POSZUKUJESZ WYDAWNICTW PODRÓŻNICZYCH O NORWEGII?
ZAPRASZAM DO KSIĘGARNI INTERNETOWEJ "BEZDROŻA"NORWEGIA

PARKI NARODOWE NORWEGII

Parkiem narodowym nazywamy obszar objęty ochroną prawną, zachowany w stanie naturalnym lub niewiele zmienionym przez działalność gospodarczą człowieka. Obszar taki charakteryzuje się nieprzeciętnymi wartościami naukowymi oraz wyjątkowymi walorami przyrodniczymi, krajobrazowymi, społecznymi, kulturowymi i wychowawczymi. W parku narodowym ochronie podlegają wszystkie elementy przyrody. Stanowi najwyższą formę ochrony przyrody. Powierzchnia parku nie może być mniejsza niż 1000 ha, z wyjątkiem pojedynczych wysp. Najstarszym na świecie parkiem narodowym jest Yellowstone (USA) założony w 1872 roku. Na terenie Norwegii funkcjonuje 31 parków narodowych, 25 znajduje się w części kontynentalnej kraju, zaś 6 na archipelagu Svalbard.

PARK NARODOWY ANDERDALEN
Założony w roku 1970, został powiększony w 2004 roku, liczy obecnie 125 km2powierzchni. Park położony jest na wyspie Senja. Obejmuje swoim zasięgiem dolinę Anderdalen, ukształtowaną przez rzekę Anderelva. Najwyższym punktem parku jest szczyt Kaperfjellet o wysokości 851 m n.p.m. Jest jedynym parkiem narodowym w Norwegii obejmującym morskie wybrzeże. Znajduje się na terenie gmin: Torsken i Tranoy w okręgu Troms. Liczne moczary oraz nadmorskie lasy brzozowe i sosnowe.

PARK NARODOWY REISA
Jego historia sięga roku 1986. Obejmuje obszar 803 km2. Najwyższym szczytem parku jest Jeatineoaivi (930m n.p.m.). Centralnym punktem parku jest dolina rzeźbiona przez rzekę Reisę - Reisadalen. Tu znajduje się wspaniały wodospad Mollis o wysokości 269 metrów. Park położony jest na terenie gminy Tromso, a najbliższą miejscowością jest Nordreisa. Stanowi część okręgu Troms.

PARK NARODOWY OVRE DIVIDAL
Założono go w roku 1971. Powierzchnia parku mierzy 743 km2. Najwyższy szczyt na terenie parku to Njumis o wysokości 1 681 m n.p.m. Występują tu ponad 500-letnie drzewa (rzadkość w Norwegii - wpływ historii tego kraju). Położony na wysokości od 300 do 1 400 m n.p.m. Obejmuje swoim zasięgiem płaskowyż porośnięty przez karłowate sosnowe i brzozowe lasy, z licznymi jeziorami i mokradłami. Na terenie gminy Malselv w okręgu Troms. Znajduje się na wschód od Setermoen przy granicy ze Szwecją. Żyje tu rosomak, park słynie z polarnych rododendronów i wrzosowisk.

PARK NARODOWY HARDANGERVIDDA
Został utworzony w roku 1981 i obejmuje obszar 3422 km2. Jest największym parkiem narodowym Norwegii. Znajduje się na terenie największego płaskowyżu Europy - Hardangervidda w centralnej części Norwegii, pomiędzy Hardangerfjordem a Hallingdal w granicach administracyjnych trzech okręgów: Buskerund, Hordaland i Telemark. Sam płaskowyż leży na obszarze ponad 6500 km2. Dominuje tu klimat alpejski, co za tym idzie roślinność to formy typowe dla tundry. Wśród zwierząt występują gatunki typowe dla obszarów podbiegunowych, takie jak lis polarny i sowa śnieżna, żyje tu także największe w Europie stado dzikich reniferów. Krajobraz jest bardzo zróżnicowany: wzgórza, góry, lodowce, jeziora, rwące strumienie i wodospady. Średnia wysokość płaskowyżu to 1 100m. Najwyższym punktem jest szczyt lodowca Hardangerjokulen - 1 863 m n.p.m., zarazem najwyższy wierzchołek regionu Hordaland, leży on na obszarze 73 km2. Na terenie parku występują słynne wodospady: Voringsfossen - najsłynniejszy w Norwegii, spadający z wysokości 182 m w dół wąwozu Mabodalen. Sąsiaduje z nim niższy - Tyssvikjo (w okolicach Eidfjord). Teren Hardengervidda przecięty jest przez linię kolejową Bergensbanen (Bergen-Oslo), która w pewnym punkcie przebiega na wysokości 1 200 m n.p.m. i drogę nr 7. Roald Amundsen przed swoimi polarnymi wyprawami właśnie na tym obszarze przygotowywał się do nich.
www.hardangerfjord.com
www.voringfossen.com
www.hardangerviddanett.no
www.hardangervidda.org

