POSZUKUJESZ WYDAWNICTW PODRÓŻNICZYCH O WATYKANIE?
ZAPRASZAM DO KSIĘGARNI INTERNETOWEJ "BEZDROŻA"WATYKAN
BAZYLIKA SANTA MARIA MAGGIORE - GALERIA ZDJĘĆ

BAZYLIKA SANTA MARIA MAGGIORE

Bazylika Santa Maria Maggiore (Świętej Maryi Większej) w Rzymie jest położona na wzgórzu Eskwilin (w pobliżu dworca Termini).

Należy wraz z bazylikami: św. Piotra na Watykanie, św. Janów na Lateranie i św. Pawła za Murami do bazylik papieskich (dawniej zwanych patriarchalnymi) Rzymu i Watykanu. Jest największym kościołem rzymskim ze zbudowanych ku czci Najświętszej Maryi Panny (80) i stąd wezwanie Świętej Maryi Większej. Zwana jest także "Liberiańską" i "Matki Bożej Śnieżnej".

W sierpniu 352 roku – zgodnie z legendą papież Liberiusz i rzymianin Jan ujrzeli we śnie Matkę Boską, która powiedziała im, że w miejscu, w którym w środku lata spadnie śnieg (co w Rzymie byłoby ogromną rzadkością), zostanie zbudowany kościół. Tej samej nocy z 4 na 5 sierpnia 352 wzgórze Eskwilin pokrył śnieg. Papież w obecności ludu rzymskiego wytyczył zarys przyszłego kościoła. Legendę tę można poznać ze średniowiecznych mozaik w loży portyku.

ZARYS HISTORII
* 432 – rozpoczęcie budowy na zlecenie papieża Sykstusa III (432-440), po soborze efeskim (431), na którym ogłoszono kult Matki Boskiej. W tym czasie na wzgórzu Eskwilin znajdowała się pogańska świątynia Junony Lucindy, opiekunki rodzących kobiet. Kolumny z tej świątyni wykorzystano przy budowie nowego kościoła.
* 1288-1292 – papież Mikołaj IV zleca dobudowanie apsydy i transeptu
* 1673 – za pontyfikatu Klemensa X (1670-1676) Carlo Rainaldi przebudowuje fasadę
* 1743 – Ferdynand Fugi na zamówienie papieża Benedykta XIV projektuje obecną fasadę kościoła. Fasada cechuje się portykiem o pięciu przejściach oddzielonych od siebie ozdobnymi kolumnami i loggią o trzech łukach.

BAZYLIKA
Do elewacji przylegają dwie, jednakowe fasady pałaców kapituły. Po prawej stronie, nad bryłą budowli góruje romańska dzwonnica (1377) o wysokości 75,0 m. Jest ona najwyższa w Rzymie. Loggia w fasadzie ozdobiona jest mozaikami z XV wieku. W centralnej części znajduje się medalion z postacią Chrystusa. Ułożone w pasy sceny ilustrują legendę o śniegu, związaną z powstaniem bazyliki.

Trójnawowe wnętrze bazyliki ma długość 86,0 m i jest podzielone na trzy nawy dwoma szeregami kolumn jońskich pochodzących ze świątyni Junony Luciny. Posadzka ułożona
z porfiru i marmuru to XII-wieczne dzieło kamieniarzy ze szkoły Cosmatich (arte cosmatesca). Renesansowy sufit zaprojektowany przez Giuliano da Sangallo został ozdobiony pierwszą partią złota przywiezionego przez Krzysztofa Kolumba.

