POSZUKUJESZ WYDAWNICTW PODRÓŻNICZYCH O NORWEGII?
ZAPRASZAM DO KSIĘGARNI INTERNETOWEJ "BEZDROŻA"NORWEGIA

REGION OSTLANDET


Region obejmuje 8 okręgów południowo-wschodniej Norwegii. Zamieszkały jest przez 2 313 893 osoby (2006). Obejmuje powierzchnię 94 579 km2. Ziemie te zostały najwcześniej zasiedlone przez człowieka w tej części Półwyspu Skandynawskiego. Przepływa tu najdłuższa rzeka Norwegii Glomma, uchodząc do Skagerraku. Położone jest tu największe jezioro kraju - Mjosa. W tym regionie znajduje się stolica Norwegii - Oslo. Najliczniej zamieszkały region Norwegii. Na tych ziemiach norweskich były przez wieki najsilniejsze wpływy Danii, Szwecji i północnoniemieckich państw. Ostlandet (bokmal) lub Austlandet (nynorsk) oznaczają "Wschodni kraj". Na zachodzie i północy regionu dominują góry, w części wschodniej przebiega granica ze Szwecją, na południu region sięga do Skagerraku, a ku zachodowi rozciąga się płaskowyż Hardangervidda.

AKERSHUS
Okręg liczy 516 372 mieszkańców i zajmuje powierzchnię 4918 km2. Stolicą okręgu jest Oslo, jednak pozostaje poza jego granicami administracyjnymi. Akershus graniczy z okręgami: Hedmark, Oppland, Buskerud, Oslo, Ostfold i ze Szwecją. Podzielony jest na 22 gminy. Tu częściowo położone jest jezioro Mjosa i przepływa rzeka Glomma. Najliczniej zaludniony okręg Norwegii. Nazwa pochodzi od twierdzy Aker w Oslo - aker w tłumaczeniu - akr.
www.akershus.no- oficjalna strona internetowa okręgu

ATRAKCJE TURYSTYCZNE OKRĘGU
EIDSVOLL
Miasto i gmina położone na obszarze 456 km2i liczące 19 729 (2006) mieszkańców. Leży nad jeziorem Mjosa, 48 km od Oslo. Przeszło do historii jako miejsce uchwalenia i ogłoszenia konstytucji norweskiej 17 maja 1814 roku. Miało to miejsce w pałacu Eidsvollobygningen. Rezydencja należała do najbogatszego przemysłowca tych okolic w początkach XIX wieku - Carstena Ankera, właściciela huty żelaza w Eidsvoll.
Miasteczko zasłynęło nieco wcześniej wybuchem lokalnej "gorączki złota" w roku 1758. W roku 1854 zostało połączone linią kolejową z Oslo. Tutaj był pastorem ojciec Henryka Wergelanda, jednak słynny poeta tutaj się nie urodził. Do roku 1918 funkcjonowało pod nazwą Eidsvold.
www.eidsvoll1814.no - oficjalna strona internetowa muzeum
www.eidsvoll.kommune.no - oficjalna strona internetowa miasta.
GLOMMA
MJOSA

BUSKERUD
Okręg liczy 250 110 (2006) mieszkańców i zajmuje powierzchnię 14 930 km2. Stolicą okręgu jest Drammen (60 tys. mieszkańców), leżące w odległości 47 km od Oslo. Buskerud graniczy z okręgami: Akershus, Oslo, Oppland, Sogn og Fjordane, Hordaland, Telemark i Vestfold. Podzielony administracyjnie na 20 gmin. Przepływa tu rzeka Drammenselva uchodząca do Drammensfjordu. W krajobrazie dominują dwie doliny: Numedal i Hallingdal. Nazwa w tłumaczeniu oznacza "Biskupia polana".
www.buskerud.no - oficjalna strona internetowa okręgu.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE OKRĘGU
HARDANGER
OSLOFJORD

HEDMARK
Okręg liczy 189 082 (2006) mieszkańców i zajmuje powierzchnię 27 388 km2. Stolicą okręgu jest Hamar. Jest jednym z najsłabiej zurbanizowanych okręgów Norwegii. Hedmark graniczy z okręgami: Sor-Trondelag, Oppland i Akershus. Podzielony administracyjnie na 22 gminy. Przez ziemie Hedmarku przepływa rzeka Glomma. Także tu częściowo położone jest jezioro Mjosa. Na terenie Hedmarku rozgrywano część konkurencji sportowych Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1994 roku. W krajobrazie na pierwszy plan wysuwa się dolina Osterdalen (Wschodnia Dolina). Nazwa okręgu znaczy "Dziki las".
www.hedmark.org - oficjalna strona internetowa okręgu.
www.hedmark.com - strona internetowa o okręgu

