POSZUKUJESZ WYDAWNICTW PODRÓŻNICZYCH O NIEMCZECH?
ZAPRASZAM DO KSIĘGARNI INTERNETOWEJ "BEZDROŻA"NIEMCY
MARKTL AM INN - GALERIA ZDJĘĆ

MARKTL AM INN

Marktl am Inn – gmina w Niemczech, w Górnej Bawarii, w powiecie Altötting, położona nad rzeką Inn. Liczy 2682 mieszkańców (2005) i zajmuje powierzchnię 27,84 km2. W Wielką Sobotę 16 kwietnia 1927 roku, w pochodzącym z 1748 roku książęcym domu rogatkowym przyszedł na świat Joseph Ratzinger, jako trzecie dziecko Josepha i Marii Ratzingerów. Ojciec Benedykta XVI był w latach 1925-29 komendantem miejscowej żandarmerii. Mały Joseph został ochrzczony następnego dnia w kościele św. Oswalda przy Marktplatz. Po dwóch latach, w 1929 roku rodzina opuściła tę miejscowość, aby przenieść się do Tittmoning, z uwagi na nowe zadania ojca rodziny.

KOŚCIÓŁ ŚW. OSWALDA

W 1297 roku została wybudowana w Marktl pierwsza świątynia pod wezwaniem św. Oswalda. W 1701 roku uderzenie pioruna wywołało wielki pożar, w którym kościół i większa część Marktl stanęła w płomieniach. Po wybudowaniu nowej świątyni szybko stwierdzono, że kościół jest zbyt mały dla rosnącej liczby mieszkańców. Dlatego już 150 lat później rozpoczęto wznoszenie kolejnej świątyni, która została poświęcona w 1875 roku. Podczas urzędowania księdza Karla Dussla kościół wzbogacił się w 1965 roku o nowoczesną dobudowę. Zachowane zostało tylko pierwotne miejsce dla chóru oraz neogotycki ołtarz. W neogotyckiej chrzcielnicy z roku 1857 został ochrzczony Józef Ratzinger w dniu 16 kwietnia 1927 roku. Chrzcielnicę usunięto z kościoła podczas jego przebudowy w roku 1965. Uznano wówczas, że sześciokątne, zdobione głowami aniołów dzieło sztuki kamieniarskiej, jest już "niemodne", w związku z czym przeniesiono je do ogrodu parafialnego. W 1991 roku tutejszy ksiądz Alois Jordan oddał chrzcielnicę do dyspozycji Związkowi Ziemi Ojczystej. Od Niedzieli Wielkanocnej 2006 roku chrzcielnica została ponownie przekazana do pierwotnego użytkowania w kościele św. Oswalda.

KOLUMNA BENEDYKTA

Naprzeciwko domu, w którym urodził się papież, władze miasta postawiły tzw. Kolumnę Benedykta. Czterometrowej wysokości kolumnę z jasnego brązu w formie zwoju pisma zaprojektował bawarski artysta Joseph Michael Neustifter, zaś jego doradcą był filozof z Ratyzbony i przyjaciel papieża, Ulrich Hommes. Pomnik ma być swego rodzaju "słupem ogłoszeniowym" wiary. Znajdą się na nim motywy wizerunków chrześcijańskich, cytaty z reguły św. Benedykta z Nursji oraz z kazań Benedykta XVI, takie jak np. "Kościół jest młody", czy hasło wizyty apostolskiej w Bawarii:"Ten, kto wierzy, nigdy nie jest sam". Kolumna jest umieszczona na podstawie z granitu. Na jednym z czterech rogów płyty wyryto między innymi herb Wadowic, które jest miastem partnerskim Marktl am Inn.

Handlowcy i producenci prześcigają się w lansowaniu wyrobów związanych z osobą papieża. W miejscowych barach i restauracjach można kupić "Papstbier" czyli "piwo papieskie", "kiełbaski Ratzingera", "czapki papieskie", czyli ciasteczka z rodzynkami w kształcie mitry oraz "chleb Watykanu". Sklepiki pamiątkarskie rywalizują ze sobą w sprzedaży ozdobionych zdjęciem Benedykta XVI zapalniczek, małych mszałów z wosku, świec i świeczników, buteleczek z wodą święconą, podkoszulek z uśmiechniętym Benedyktem XVI i innych przedmiotów z jego wizerunkiem.

Miasta partnerskie
* Polska - Wadowice
* Niemcy - Gönnheim
 
DESTYNACJE EUROPEJSKIE  ATRAKCJE TURYSTYCZNE EUROPY
STRONA ZAWODOWEGO PILOTA WYCIECZEK ZAGRANICZNYCH