POSZUKUJESZ WYDAWNICTW PODRÓŻNICZYCH O PORTUGALII?
ZAPRASZAM DO KSIĘGARNI INTERNETOWEJ "BEZDROŻA"PORTUGALIA
LIZBONA - GALERIA ZDJĘĆ

LIZBONA
LISBOA

Stolica Portugalii i ośrodek administracyjny dystryktu Lizbona, położona jest na prawym brzegu ujściowego odcinka (estuarium) rzeki Tag. Tag przecina miasto ze wschodu na zachód. Od Oceanu Atlantyckiego dzieli ją 15 kilometrów. Lizbona rozłożona jest amfiteatralnie na 7 podstawowych wzgórzach. Miasto zamieszkuje około 840 000 mieszkańców, zaś aglomeracja liczy ponad 2,8 mln osób. Obszar municipium wynosi 84 km2. Podzielona jest na 53 gminy. Wielokrotnie w swojej historii była niszczona przez trzęsienia ziemi.
Jest największym miastem kraju i jego głównym ośrodkiem przemysłowym, handlowym, kulturalnym, naukowym i turystycznym. Na terenie miasta znajdują się zakłady przemysłu włókienniczego, odzieżowego, spożywczego, stoczniowego, chemicznego, maszynowego
i porcelanowo-fajansowego (słynne wyroby z majoliki). Lizbona jest największym portem morskim Portugalii, obsługującym około 90% importu i około 70% eksportu kraju. Mieści się tutaj także międzynarodowy port morski i port wojenny. Lotnisko międzynarodowe obsługuje głównie połączenia Europa-Ameryka. W 1994 roku była Kulturalną Stolicą Europy, co spowodowało ogromny wzrost zainteresowania nie tylko miastem, ale i Portugalią. Jest najdalej na zachód położoną stolicą Europy.

ZARYS HISTORII LIZBONY

WARTO ZOBACZYĆ

ALFAMA i MOURARIA
Najstarsze malownicze dzielnice Lizbony, w czasach arabskich - najokazalsze. Położone na zboczu Wzgórza Zamkowego otaczają Castelo de Sao Jorge (Zamek św. Jerzego). Przetrwały trzęsienie ziemi w 1755 roku. W plątaninie uliczek, znajdziemy domy o arabskich fasadach, pokryte azulejos, średniowieczne kościoły i zaułki, z których niespodziewanie roztacza się piękny widok na miasto.

CASTELO de SAO JORGE
Górujący nad Alfamą, został pierwotnie zbudowany przez Wizygotów w VI wieku, a następnie powiększony przez Arabów w IX stuleciu, by w końcu stać się twierdzą władców chrześcijańskiej Portugalii. Nazwa nadana została w wieku XIV. Rezydencją pierwszych królów Portugalii był jednak Pałac Alcocova (dawny pałac Maurów), z którego zachowały się tylko mury. W skład kompleksu wchodzi 18 baszt - z których 11 jest częścią samego zamku, 12 bram oraz barbakan. W latach trzydziestych ubiegłego wieku teren zamku przekształcono w park publiczny. Przed wejściem do twierdzy stoi posąg Afonso I Henriquesa.

BAIXA (Dolne Miasto)
Dzielnica zaprojektowana według wskazówek Markiza de Pombal po trzęsieniu ziemi w 1755 roku. Sieć prostopadłych ulic, przy których rozmieszczono klasycystyczne budynki, o najnowocześniejszej ówcześnie, antysejsmicznej konstrukcji. Dzisiaj jest dzielnicą handlową, a właściwie centrum Lizbony. Tutaj mieści się większość biur, banków i siedzib firm. Baixa połączona jest kolejką Elevador de Santa Justa (zbudowaną w 1902 roku) z Bairro Alto (Górnym Miastem).
Głównymi placami Baixa są:
Praca do Comercio - otoczony klasycystycznymi budynkami z pomnikiem króla Józefa I (portugalskiego króla z czasu trzęsienia ziemi i późniejszej odbudowy stolicy). Przy budynku Poczty Głównej w 1908 roku zamordowano króla Karola I i jego najstarszego syna. Wydarzenie to przyśpieszyło, mające miejsce 2 lata później, ogłoszenie Portugalii republiką.
Praca Rossio - oficjalnie zaś Praca Dom Pedro IV. Skupia się tutaj życie towarzyskie Lizbończyków. Na środku Placu stoi kolumna zwieńczona postacią Dom Pedro IV. Od północnej strony na Plac spogląda Teatro National de Dona Maria II, z lat 40-tych XIX wieku. Wcześniej, przed trzęsieniem ziemi na miejscu Teatru Narodowego znajdowała się siedziba Świętej Inkwizycji.

