POSZUKUJESZ WYDAWNICTW PODRÓŻNICZYCH O GRECJI?
ZAPRASZAM DO KSIĘGARNI INTERNETOWEJ "BEZDROŻA"REPUBLIKA GRECKA
MYKENY - GALERIA ZDJĘĆ

MYKENY
MYKENAI

Starożytne miasto greckie znajdujące się w północno-wschodniej części Półwyspu Peloponeskiego. Położone w Argolidzie, nad doliną Inachos, przy północno-zachodnim krańcu równiny Argos. Miasto było otoczone wąwozami Kokoretsas i Chovovos oraz osłonięte górą Zara i Agios Ilias. Odkryte ruiny zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w roku 1999. Według mitologii greckiej założycielem Myken był Perseusz, syn Zeusa i Danae.

Ślady pierwotnego osadnictwa na tym terenie pochodzą z III tysiąclecia p.n.e., z wczesnej epoki brązu. Rozwój miasta nastąpił w latach 1580-1200 p.n.e., gdy stało się ono głównym ośrodkiem tzw. kultury mykeńskiej, którą stworzyli osiadli na Peloponezie Achajowie. Najsłynniejszym wodzem Achajów był znany z "Iliady" Homera - Agamemnon. We wspomnianym okresie miasto było największą potęgą Grecji. Około 1100 roku p.n.e. Mykeny zostały zniszczone przez Dorów w trakcie dwóch najazdów (w ostatnich latach historycy podważają tę teorię). W okresie klasycznym (V-IV w. p.n.e.) pozostawały w zależności od Argos. W okresie rzymskim (początek I wieku p.n.e) z dawnej stolicy Achajów pozostały już tylko ruiny.

ZABYTKI
Na miejscu dawnego grodu prowadzone są wykopaliska archeologiczne. Rozpoczął je Heinrich Schliemann w latach 1874-1876; kontynuowane były przez jego współpracownika Wilhelma Dörpfelda w latach 1885-1887, a od roku 1920 prace były prowadzone pod kierownictwem A.J.B. Wace’a, który ustalił chronologię poszczególnych stanowisk archeologicznych na terenie Myken. W ostatnich latach wykopaliska kontynuowali greccy archeologowie (m.in. J. Papademetriu i G. Mylonas).
Zewnętrzne fortyfikacje stanowi tzw. mur cyklopi o długości około 900 m i grubości dochodzącej do 6,5 m, wzniesiony około 1350 r. p.n.e. Mur został zbudowany z potężnych bloków z wapienia i zlepieńca. Wewnątrz murów mieszkała wyłącznie rodzina królewska i elita ówczesnego społeczeństwa. Od głównej bramy, zwanej Bramą Lwic, prowadzi droga do pałacu królewskiego położonego w najwyższej części akropolu. Na zewnątrz obwarowań znajdują się monumentalne grobowce szybowe oraz 9 grobowców kopułowych, będących zapewne grobowcami władców Myken i ich najbliższych członków rodzin. Najsłynniejsze z nich to tzw. grób Agamemnona i grób Klitajmestry (XIII w. p.n.e.), ponadto resztki teatru i gimnazjonu z okresu hellenistycznego (330-30) p.n.e.
Brama Lwic
Zwana tak ze względu na relief mieszczący się na architrawie, przedstawiający dwie stojące naprzeciwko siebie lwice, które wspierają się przednimi łapami na ołtarzu przedzielonym kolumną. Relief jest symbolem potęgi dynastii Atreidów, heraldycznym i religijnym godłem Myken i jednocześnie jedyną zachowaną dużą rzeźbą z tego okresu. Brama składa się z czterech bloków zlepieńca, progu i dwóch kolumn. Prawdopodobnie brama była dwuskrzydłowa. Pochodzi z XIII w. p.n.e.
Krąg grobów szybowych A
Cmentarz królewski odkryty przez Schiemanna i Stamatákisa. To tu Schielmann odnalazł słynną "Złotą maskę" z domniemaną podobizną króla Agamemnona. Cmentarz został przebudowany około roku 1300 p.n.e., a założony prawdopodobnie dla nowej dynastii królewskiej ok. 1600 roku p.n.e.
Pałac królewski
Znajduje się w pobliżu szczytu akropolu. Był to kompleks budynków składający się z m.in. dziedzińca, sali tronowej, megaronu, apartamentów królewskich i budynków zaplecza gospodarczego.
Tolos Atreusza (1330)
Zwany skarbcem Atreusza lub grobem Agamemnona. Jest to wyciosana w stoku kolista komora grobowa o wysokości 12,5 m z otworem w sklepieniu, do której wchodzi się przez nieosłonięte przejście. Dromos (korytarz) prowadzący do skarbca ma 36 metrów długości, a jego ściany wykonano z jednolitych kamiennych bloków. Na jedenastometrowej fasadzie tolosu mieści się "trójkąt odciążający", który w starożytności zdobiły płyty marmuru.

POLECAM STRONY
 
DESTYNACJE EUROPEJSKIE  ATRAKCJE TURYSTYCZNE EUROPY
STRONA ZAWODOWEGO PILOTA WYCIECZEK ZAGRANICZNYCH