ATRAKCJE TURYSTYCZNE OKRĘGU
HAMAR
Miasto liczy 27 388 (2006) mieszkańców i obejmuje powierzchnię 351 km2. Położone jest nad jeziorem Mjosa. Pierwsze bogate wzmianki historyczne pochodzą z "Kroniki Hamar", wydanej około 1550 roku. Było średniowieczną stolicą biskupstwa (od 1152 roku) i centrum religijno -politycznym środkowej Norwegii do czasu reformacji. Miasto stanowiło ważny ośrodek na pątniczym szlaku Oslo - Nidaros. Tutejszą katedrę (obecnie ruiny, pozostałość zniszczeń dokonanych przez Szwedów w roku 1567) wzniesiono w latach 1153-1200, zainicjował jej budowę pierwszy biskup Hamar - Arnold Greenland (1124-1152). Miasto podzieliło losy świątyni. W XVII i XVIII stuleciu było własnością prywatną. Wielokrotnie niszczone przez powodzie. To tu w roku 1940 uchodząc przed Niemcami schronił się najpierw król wraz rządem. Najstarszy budynek w mieście to dom z roku 1895, w którym urodziła się znana norweska śpiewaczka operowa Kristen Flagstad. Mieści się w nim obecnie jej muzeum. Hamar w czasie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1994 roku było areną kilku konkurencji sportowych. Z olimpiady pozostały obiekty służące miastu do dzisiaj: Hala Olimpijska Vikingskipet i Amfiteatr Olimpijski Hamar OL-Amfi.
www.hamar-regionen.no - oficjalna strona internetowa informacji turystycznej.
www.hamar.kommune.no - oficjalna strona internetowa miasta.
LOTEN- w tej miejscowości przyszedł na świat Edward Munch w roku 1863.

OPPLAND
Okręg liczy 183 275 (2006) mieszkańców i zajmuje powierzchnię 25 192 km2. Stolicą okręgu jest Lillehammer. Turystyczny raj dla miłośników gór. Graniczy z okręgami: Sor-Trondelag, More og Romsdal, Sogn og Fjordane, Baskerud, Akershus, Oslo i Hedmark. Podzielony jest administracyjnie na 26 gmin. Częściowo położony nad jeziorem Mjosa. Krajobraz okręgu zdominowany jest przez góry: Rondane, Dovre i Jotheim oraz dolinę Gudbransdalen. Na terenie okręgu znajdują się najwyższe szczyty górskie Norwegii: Galdhapiggen (2 469 m n.p.m.)
i Glittertind (2 452 m n.p.m.). Nazwa okręgu oznacza "Kraj wyżynny".
www.oppland.no - oficjalna strona internetowa okręgu.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE OKRĘGU

LILLEHAMMER

Miasto i gmina liczy 25 689 (2006) mieszkańców i zajmuje powierzchnię 477 km2. Leży 190 km od Oslo, nad największym jeziorem kraju Mjosa - na jego północnym brzegu. Na wzgórzu Maihugen, dentysta Andres Sandving, kolekcjoner zabytków kultury ludowej, założył w 1894 roku pierwsze w Norwegii Muzeum Sztuki Ludowej (De Sandvigske Samlinger). Na obszarze kilkudziesięciu hektarów znajduje się około 100 obiektów. Ten skansen uważany jest za najpiękniejszy w Norwegii. W mieście znajduje się również dom pisarki Singrid Undset, laureatki Nagrody Nobla w 1928 roku, znanej głównie z wielotomowej powieści "Krystyna córka Lavransa". W centrum miasta atrakcją mogą być drewniane domy z XIX stulecia. Lillehammer jest "Bramą do Gudbrandsdalen". Jednak największą sławę zyskało jako stolica Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1994 roku. Na skoczniach Lysgardsbakken o punktach konstrukcyjnych K 123 i K 90 rozegrano wtedy zawody skoków narciarskich. Skocznie są wykorzystywane także w czasie konkursu Pucharu Świata (Turniej Skandynawski). Rekord skoczni K 123 należy od 3 grudnia 2006 roku do Adama Małysza i wynosi 142 m. Skocznie zostały zbudowane w roku 1993. Trybuny mogą pomieścić 40 000 widzów. Nazwa skoczni pochodzi od nazwy góry na której je wybudowano. Na terenie wschodniej części miasta znajduje się także kilka innych obiektów olimpijskich, m.in. centrum sportowe Haakons Hall oraz Norweskie Muzeum Olimpijskie (Norges Olympiske museum).
www.lillehammer.kommune.no - oficjalna strona internetowa miasta.
www.lillehammerturist.no - strona internetowa informacji turystycznej
GÓRY DOVREFJELL
PARK NARODOWY RONDANE
PARK NARODOWY DOVRE
PARK NARODOWY DOVREFJELL-SUNNDALSFJELLA
OSLO

