POSZUKUJESZ WYDAWNICTW PODRÓŻNICZYCH O NORWEGII?
ZAPRASZAM DO KSIĘGARNI INTERNETOWEJ "BEZDROŻA"NORWEGIA
OSLO

OSLO - MUZEA

Półwysep Bygdoy - znajduje się na terenie Oslo. Częściowo zabudowany jako dzielnica willowa, słynie jednak przede wszystkim z funkcjonujących tu muzeów. Stanowi atrakcyjny teren wypoczynku mieszkańców stolicy Norwegii. Posiada dwie plaże: Huk i Paradisbukta.

MUZEUM ŁODZI WIKINGÓW (Vikingskipshuset)
Znajduje się na Półwyspie Bygdoy, stanowi część Norsk Folkemuseum. Głównym tematem ekspozycji są trzy łodzie Wikingów pochodzące z IX wieku, odnalezione przez archeologów
w kurhanach (kopcach grobowych) na południu Norwegii. Prezentowane są te dębowe łodzie wraz ze znalezionymi przedmiotami, należącymi do zmarłych właścicieli tych statków.

Łódź z Oseberg- najokazalsza, z wysoko wzniesionym dziobem i rufą, ma 22 m długości i 5 m szerokości. Załogę stanowiło 30 mężczyzn i należała prawdopodobnie do żony wodza Wikingów (o czym świadczą znaleziska towarzyszące), pochowanej w roku 834. Wikingowie wierzyli, że wraz ze śmiercią zmarły nie traci pozycji społecznej i dlatego do grobu wkładano przedmioty, które mogły przydać się zmarłemu oraz podkreślać jego status w zaświatach. Wydobyta w miejscowości Osberg w roku 1904. Łódź wybudowano około 820 roku.

Łódź z Gokstad- o długości 25 m i 5 m szerokości; bogato rzeźbiona. Pochodzi z roku 890. Odnaleziona w okolicach miejscowości Gokstad w roku 1980.

Łódź z Tune- miała prawdopodobnie około 22 m długości i 4.35 m szerokości, znacznie zniszczona, zachowana we fragmentach. Odkryta w roku 1867 w okolicach miejscowości Tune. Zbudowana została około roku 900.
www.khm.uio.no - oficjalna strona internetowa muzeum

NORWESKIE MUZEUM LUDOWE (Norsk Folkemuseum)
Obejmuje około 150 obiektów, zarówno wiejskich, jak i miejskich, przeniesionych tu z całej Norwegii. Większość obiektów pochodzi z XVII i XVIII stulecia. Są tu m.in. drewniany kościół typu stav z XII wieku - przeniesiony z miejscowości Gol. Stanowi on typowy przykład norweskiego budownictwa drewnianego. Do charakterystycznych elementów architektonicznych kościoła należą m.in. stromy dach, wielokrotnie łamany oraz dekoracje snycerskie. W muzeum znajdziemy również gabinet dramaturga Henryka Ibsena oraz wielką kolekcję zabawek dziecięcych. Latem na wolnym powietrzu odbywają się występy zespołów folklorystycznych. Starajmy się nie używać tu słowa szwedzkiego - skansen.
www.norskfolke.museum.no - - oficjalna strona internetowa muzeum

NORWESKIE MUZEUM ŻEGLUGI (Norsk Sjofartsmuseum)
Muzeum posiada bogatą kolekcję modeli statków. Prezentuje historię Norwegii powiązaną
z morzem.
www.museumsnett.no - oficjalna strona internetowa muzeum

MUZEUM KON-TIKI (Kon-Tiki Museet)
Poświęcone słynnemu podróżnikowi norweskiemu Thornowi Heyerdahlowi i jego ekspedycjom. Tu eksponowana jest słynna tratwa "Kon-Tiki" wykonana z balsy, powiązana linami, zbudowana bez użycia gwoździ. Podróżnik przepłynął na niej w roku 1947 ponad 8 tysięcy kilometrów z Peru do Polinezji, aby udowodnić, że zasiedlenie wysp Pacyfiku przez pierwotnych mieszkańców Ameryki Południowej było możliwe. Część wystawy dotyczy wyprawy Ra I (1969) i Ra II (1070). Heyerdahl chciał w nich udowodnić, że starożytni mieszkańcy północnej Afryki mogli dopłynąć do Ameryki wcześniej niż Europejczycy.
www.kon-tiki.no- - oficjalna strona internetowa muzeum.

MUZEUM FRAM (Frammuseet)
Poświęcone "najsilniejszemu" szkunerowi świata" - "Fram", zwodowanemu w 1892 roku. Statek służył w polarnych wyprawach m.in. Fridfjoda Nansena (1893-1896), Otto Sverdrupa (1898-1902) i Roalda Amundsena (1910-1912), wielkich odkrywców norweskich. Prezentowany jest wraz z całym wyposażeniem. Mapy i plany ukazują przebieg wypraw, w których "Fram" brał udział.
www.fram.museum.no - - oficjalna strona internetowa muzeum.

Inne muzea na terenie miasta:

MUZEUM HISTORYCZNE (Historisk Museet)
Jest to kompleks trzech różnych muzeów pod jednym dachem i razem z Muzeum Łodzi Wikingów tworzy Uniwersyteckie Muzeum Dziedzictwa Kulturowego.
Zbiory Starożytności (Oldsaksamlingen) - dotyczą historii Norwegii od czasów prehistorycznych do średniowiecza. Bardzo ciekawa wystawa o czasach i samych Wikingach.
Muzeum Etnograficzne (Etnografisk Mueseum) - przedstawia w szerokim ujęciu ludy Arktyki, Afryki, Azji i Ameryki.
Kolekcja Monet i Medali (Myntkabinettets) - prezentuje norweskie numizmaty od X wieku
i bogate zbiory monet z czasów rzymskich i państw Bliskiego Wschodu.

MUZEUM GUSTAWA VIGELANDA (Vigeland Museum)
Wybudowano ten obiekt jako studio i rezydencja najsłynniejszego rzeźbiarza Norwegii w 1920 roku. Został zamieniony na jego muzeum w roku 1947. Prezentowana jest tutaj większość prac artysty w postaci popiersi, pomników, drzeworytów i rysunków.
www.vigeland.museum.no - - oficjalna strona internetowa muzeum.

MUZEUM IBSENA (Ibsen-museet)
Mieści się w ostatnim z mieszkań dramatopisarza. Henryk Ibsen żył w nim 11 lat, aż do śmierci w roku 1906. Wnętrza w większości zrekonstruowane.
www.ibsenmuseet.no - oficjalna strona internetowa muzeum.

MUZEUM MUNCHA (Munch-museet)
Siedziba muzeum mieści się w nowoczesnym budynku o powierzchni ponad 1800 m2z roku 1963. Ekspozycja zapoznaje z życiem i twórczością najwybitniejszego malarza Norwegii. Kolekcja składa się z ponad 1100 obrazów, 4500 rysunków i kilkunastu tysięcy grafik. Znajdziemy tu polski akcent - portret Stanisława Przybyszewskiego, którego Edward Munch poznał w czasie pobytu w Berlinie i z którym zaprzyjaźnił się.
www.munch.museum.no - oficjalna strona internetowa muzeum
 
DESTYNACJE EUROPEJSKIE  ATRAKCJE TURYSTYCZNE EUROPY
STRONA ZAWODOWEGO PILOTA WYCIECZEK ZAGRANICZNYCH