POSZUKUJESZ WYDAWNICTW PODRÓŻNICZYCH O NORWEGII?
ZAPRASZAM DO KSIĘGARNI INTERNETOWEJ "BEZDROŻA"NORWEGIA

REGION NORD-NORGE, NORDLAND

Region położony jest w północnej Norwegii. Znany był już w średniowieczu pod nazwą Halogaland. Obejmuje powierzchnię 175 246 km2i jest zamieszkały przez 461 399 osób (2006). Jest największym spośród regionów Norwegii i zarazem najsłabiej zaludnionym. Ludność stanowią Norwegowie, Samowie, Finowie i Rosjanie. Powierzchnia regionu stanowi ponad 1/3 obszaru Norwegii. W skład regionu nie wchodzą norweskie posiadłości arktyczne. Większość terytorium Norwegii Północnej leży poza kołem podbiegunowym. Na tych ziemiach zaczyna się właściwy kraj Lapończyków (Samów), pierwotnych mieszkańców tego obszaru. Ludność skupia się wokół portów, najgęściej zaludnioną okolicą jest teren w okolicach Tromso. Głównym zajęciem ludności jest rybołówstwo, obsługa ruchu turystycznego i hodowla reniferów. Wnętrze lądu to dzikie i bezludne góry, obniżające się stopniowo ku północy, lecz za to pokryte coraz grubszą czapą śniegu i lodu. Region składa się z trzech okręgów.

OKRĘG NORDLAND
Położony na południu regionu. Graniczy z okręgiem Troms od północy, od południa z Nord-Trondelag, ze Szwecją od wschodu i Oceanem Atlantyckim (Morze Norweskie) od zachodu. Stolica regionu znajduje się w Bodo. Powierzchnia Nordlandu wynosi 38 327 km2, zaś ludność liczy 234 875 osób (2006). Okręg dzieli się na 44 gminy. Zwany jest "Krajem północy". Jest najdłuższym okręgiem Norwegii (600 km). W najwęższym miejscu liczy tylko 10 km szerokości.
www.nfk.no - oficjalna strona internetowa okręgu.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE OKRĘGU
PARK NARODOWY JUNKERDAL
PARK NARODOWY RAGO
PARK NARODOWY BORGEFJELL
PARK NARODOWY MOYSALEN
PARK NARODOWY SALTFJELLET - SVARTISEN
VEFSNFJORDEN
RANFJORDEN
OFOTFJORDEN
TYSFJORDEN
LODOWIEC SVARTISEN
LODOWIEC BLAMANNSISEN
LODOWIEC OKSTINDBREEN
JEZIORO ROSSVATNET
RZEKA VEFSNA
NARVIK
Położony jest 240 km za kołem podbiegunowym. Miasto i jego niezamarzający port leżą nad Morzem Północnym na wybrzeżu Ofotfjordu. Zostało założone w XVI wieku. Przez tutejszy port wędruje w świat od dziesiątek lat szwedzka ruda żelaza, dowożona słynną ofocką linią kolejową z zagłębia Kiruna-Gallivare. 9 kwietnia 1940 roku miasto zostało opanowane przez Niemców. Narvik został odbity (na krótko) przez jednostki polskie, francuskie i norweskie 28 maja 1940 roku. Polacy - Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich pod dowództwem generała Zygmunta Szyszko-Bohusza przeszła do historii biorąc udział w ciężkich walkach o Narvik. Była to pierwsza polska regularna jednostka lądowa, która starła się z Niemcami po zakończeniu kampanii wrześniowej. W toczonych tu operacjach morskich aliantów brały także udział polskie niszczyciele: "Burza", "Błyskawica" i "Grom". Niszczyciel "Grom" z 66 marynarzami trafiony 2 bombami lotniczymi, został zatopiony 4 maja 1940 roku w fiordzie Rombakken.
www.narvikinfo.no - strona internetowa informacji turystycznej

OKRĘG TROMS
Powierzchnia tego okręgu wynosi 25 848 km2. Zamieszkuje tu 154 162 osoby (2006). Stolica mieści się w Tromso. Okręg graniczy od północnego-wschodu z okręgiem Finnmark, z Nordland od południowego-zachodu i ze Szwecją oraz z Finlandią. Zachodnie wybrzeża stanowią brzeg Oceanu Atlantyckiego (Morza Norweskiego). Podzielony jest na 25 gmin.
www.troms-f.kommune.no - oficjalna strona internetowa okręgu.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE OKRĘGU
PARK NARODOWY REISA
PARK NARODOWY ANDERDALEN
PARK NARODOWY OVRE DIVIDAL
JEZIORO ALTEVATNET
ANDFJORDEN
TROMSO "Wrota Arktyki"
Biorąc pod uwagę wielkość obszaru objętego granicami miasta (2 558km2), stolica okręgu plasuje się na drugim miejscu w Norwegii zaraz po Oslo. Natomiast pod względem liczby mieszkańców (ok. 62 tys.) jest siódmym miastem Norwegii. Osadnictwo na tym terenie trwa od 4500 lat. Miasto położone jest na wyspie Tromsaya (22 km2) 400 km za kołem podbiegunowym. Zostało założone w XIII stuleciu. Pierwszy kościół Ecclesia Sanctae Mariae de Trums juxta paganos wybudowano tutaj w 1250 roku. Osada uzyskała prawa miejskie w roku 1794 od króla Danii i Norwegii Christiana VII (1766-1808). Najstarszy drewniany dom pochodzi z roku 1789. Miasto stanowiło i jest nadal punktem wypadowym arktycznych ekspedycji badawczych, o czym przypomina pomnik Roalda Amundsena. Tutejszy Universtetet i Tromso, założony w 1972 roku, jest najdalej na północ położoną szkołą wyższą na świecie. W zatoce Hakoyboth, w pobliżu Tromso został zatopiony przez angielski RAF 12 listopada 1944 roku niemiecki pancernik Torpitz. Na terenie miasta funkcjonuje polski klasztor Karmelitek Bosych. Wyspa Tromsaya połączona jest ze stałym lądem 4 tunelami i mostem Tromso brua wybudowanym w 1960 roku, liczącym 1016 m długości i mającym 58 przęseł.
www.tromso.kommune.no- oficjalna strona internetowa miasta i gminy.