SE (Katedera)
Budowę świątyni pod wezwaniem Santa Maria Maior de Lisboa górującej nad Dolnym Miastem nakazał pierwszy król Portugalii Dom Afonso I Henriques. Budowę rozpoczęto w 1150 roku w miejscu dawnego meczetu. Prace przy wznoszeniu katedry były wielokrotnie przerywane, czy to przez wojny, czy przez trzęsienia ziemi, jednak dzięki temu odnajdujemy w niej różnorodność stylów. Jakkolwiek główna bryła zbudowana została w stylu romańskim, znajdziemy tu również gotyk i barok. W Katedrze znajdują się relikwie św. Wincentego, patrona Lizbony. Relikwie zostały sprowadzone w 1173 roku przez Dom Afonso I Henriquesa. We wnętrzu zachowały się gotyckie grobowce z XIV wieku umieszczone za ołtarzem głównym i trzynastowieczne krużganki.

Naprzeciw Katedry, obok IGREJA de MADALENA znajduje sięIGREJA de SANTO ANTONIO (Kościół św. Antoniego) z 1812 roku. Świątynię zbudowano w miejscu narodzin Świętego - drugiego patrona Lizbony. Tradycja mówi, że kościół ufundowały dzieci, za sumy zebrane za własnoręcznie wykonane ołtarzyki, które pozostawiały na progach domostw. Zwyczaj ten powtarza się 13 czerwca - w dniu Świętego Antoniego.

BAIRRO ALTO (Górne Miasto)
To dzielnica ważna przede wszystkim wieczorem i nocą. Wzdłuż jej wąskich uliczek skupiła się ogromna ilość restauracji, barów i dyskotek. Na uwagę zasługują:
IGREJA de SAO ROUQE (Kościół św. Rocha)- wzniesiony przez Filipa III.
CONVENTA do COMO (Klasztor Karmelitów)- obecnie Museu Arqueologico do Como (Muzeum Archeologiczne) - jedna z większych atrakcji miasta. Klasztorny kościół był niegdyś największą świątynią w mieście. W XIX wieku mieściła się w nim fabryka chemiczna.

CHIADO
Dzielnica leżąca pomiędzy Dolnym i Górnym Miastem, dotknięta przez pożar w 1988 roku. Jest siedzibą eleganckich sklepów i kawiarni. Trwają prace rekonstrukcyjne.

BELEM

TORRE de BELEM (Wieża Betlejemska)
Z pewnością najbardziej rozpoznawalna budowla Lizbony. Wzniesiona w latach 1515-1520 w stylu manuelińskim, o czym świadczą liczne detale architektoniczne, m.in. wieżyczki, łuki okien, balkony i charakterystyczne motywy zdobnicze: przedstawiająca kulę ziemską rozeta (symbol Manuela I Szczęśliwego) oraz krzyż templariuszy, którzy odegrali ważną rolę w portugalskich podbojach. Poświęcona została patronowi stolicy św. Wincentemu. Jest dwuczęściowym bastionem heksagonalnym z 5-piętrową wieżą o wysokości 35 metrów. Była fortecą stojącą na środku Tagu i strzegła wejścia do portu, dopóki rzeka nie zmieniła swojego biegu. Pełniła również funkcję więzienia, m.in. w czasach króla Miguela (1828-1834), przetrzymywano tu więźniów politycznych. Wśród więźniów był gen. Józef Bem, kiedy po fiasku próby stworzenia legionu polskiego w służbie Portugalii, upomniał się do rządu o zwrot poniesionych wydatków. Wieża przetrwała trzęsienie ziemi w 1755 roku. Twórcą Wieży był Francisco de Arruda. Jest najdalej na zachód Europy wysuniętą budowlą obronną. Odrestaurowana w 1840 roku. W 1983 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego I Przyrodniczego UNESCO. Znajduje się przy Av. Brasilia.

