POSZUKUJESZ WYDAWNICTW PODRÓŻNICZYCH O FRANCJI?
ZAPRASZAM DO KSIĘGARNI INTERNETOWEJ "BEZDROŻA"FRANCJA

LISIEUX - GALERIA ZDJĘĆ   ŚW.TERESA Z LISIEUX

LISIEUX

Lisieux to miejscowość i gmina we Francji, licząca około 24 tys. mieszkańców, w regionie Dolna Normandia, w departamencie Calvados. Miasto leży w dolinie rzeki normandzkiej Touques (104 km długości) i na szlaku komunikacyjnym Paryż - Caen (RN13). Od stuleci słynie z tutejszych serów i winiaków. Popularność zyskała jednak głównie dzięki postaci św. Teresy z Lisieux - patronce misji i Doktorowi Kościoła. Relikwie świętej przyciągają rzesze pielgrzymów. Jest to drugie po Lourdes miejsce pielgrzymek we Francji.

ZARYS HISTORII MIASTA

W starożytności ziemie te zamieszkiwało plemię gallijskie Lexovi, z nim związana jest nazwa miasteczka. Rzymianie nazwali osadę Noviomagus Lexoviorum. Z roku 538 pochodzi pierwsza wzmianka o tutejszej diecezji i o biskupie Lisieux - Theodibandesie. W średniowieczu Lisieux było ważnym ośrodkiem politycznym i gospodarczym Normandii. Złote czasy minęły w połowie XIV wieku, w związku z szerzącą sie epidemią czarnej śmierci i zniszczeniami z okresu wojny stuletniej. Tu został pochowany w katedrze główny sędzia procesu Joanny d'Arc i stronnik Anglików biskup Pierre Canchon (1331-1442). Diecezja została zlikwidowana w następstwie Rewolucji Francuskiej pod koniec XVIII wieku. W roku 1907 odbył tutaj pierwszy lot wynalezionym przez siebie helikopterem Paul Cornu (1881-1944). W 1937 roku grób św. Teresy odwiedził legat papieski Eugenio Pacelli, późniejszy papież Pius XII. 6 czerwca 1944 roku Lisieux zostało zbombardowane przez lotnictwo alianckie, zginęło ponad 800 mieszkańców, a duża część miasta została zniszczona. Wojska aliantów wyzwoliły miasto 23 sierpnia 1944 roku. 2 czerwca 1980 roku wizytę w Lisieux złożył Jan Paweł II.

KATEDRA ŚW. PIOTRA

Romańsko-gotycka świątynia została wzniesiona w okresie od 1170 roku do drugiej połowy XIII wieku. Przetrwała bombardowanie z czasów II wojny światowej.

BAZYLIKA ŚW. TERESY

Wyjątkowo brzydka. Zaprojektowana przez Louisa M. Cordonniera (1854-1940) i zbudowana w latach 1929-1954. Konsekrowana 11 lipca 1954 roku. Ma 104 m długości, 95 m wysokości, powierzchnia kościoła wynosi 4 500 m2, świątynia może pomieścić 4 000 wiernych. Wśród 18 kaplic bazyliki znajduje się również kaplica polska.

POLECAM STRONY

www.ville-lisieux.fr
www.lisieux-tourisme.com
www.theresemovie.com
www.therese-de-lisieux.cef.fr
www.sttherese.com  
DESTYNACJE EUROPEJSKIE  ATRAKCJE TURYSTYCZNE EUROPY
STRONA ZAWODOWEGO PILOTA WYCIECZEK ZAGRANICZNYCH