OKRĘG FINNAMARK
Finnmark jest największym pod względem powierzchni (48 649km2) i jednocześnie najsłabiej zaludnionym - 72 362 mieszkańców (2006) okręgiem Norwegii. Położony jest w północno-wschodniej części kraju, wysuwając się najdalej na północ spośród wszystkich okręgów Norwegii. Graniczy z Finlandią (od południa), z Rosją - obwód murmański (od wschodu), zaś od zachodu z okręgiem Troms. Stolica administracyjna to miasto Vadso. Podzielony jest na 19 gmin. Większe miejscowości: Alta, Hammerfest i Vadso. Przylądek Knivskjellodden na wyspie Mageroya oddalony od przylądka Nordkapp o 1500 m jest najbardziej na północ wysuniętym punktem Europy. Natomiast najdalej położonym na północ punktem kontynentu europejskiego (lądu stałego) jest Kinnarodden w Nordkyn (68 km na wschód od Nordkapp). Człowiek pojawił się na tym terytorium już 10 tysięcy lat temu. Finmark został doszczętnie zniszczony podczas II wojny światowej przez Niemców, którzy stosując zasadę spalonej ziemi w ten sposób chcieli zahamować ataki Armii Czerwonej. Od maja do lipca trwa tutaj dzień polarny, a od listopada do stycznia noc polarna. W okresie jesień - wiosna występuje wspaniałe zjawisko zorzy polarnej. Centrum i wschód Finnmarku to tereny mniej górzyste i nie występują tu lodowce w porównaniu z pozostałymi częściami okręgu. Nazywany jest "Krainą Samów". Ziemie okręgu zostały włączone do Norwegii w roku 1750.
www.ffk.no - oficjalna strona internetowa okręgu
www.finnmark.no - strona turystyczna okręgu

ATRAKCJE TURYSTYCZNE OKRĘGU
HAMMERFEST
Miasto słynie z niezamarzającego portu. Prawa miejskie otrzymało w roku 1787. Tu powstała pierwsza w Norwegii elektrownia miejska pod koniec XIX wieku. W czasie II wojny światowej Niemcy posiadali tu bazę marynarki wojennej, wycofując się z miasta zniszczyli ją.

PRZYLĄDEK PÓŁNOCNY - NORDKAPP
Położony jest w gminie Nordkapp na wyspie Mageroya (440km2), połączonej z lądem stałym podmorskim tunelem drogowym, wybudowanym w latach 1993-1999. Tunel ma długość 6870 m i schodzi do 212 m pod poziom morza.. Ten skalisty przylądek o płaskim wierzchołku i pionowo opadających w morze urwiskach należy do najsłynniejszych na świecie. Tradycyjnie bowiem jest uważany za skrajnie północny cypel Europy, chociaż faktycznie zaszczyt ten przypada pobliskiemu przylądkowi Nordkyn. Przylądek leży 307 m nad poziomem morza Barentsa. Do przylądka w roku 1553 dotarł jako pierwszy angielski żeglarz Richard Chancellar, bezskutecznie poszukując morskiej drogi do Indii i Chin tak zwanym północno-wschodnim szlakiem. Nazwany przez niego North Cape nosi również norweską nazwę Nordkapp. U jego wybrzeża w czasie II wojny światowej w roku 1943 flota brytyjska zatopiła niemiecki pancernik "Scharnhorst", czatujący na konwoje alianckie idące z Murmańska. Pierwszym turystą przybyłym tu w roku 1664 był włoski ksiądz Francesco Negri. W roku 1873 przylądek odwiedził król Norwegi i Szwecji Oskar II (1872-1905). W 1907 roku gościł tutaj król Tajlandii Chulalongkom. Przylądek Nordkapp położony jest w gminie Nordkapp, której centrum administracyjnym jest Honningsvay.
www.nordkapp.no - strona turystyczna o Nordkapp 
DESTYNACJE EUROPEJSKIE  ATRAKCJE TURYSTYCZNE EUROPY
STRONA ZAWODOWEGO PILOTA WYCIECZEK ZAGRANICZNYCH