TELEMARK
Okręg zamieszkany jest przez 166 542 mieszkańców (2006) i obejmuje 15 2999 km2powierzchni. Położony jest pomiędzy płaskowyżem Hardangervidda a cieśniną Skagerrak. Cechą krajobrazu są góry i doliny. Graniczy z okręgami: Vestfold, Buskerud, Hordaland, Rogaland i Aust-Agder. Do roku 1919 nadbrzeżna część Telemarku nazywała się - Grenland. Stolicą okręgu jest Skien, miasto liczące 51 tysięcy mieszkańców. W Skien urodził się największy dramaturg Norwegii - Henryk Ibsen. Telemark to kraina narciarzy. Według mitologii narciarzami opiekował się bóg Ull i bogini Skade. Najwyższym szczytem górskim Telemarku jest Gausta (1 885 m n.p.m.). Charakterystycznym elementem krajobrazu wiejskiego są lofty, czyli spichlerze drewniane, często kunsztownie zdobione i to nimi chwali się przed gośćmi gospodarz a nie domem.
Administracyjnie okręg jest podzielony na 18 gmin. Z tej ziemi pochodził Vidkun Quisling (1887-1945) - polityk kolaborujący z Niemcami w czasie II wojny światowej.
www.telemark-fk.no - oficjalna strona internetowa okręgu.

VESTFOLD
Okręg zamieszkuje 255 664 mieszkańców (2006) i liczy 2 224 km2powierzchni. Położony jest na zachód od Oslofjordu. Stolica Tonsberg. Graniczy z okręgami: Buskerud i Telemark. Po okręgu Oslo jest najmniejszym powierzchniowo okręgiem Norwegii. W tłumaczeniu oznacza "Ziemia na zachód od foldu", fold - to otwarte morze, a także nazwa Oslofjordu.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE OKRĘGU
TONSBERG
Miasto i gminę zamieszkuje 37 493 osoby (2006) na przestrzeni 107 km2. Według Snorre Sturlussona miasto zostało założone jeszcze przed bitwą na wodach Hfrsfjordu (871). Jest najstarszym miastem Norwegii. Ruiny zamku z XII wieku Tunsberghus, zbudowanego przez króla Haakona Hakonssona. Stąd pochodził szyper Sven Foyn, wynalazca działka i granatu harpunowego, które zrewolucjonizowały technikę połowów wielorybów w 1860 roku. Miasto otoczone jest przez ponad 700 wysepek. Tu odnaleziono w 1904 roku słynną łódź wikińską "Oseberg", eksponowaną w Oslo.
www.tonsberg.kommune.no - oficjalna strona internetowa miasta.
www.visittonsberg.com - strona turystyczna o mieście.