MOSTEIRO do JERONIMES (Klasztor i Kościół Hieronimów)
Hieronimami określamy kongregacje żyjące zgodnie z regułą św. Augustyna. Charakterystyczny dla nich jest biały habit i czarny płaszcz.
Klasztor został wybudowany w latach 1502-1551 na polecenie króla Manuela I Szczęśliwego po powrocie w 1501 roku Vasco da Gamy z jego historycznego rejsu do Indii, by upamiętnić tę podróż. Pieniądze na budowę klasztoru pochodziły z podatku, uzyskanego z importu przypraw (poza pieprzem, cynamonem i goździkami), na który wyłączność miała Portugalia. Budowę wstrzymano w 1580 roku (rządzący od tego roku Hiszpanie przeznaczać zaczęli środki na budujący się Escurial.
Kompleks jest imponującym przykładem stylu manuelińskiego. Wzniesiony w miejscu dawnej kaplicy Ermida do Restello, założonej przez Henryka Żeglarza, w niej Vasco da Gama i jego załoga modlili się przed wyprawą do Indii. Klasztor przetrwał trzęsienie ziemi z 1755 roku. Pod opieką Zakonu Hieronimów znajdował się do 1934 roku. Twórcami kompleksu byli: Diogo de Boitaca i Joao de Castilho.
KOŚCIÓŁ SANTA MARIA
Charakteryzuje się nawą o wysokości 32 m i szerokości 12 m oraz 6 kolumnami o wysokości 25 m. Spoczywają tutaj:
Manuel I (1469-1521) z żoną Marią Aragońską (1482-1517)
Joao III (1502-1557) z żoną Katarzyną Hiszpańską (1507-1578)
Vasco da Gama (1468-1523)
Luis de Camoes (1527-1570)
KLASZTOR
Posiada plan 55 m x 55 m. Między innymi pochowany jest tutaj pierwszy prezydent Portugalii Teofilo Braga. Obecnie mieszczą się tutaj: Museu da Marinha (Muzeum Morskie), Museu das Criancas (Muzeum Dziecięce), Museu de Arquelogia (Muzeum Archeologiczne). W 1983 roku kompleks Klasztoru został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Mieści się przy Praca do Imperio.

MONUMENTO dos DESCOBRIMENTOS (Pomnik Odkrywców)
Został wzniesiony w 1960 roku, w 500-lecie śmierci Henryka Żeglarza. Upamiętnia Epokę Wielkich Odkryć Geograficznych. Zlokalizowany w miejscu, skąd żeglarze wyruszali na podbój świata. Ma kształt starego okrętu. Na jego dziobie umieszczono figurę Henryka Żeglarza w otoczeniu innych sławnych postaci świata wypraw morskich. Mieści się przy Av. de Brasilia.

SANTUARIO do CRISTO REI (Sanktuarium Chrystusa Króla)
Zostało zbudowane w 1959 roku na południowym brzegu Tagu. Posiada 110 m wysokości.
Znajduje się w mieście Almada zaraz przy zjeździe( (wjeździe) na Ponte 25 de Abril.

PONTE 25 de ABRIL (Most 25 kwietnia)
Otwarty 6 sierpnia 1966 roku, powiększony w roku 1999. Długość: 2 277 metrów, wysokość wież 190 metrów, wysokość przęsła nad taflą wodną 70 metrów, most o 6 pasach ruchu dla samochodów i 2 linie kolejowe. W trakcie budowy zginęło 4 robotników.

PONTE VASCO da GAMA ( Most Vasco da Gama)
Został oddany do użytku 29 marca 1998 roku w związku z lizbońskim EXPO'98. Most drogowy o długości 17 200 metrów.

POLECAM STRONY
www.cm-lisboa.pt
 
DESTYNACJE EUROPEJSKIE  ATRAKCJE TURYSTYCZNE EUROPY
STRONA ZAWODOWEGO PILOTA WYCIECZEK ZAGRANICZNYCH