POSZUKUJESZ WYDAWNICTW PODRÓŻNICZYCH O PORTUGALII?
ZAPRASZAM DO KSIĘGARNI INTERNETOWEJ "BEZDROŻA"PORTUGALIA
NAZARÉ - GALERIA ZDJĘĆ

NAZARÉ

Nazaré jest typowym przykładem portugalskiego boomu gospodarczego jaki możemy zaobserwować w dziedzinie turystyki na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat.

Pięknie położony nad ujściem rzeczki o tej samej nazwie do Oceanu Atlantyckiego, pomiędzy Cabo Carvoeiro i Cabo Mondego ośrodek wypoczynkowy i kąpielisko morskie, sięga swymi korzeniami do maleńkiej osady rybackiej istniejącej w tym miejscu od około 3 tysięcy lat (od czasów pobytu tu Fenicjan).

Rozrastający się nieustannie kompleks hoteli, pensjonatów apartamentowców, restauracji, barów i dyskotek przyciąga coraz liczniejsze rzesze turystów krajowych i zagranicznych.

Miasto liczy obecnie około 15 tysięcy mieszkańców, administracyjnie stanowi część składową dystryktu Leiria. Obszar municipium wynosi 82,4 km2. Nazwa wywodzi się od palestyńskiego Nazaretu.

Samo zaś Nazaré możemy podzielić na trzy główne części:

A Praja - dzielnica ciągnąca się wzdłuż plaży,
O Sitio - czyli Stare Miasto ulokowane na wzgórzu,
Pederneira - położona na drugim wzniesieniu.

Historyczna, pierwotna osada znajdowała się w O Sitio, położonym nad urwistym brzegiem, na wysokości przekraczającej 100 m n.p.m. Ta część jest pozostałością czasów, w których piraci algierscy, francuscy, angielscy i holenderscy najeżdżali te okolice aż do wieku XIX.
Dominuje tutajIGREJA de NOSSA SENHORA da NAZARÉ, kościół pierwotnie wzniesiony jako gotycki w 1377 roku, natomiast w XVIII wieku został gruntownie przebudowany w stylu barokowym.
Jest to budowla jednonawowa z kopułą, zwieńczoną latarnią oraz dwoma dzwonnicami. Kościół szczyci się pięknymi azulejos w transepcie z 1708 roku.
Rangę świątyni jako lokalnego sanktuarium ugruntowała mieszcząca się w ołtarzu głównym figura Matki Bożej Karmiącej, która według miejscowej tradycji została wyrzeźbiona przez samego św. Józefa i przywieziona z Nazaretu w IV wieku n.e.
Sanktuarium jest także związane z miejscowym świętem Romaria de Senhora do Nazaré przypadającym 8, 9 i 10 października. Obchody skupiają się głównie na procesjach, festynie ludowym, walkach byków i uroczystościach poświęconych Oceanowi.

Na skraju urwiska stoi niewielka kaplicaERMIDA de MEMORIAz XII wieku, zdobi ją biało-niebieskie malowidło z azulejos, przedstawiające słynną w Nazaré i okolicach historię ocalenia przed śmiercią w tym miejscu w 1182 roku Dom Fuos Rouphino.
Na sam szczyt klifu możemy dostać się kolejką linową.

Co by nie mówić, jednak główną atrakcją turystyczną przyciągającą turystów jest położenie miasta nad Atlantykiem i piaszczysta Praia da Nazaré, plaża, zalewana wysokimi falami Oceanu.
 
DESTYNACJE EUROPEJSKIE  ATRAKCJE TURYSTYCZNE EUROPY
STRONA ZAWODOWEGO PILOTA WYCIECZEK ZAGRANICZNYCH