Wzdłuż ścian nawy głównej, powyżej kolumn, znajdują się mozaiki z V wieku przedstawiające sceny z Starego Testamentu (jest ich 36) związanych tematycznie z wielką mozaiką łuku triumfalnego przedstawiającą wydarzenia Nowego Testamentu. Łuk tęczowy zdobią pasy mozaiki wykonane w latach 432-440. Ukazują sceny z Nowego Testamentu, tworząc cykl poświęcony Matce Bożej. Widoczna jest scena Zwiastowania, Pokłon Trzech Mędrców, Rzeź Niewiniątek. Pośrodku łuku przedstawiony jest tron Boga-Ojca pomiędzy św. Piotrem i św. Pawłem oraz symbole ewangelistów. U podstawy łuku, po stronie prawej, mozaika przedstawia Betlejem, do którego zmierza lud pogański ex Gentibus; po stronie lewej – Jerozolima i lud żydowki ex Circoncisione (Kościół Obrzezanych). Jest to symboliczne ukazanie ludu Bożego, którego pasterzem jest papież. W apsydzie znajduje się scena "Triumf Maryi" wykonana w 1295 roku według projektu Jacopo Torrittiego. Ołtarz główny osłania baldachim, ozdobiony w 1874 roku przez Vespignaniego a pod nim znajdują się relikwie żłóbka betlejemskiego od (642 roku) Jezusa (Sacra Culla), na które składa się 5 fragmentów żłóbka. Naprzeciwko - statua św. Piusa IX (1880). Ołtarz główny mieści sarkofag z relikwiami św. Mateusza Ewangelisty i innych męczenników.

Do bocznej nawy, po prawej stronie, przylega do bazyliki baptysterium z XIX-wiecznym wnętrzem. Z baptysterium można przejść do zakrystii której ściany i sklepienie pokrywają freski. Wśród nich widnieje obraz przedstawiający zamek w Malborku.

Na wysokości ołtarza głównego znajdują się dwie kaplice. Kaplica po stronie prawej to kaplica Sykstusa V, nazywana jest też Kaplicą Sykstyńską. Zbudowana pod koniec XVI wieku według projektu Domenico Fontany, na planie krzyża greckiego z kopułą nad centralną częścią. Znajdują się w niej nagrobki Syskstusa V i Piusa V. Płaskorzeźby zdobiące nagrobek Sykstusa V obrazują ważniejsze wydarzenia mające miejsce podczas jego pontyfikatu. Wśród nich jest scena obrazująca pojednanie pomiędzy Zygmuntem III a arcyksięciem Maksymilianem, do którego przyczynił się legat papieski, kardynał Hipolit Aldobrandini (późniejszy papież Klemens VIII). Osoby biorące udział w tej scenie nie wykazują podobieństwa do postaci historycznych (wyjątkiem jest legat papieski), sama sceneria też jest fantazyjna. Rzeźbiarz akcję umiejscowił w Rzymie (widoczna jest w tle bazylika św. Janów na Lateranie). Kaplica po lewej stronie, podobna w założeniach, zbudowana została zgodnie z projektem Flaminio Ponzio, ukończono ją w 1613 roku. Jest to Kaplica Pawłowa (od pontyfikatu Pawła V) albo Borghese (od rodowego nazwiska papieża). Znajdują się w niej nagrobki Pawła V i Klemensa VIII. Polskim śladem jest fresk przedstawiający świętą Kingę wśród dwóch innych niewiast. Fresk namalowany został nad nagrobkiem Klemensa VIII. W kryptach zakrystii kaplicy pochowano m.in. siostrę Napoleona, Baulinę Borghese, zmarłą w 1825 roku.

W roku 1614 papież Paweł V polecił ustawić przed bazyliką kolumnę koryncką pochodzącą z bazyliki Maksencjusza na Forum Romanum. Na jej szczycie znajduje się brązowa statua Matki Bożej. Za bazyliką znajduje się obelisk egipski o wysokości 15 m, ustawiony na polecenie Sykstusa V.
 
DESTYNACJE EUROPEJSKIE  ATRAKCJE TURYSTYCZNE EUROPY
STRONA ZAWODOWEGO PILOTA WYCIECZEK ZAGRANICZNYCH