OSTFOLD
Liczy 264 760 mieszkańców i zajmuje 4 183 km2powierzchni. Rozciąga się od Oslofjordu po Szwecję. Teren nizinny, najwyższe wzniesienie to Slavasshogda (336 m n.p.m.). Przez okręg przepływa rzeka Glomma. Administracyjnie okręg jest podzielony na 18 gmin. Stolicą jest Sarpsborg. Graniczy z okręgiem Akershus i Szwecją. W krajobrazie dominują pola uprawne
i lasy. Nazwa okręgu w tłumaczeniu to "Ziemia na wschód od Foldu", fold to morze, a także nazwa Oslofjordu.
www.ostfold-f.kommune.no - oficjalna strona internetowa okręgu.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE OKRĘGU
SARPSBORG
Miasto i gminę zamieszkuje 51 032 mieszkańców (2006) i leży na obszarze 407 km2. Zostało ufundowane przez króla Olafa II Świętego w roku 1016. Tutejsze zakłady Borregaard są największą fabryką spirytusu drzewnego w Skandynawii. Często było zatapiane w swojej historii przez rzekę Glommę, jak i przez Szwedów, m.in. w roku 1567.
www.sarpsborg.com - oficjalna strona internetowa miasta.
HALDEN
Miasto i gmina liczy 28 036 mieszkańców i obejmuje 640 km2. Położone jest nad Iddefjordem. Do 1926 roku nazywało się Fredrikshald. Dzieje miasta wiążą się ściśle z fortecą Fredriksten, górującą nad okolicą. Twierdza została wzniesiona w latach sześćdziesiątych XVII wieku na rozkaz króla duńsko-norweskiego Fryderyka III (1648-1670). Halden otrzymało prawa miejskie w roku 1665 w nagrodę za 3-letnią obronę przed atakami wojsk szwedzkich. Wzniesiona wówczas twierdza oparła się Szwedom w czasie Wielkiej Wojny Północnej. Tu zginął król szwedzki Karol XII 11 grudnia 1718 roku. W pobliżu miasta znajduje się elektrownia atomowa.
www.museumsnett.no/hhs - oficjalna strona internetowa muzeum.
www.haldentourist.no - oficjalna strona internetowa informacji turystycznej.
www.halden.kommune.no - oficjalna strona internetowa miasta.
FREDRIKSTAD
Miasto i gmina położone są na obszarze 209 km2i liczą 71 784 (2006) mieszkańców. Fredrikstad leży nad ujściem rzeki Glommy do Oslofjordu, w pobliżu szwedzkiej granicy. Oddalone od Oslo o 88 km. Jest głównym portem Norwegii eksportującym drewno i celulozę. Na tym terenie znajdują się Kalnes - ryty skalne sprzed trzech tysięcy lat i Tune, gdzie w roku 1867 odkryto kurhan, a w nim słynną łódź wikińską "Tune", eksponowaną w Oslo. Miasto zostało założone w roku 1567 przez króla duńsko-norweskiego Fryderyka II (1559-1588). Od imienia króla wywodzi się jego nazwa. Tutejsze fortyfikacje, ukończone w podstawowej formie w roku 1663 miały zabezpieczać Norwegię, związaną wówczas z Danią unią, przed atakami Szwecji. Twierdza zwana jest Gamlebyen, położona na wschodnim brzegiem Glommy, z pozostałych stron otoczona jest bastionami i fosami. Długość wałów obronnych sięga prawie 5 km.
- MUZEUM ROALDA AMUNDSENA
Prezentuje życie i wyprawy tego wielkiego badacza
i podróżnika norweskiego. Mieści się w jego domu rodzinnym kilka kilometrów od miasta.
www.roaldamundsen.no - oficjalna strona internetowa muzeum.
www.opplevfredrikstad.com - oficjalna strona internetowa informacji turystycznej.
www.fredrikstad.kommune.no - oficjalna strona internetowa miasta.
DROBAK
Niewielka letniskowa miejscowość położona na północno-wschodnim wybrzeżu a zarazem w najwęższym punkcie Oslofjordu. Tu właśnie 9 kwietnia 1940 roku pociski z fortecy Oskarsborg zatopiły niemiecki krążownik "Blucher", blokując wejście do Oslo i umożliwiając ewakuację norweskiego rządu.
SVINESUND
Jest najważniejszym i największym przejściem granicznym pomięszy Norwegią i Szwecją. Słynie z dwóch mostów przerzuconych nad Iddenfjordem: Den gamle Svinesunsdbroen (Stary most Svinesund) z 1946 roku o długości 420 m i Nye Svinesundsbroen (Nowy most Svinesund). Nowy most jest oddalony niecały kilometr na wschód od Starego mostu. Został wybudowany w latach 2003-2005. Pracami kierował Bilfinger Berger. Łączna długość mostu wynosi 704 m, długość głównego przęsła: 247 m, szczyt łuku mostu znajduje się na wysokości 92 m nad powierzchnią fiordu, zaś przęsło leży 55 m nad wodą, szerokość mostu: 28 m. W uroczystym otwarciu mostu 13 czerwca 2005 roku wzięli udział król Norwegii Harald i król Szwecji Karol XVI Gustaw.
 
DESTYNACJE EUROPEJSKIE  ATRAKCJE TURYSTYCZNE EUROPY
STRONA ZAWODOWEGO PILOTA WYCIECZEK ZAGRANICZNYCH