PARK NARODOWY RONDANE
Najstarszy w Norwegii. Został założony w 1962 roku. Powiększony w roku 2003. Powierzchnia parku wynosi 963 km2. Leży w granicach administracyjnych okręgu Hedmark i Oppland. Na terenie parku znajduje się 10 szczytów gór Rondane, które wznoszą się na wysokość ponad 2 000 metrów, wśród nch najwyższa góra tego masywu: Rondeslottet (2 178 m n.p.m.). Centrum parku stanowi jezioro Rondvatnet. Rejon parku należy do najbardziej suchych w kraju. Chroni dzikie stada reniferów. Na terenie parku wiele archeologicznych pozostałości starych kultur łowieckich. Góry Rondare rozciągają się na wschód od Gudbrandsdalen. W pobliżu znajdują się masywy Dovre i Jotunheimen.
www.visitrondane.com

PARK NARODOWY JOTUNHEIM "Dom Gigantów"
Utworzony w roku 1981. Obejmuje obszar 1 151 km2. Stanowi część większego terenu - Jotunheimen. Leży w granicach administracyjnych okręgu Sogn og Fjordane i Oppland. Jest tutaj ponad 150 szczytów przekraczających 1 900 metrów wysokości, w tym najwyższe dwa szczyty Półwyspu Skandynawskiego Galdhopiggen 2 469 m n.p.m. i Glitterind (2 452m, a z pokrywą lodową 2 464 m n.pm.). Jeszcze niedawno Galdhoppingen ustępował sąsiadującemu z nim Glitterindowi, jednak częściowe stopienie jego lodowej pokrywy ujęło mu 8 metrów wysokości. Galdhopiggen został po raz pierwszy zdobyty w roku 1850. Te dwa szczyty znajdują się koło miejscowości Lom w okręgu Oppland, około 500 km na północny-zachód od Oslo i 400 km na północny-wschód od Bergen. Park narodowy obejmuje swoim zasięgiem łańcuch Hurrungane, a Utladalen jest chronionym parkiem krajobrazowym - najgłębsza dolina w Norwegii. Góry Jotunheim są pochodzenia prekambryjskiego. Występuje tu 60 lodowców. Masyw zajmuje 3500 km2. Żyją na tym terenie stada dzikich reniferów i woły piżmowe.
www.tilltopps.com

DOVREFJELL
Masyw górski o średniej wysokości 1100-1200 m z najwyższym szczytem Snohetta (2 286 m n.p.m.) w centralnej Norwegii. Jest naturalną barierą pomiędzy południowymi rejonami Norwegii a obszarem wokół Trondheim. Przebiegał tędy szlak pielgrzymkowy do Nidaros. W zachodniej części występują liczne fiordy. Życie roślinne to tundra porostowa lub krzewinkowa. Świat zwierzęcy reprezentuje wół piżmowy, siewka złota, górniczka i białorzytki. Występują tutaj także dzikie renifery, przywiezione w roku 1932 ze wschodniej Grenlandii. Dovrefjell przecina od roku 1921 linia kolejowa Dovrebanen Oslo-Trondheim i droga E-6. Na terenie gór Dovrefjell są dwa parki narodowe:

PARK NARODOWY DOVREFJELL-SUNNDALSFJELLA
Utworzono go w roku 2002 by powiększyć i zastąpić nim Narodowy Park Dovrefjell, założony w roku 1974. Park ma powierzchnię 1693 km2, a ze wszystkimi rezerwatami i obszarami chronionymi 4365 km2. Leży w granicach administracyjnych okręgów: Oppland, Sor-Trondelag i More og Romsdal. Na jego obszarze znajduje się najwyższy szczyt gór Dovrefjell - Snohetta, zajmujący 24 miejsce wśród najwyższych szczytów Norwegii. Ma on kilka wierzchołków, ten najwyższy to Stortoppen, zdobyty po raz pierwszy w roku 1798 (Jens Esmark). Ostatnie powiększenie parku będzie miało miejsce w roku 2008, granice parku znajdą się też w okręgu Hedmark.

