POSZUKUJESZ WYDAWNICTW PODRÓŻNICZYCH O FRANCJI?
ZAPRASZAM DO KSIĘGARNI INTERNETOWEJ "BEZDROŻA"FRANCJA
PARYŻ
ARC DE TRIOMPHE DU CARROUSEL - GALERIA ZDJĘĆ

ARC DE TRIOMPHE DU CARROUSEL W PARYŻU

Arc de Triomphe du Carrousel (Łuk Triumfalny Karuzeli), zwany też Małym Łukiem Triumfalnym, jest jednym z symboli Paryża. Najmniejszy z trzech łuków na Drodze Triumfalnej (La Voie Triomphale) - pozostałe to: Łuk Triumfalny na placu Charles'a de Gaulle'a i Wielki Łuk w La Défense. Znajduje się on na wschodnim obrzeżu Ogrodów Tuileries (Jardin de Tuileries) przy Place du Carrousel. Na tym placu w 1662 roku odbył się wielki festyn rycerski, nazwany z włoska carrousel, zorganizowany z okazji narodzin następcy tronu, pierwszego syna Ludwika XIV (urodzonego rok wcześniej). Od tego czasu nazywano plac - a w ślad za tym i późniejszy łuk - tym właśnie mianem. Łuk stoi w miejscu mało reprezentacyjnej bramy prowadzącej do nieistniejącego już pałacu Tuileries (zniszczonego w 1871 roku podczas Komuny Paryskiej) na osi placu Carrousel, między Luwrem a Ogrodami Tuileries.

Architektonicznie wzorowany na Łuku Septymiusza Sewera w Rzymie. Budowlę wzniesiono według projektu Charlesa Perciera (1764-1838) i Pierre'a Fontaine'a (1762-1853) w latach 1806-1808 w stylu charakterystycznym dla Pierwszego Cesarstwa (empire). Upamiętnia on zarówno wojskowe jak i dyplomatyczne zwycięstwa Napoleona w 1805 roku, m.in.: bitwę pod Austerlitz, poddanie Ulmu, Pokój w Preszburgu i traktaty tylżyckie. Jest także hołdem złożonym armii napoleońskiej.

Łuk to duży blok o trzech bramach i czterech kolumnach korynckich (z obu frontów), nakrytych silnie krępowanym belkowaniem, na którym spoczywa pełna attyka zwieńczona kwadrygą. Rzeźby na zwieńczeniach kolumn z różowego marmuru (przeniesionych z rozebranego pałacu w Meudon) przedstawiają żołnierzy armii napoleońskiej, płaskorzeźby w górnych częściach ukazują sceny bitewne z 1805 roku. Na szczycie łuku umieszczono początkowo słynne Rumaki Lizypa - arcydzieło starożytnej sztuki greckiej z IV w. p.n.e., które w 1798 roku Napoleon wywiózł z Wenecji jako łup wojenny, gdzie zdobiły Bazylikę św. Marka. Po ich zwróceniu w 1815 roku, zastąpiono w roku 1828 kwadrygę - rydwanem autorstwa François-Josepha Bosio, z personifikacją Restauracji i boginiami Zwycięstwa. Inskrypcje na frontonie łuku, opiewające chwałę Francji, są autorstwa samego cesarza. Łuk ma trzy bramy przejazdowe, z których największa umieszczona jest dokładnie w osi Pól Elizejskich. Przy sprzyjających okolicznościach przez główny łuk widać Łuk Triumfalny na placu Charles'a de Gaulle'a, a w jego osi obelisk z Placu Concorde.

Wymiary Arc de Triomphe du Carrousel:
- wysokość: 19 m,
- szerokość: 23 m,
- głębokość: 7,3 m
Brama główna ma 6,4 m wysokości, a bramy mniejsze 4,3 m.
 
DESTYNACJE EUROPEJSKIE  ATRAKCJE TURYSTYCZNE EUROPY
STRONA ZAWODOWEGO PILOTA WYCIECZEK ZAGRANICZNYCH