDJĘĆ

ATRAKCJE TURYSTYCZNE VADUZ

Stolica Księstwa Liechtenstein jest niewielkim miasteczkiem liczącym nieco ponad 5 tysięcy mieszkańców. Położona jest w dolinie górnego Renu u podnóża Alp Retyckich na wysokości 455 m n.p.m. Zajmuje powierzchnię 17,3 km2.

Posiadają tutaj swoją siedzibę rodzina książęca i organy władzy państwowej. Miasto jest jednocześnie centrum administracyjnym gminy i prowincji Oberland. Pełni również rolę głównego ośrodka handlowego, przemysłowego, kulturalnego, politycznego i turystycznego Księstwa. Jest siedzibą nominalną wielu międzynarodowych przedsiębiorstw przemysłowych i finansowych.

Vaduz po raz pierwszy było wzmiankowane w 1150 roku. Od roku 1342 było stolicą hrabstwa Vaduz. Po włączeniu w ramy posiadłości rodu Liechtenstein - Vaduz stało się stolicą Księstwa Liechtenstein 23 stycznia 1719 roku.

ORIENTACYJNE ODLEGŁOŚCI

Warszawa 1003 km

WARTO ZOBACZYĆ

ZAMEK

Siedziba rodu Liechtenstein dominuje nad miastem. Jest symbolem, znakiem charakterystycznym i głównym punktem na planie stolicy. Pierwsza wzmianka o twierdzy z roku 1322 mówi, że Rudolf von Werdenberg-Sargans przekazał fortecę Ulrichowi von Matsch. Pierwszymi właścicielami i prawdopodobnie budowniczymi była rodzina Werdenberg-Sargans. Początki zamku sięgają XII wieku. Najstarszą częścią obiektu jest skrzydło wschodnie. Cechą charakterystyczną twierdzy jest jego wieża, posiadająca podstawę 12 m x 13 m i grubość murów dochodzących do 2,4 m. Wieża została wybudowana w latach 1529-1632. Na uwagę zasługuje też kaplica św. Anny z gotyckim ołtarzem z XV stulecia. Zamek był wielokrotnie przebudowywany wskutek np. zniszczeń (1499 - aktu dewastacji dokonali Szwajcarzy) lub planów modernizacyjnych i rozbudowy - jak skrzydło zachodnie z lat 1613-1640. Obiekt poddano gruntownej restauracji w latach 1905-1912.
Schloss Vaduz nie jest udostępniany do zwiedzania.

KATEDRA

Wznosi się w miejscu pierwotnego kościoła parafialnego. Została wybudowana w latach 1868-1873 (konsekracja nastąpiła 5 października). Architektem był znany z budowli wiedeńskich Friedrich von Schmidt. Rangę katedry kościół otrzymał po utworzeniu archidiecezji Vaduz. Mieści się tutaj krypta grobowa książąt Liechtenstein. Świątynia jest po wezwaniem św. Floriana. W latach 1965-66 dokonano renowacji zewnętrznej a w latach 1975-76 wewnętrznej.

SIEDZIBA PARLAMENTU I RZĄDU

Obiekt został wybudowany w latach 1903-1905.

RATUSZ MIEJSKI

Gmach ratusza pochodzi z roku 1933.

KUNSTMUSEUM LIECHTENSTEIN

Inauguracja obiektu nastąpiła w roku 2000. Prezentowane są zbiory malarstwa historycznego i współczesnego. Muzeum może poszczycić się kilkunastoma pracami Rubensa. Mieści się przy Stadtle 32. Czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-17.00, a we czwartki 10.00-18.00. Wstęp płatny.

KUNSTRAUM

Muzeum specjalizuje się w wystawach czasowych. Mieści się przy Stadtle 37.

BRIEFMARKENMUSEUM

Muzeum w postaci sali, w której eksponuje się 300 serii znaczków pocztowych wyemitowanych przez Liechtenstein od 1912 roku. Mieści się przy Stadtle 37.

LANDESMUSEUM

Muzeum Krajowe prezentuje wystawy poświęcone historii i kulturze ludowej Księstwa Liechtenstein. Mieści się przy Stadtle 43.

MUZEUM NARCIARSTWA

Mieści się przy Bertgarten 10.

W Vaduz wytyczone są dwie główne ulice: Stadtle i Aulestrasse, które otaczają śródmieście.
Stadtle przeznaczona jest tylko dla pieszych i tutaj pod numerem 37 mieści się Liechtenstein Tourism, biuro pomaga znaleźć kwatery osobom, które zgłoszą się do niego osobiście. Biuro posiada także informatory o państwie i tutaj można podbić paszport za opłatą.
Przy Aulestrasse znajduje się urząd pocztowy (pod nr 38), który prowadzi sekcję filatelistyczną.

POLECAM STRONY

www.liechtensteinmuseum.at

www.vaduz.li  
DESTYNACJE EUROPEJSKIE  ATRAKCJE TURYSTYCZNE EUROPY
STRONA ZAWODOWEGO PILOTA WYCIECZEK ZAGRANICZNYCH