PARK NARODOWY DOVRE
Powstał w roku 2003, by chronić obszar pomiędzy Parkiem Narodowym Rondane na południowym-wschodzie i Parkiem Narodowym Dovrefjell-Sunndalsfjella na północy. Najwyższym szczytem jest Fokstuhoe 1716 m n.p.m.. Park obejmuje powierzchnię 289 km2. Znajduje się w granicach administracyjnych okręgu Hedmark i Oppland.

PARK NARODOWY JUNKERDAL
Został ustanowiony W roku 2004. Liczy 682 km2. Graniczy z terenem chronionym Junkerdalsura. Położony jest na terenie gmin Saltdal i Fauske w okręgu Nordland. Najbliższe granic parku miasto to Fauske. Najwyższym szczytem jest Nuorttasavllo - 1 768 m n.p.m.

PARK NARODOWY RAGO
Powołany w roku 1971. Obszar parku to 171 km2, jednak wliczając tereny chronione graniczące z parkiem, liczba ta wzrasta do 5 700 km2, co czyni z tego obszaru największy powierzchniowo teren chroniony w Europie. Dominującym szczytem jest Gaulis liczący 1 327 m n.p.m. Park Rago leży na terenie gminy Sorfold (okręg Nordland). Graniczy ze szwedzkim parkiem narodowym Padjelanta. Na terenie parku znajdują się dwa jeziora: Storskogvantet i Litlverivatnet. Najbliższa miejscowość: Fauske.

PARK NARODOWY BORGEFJELL
Został założony w roku 1963, powiększony w 1971 i 2003 roku. Leży na granicy okręgów Nord-Trondelag i Nordland. Obszar parku to 1447 km2. Prezentuje typowo górski krajobraz. W wyższych partiach pokryty jest ubogą roślinnością, w dolnej części zalesiony i pełen bagien. Żyją tu liczne gatunki ptaków, lisy, rysie, niedźwiedzie, wilki i renifery. Najwyższy szczyt wznosi się na wysokość 1 699 m n.p.m. - Kvigtinden.

PARK NARODOWY MOYSALEN
Utworzony w roku 2003. Powierzchnia parku - 51 km2. Znajduje się na wyspie Hinnoya
(2204 km2) w okręgu Nordland. Najbliższym miastem jest Sortland.

PARK NARODOWY SALTFJELLET - SVARTISEN
Jeden z największych parków narodowych Norwegii - 2102 km2powierzchni. Został otwarty w roku 1989. Rozciąga się wzdłuż koła podbiegunowego, od fiordów do przedpola granicy norwesko-szwedzkiej. Jeden z najbardziej zróżnicowanych parków kraju pod względem krajobrazu. Lodowiec Svartisen, najsłynniejszy element tego terenu położony jest w jego centrum. Park obejmuje swoim zasięgiem góry Saltfjellet. Najwyższym szczytem jest Orfjellet - 1 751 m n.p.m. Przez park przebiegają granice administracyjne gmin: Beiarn, Meloy, Rana, Rodoy, Saltdal i Bodo. Na terenie parku znajdują się relikty archeologiczne kultu religijnego Samów.

*** Centrum informacyjne tych 5 parków narodowych znajduje się w Storjord w dolinie Saltdal, 125 km od Bodo.

PARK NARODOWY JOSTEDALSBREEN
Obejmuje swoim zasięgiem największy lodowiec Europy kontynentalnej Jostedalsbreen. Powierzchnia parku 1310 km2(przy obszarze lodowca 487 km2). Park został założony w roku 1991. Najwyższym szczytem górskim na tym terenie jest Lodalskapa o wysokości 2 083 m n.p.m. Park Narodowy Jostedalsbreen znajduje się w granicach administracyjnych gmin Luster, Balestrand, Jolster i Stryn w okręgu Sogn og Fjordane.
 
DESTYNACJE EUROPEJSKIE  ATRAKCJE TURYSTYCZNE EUROPY
STRONA ZAWODOWEGO PILOTA WYCIECZEK ZAGRANICZNYCH