POSZUKUJESZ WYDAWNICTW PODRÓŻNICZYCH O CHORWACJI?
ZAPRASZAM DO KSIĘGARNI INTERNETOWEJ "BEZDROŻA"CHORWACJA
GALERIA ZDJĘĆ

PLITWICKIE JEZIORA
PLITVICKA JEZERA

PARK NARODOWY JEZIOR PLITWICKICH (NACIONALNI PARK PLITVICKA JEZERA)

Najbardziej znany Park Narodowy w Chorwacji, zarazem najstarszy i największy. Położony jest w centralnej części kraju około 140 km od Zagrzebia, niedaleko wschodniej granicy z Bośnią i Hercegowiną. Został założony w 1949 roku. Jego największą atrakcją jest 16 jezior krasowych połączonych ze sobą licznymi wodospadami. Jeziora tworzyły się 30 000 lat. Głównym miastem tego terenu jest Korenica, licząca 1570 mieszkańców (2001), zwana w czasach Jugosławii Titova Korenica

Jeziora leżą w południowej części gór Kapela, wchodzących w skład Gór Dynarskich, pomiędzy szczytami Gornja Pljeśevica (1 640 m n.p.m.), Seliski Vrh (1 280 m n.pm) i Medvedak (884 m n.p.m.), na płaskowyżu Plitwice, na wysokości od 503 m n.p.m. do 639 m n.p.m. Jeden ze strumieni zasilających jeziora - Plitvica - tworzy wodospad o wysokości 78 m. Długość wszystkich jezior wynosi ponad 8 km, a ich łączna powierzchnia - ok. 200 ha, rozciągają się one wzdłuż osi północ-południe. Największe jezioro Kozjak ma powierzchnię 80 ha i jest głębokie do 49,5 m. Jeziora są oddzielone od siebie trawertynowymi groblami, na których tworzą się wodospady, a naliczono ich tutaj 92. Jeziora zostały sklasyfikowane jako górne i dolne. Początek górnym jeziorom dają dwa potoki: Bijela Rijeka i Crna Rijeka, które łącząc się koło wsi Plitvicki Leskovac w rzekę Maticę, wpadają dalej na wysokości 639 m n.p.m. do Jeziora Proscansko. Jezioro Kozjak jest granicą pomiędzy górnymi i dolnymi jeziorami.
Jeziora górne: PROSCANSKO, CIGANOVAC, OKRUGLJAK, BOTINOVAC, VELIKO, MALO, VIR, GALOVAC, MILNO, GRADINSKO, BUKOVI (klika małych jeziorek), KOZJAK.
Jeziora dolne:
MILANOVAC, GAVANOVAC, KALUDEROVO, NOVAKOVICA.

Na terenie Parku znajdują się również jaskinie: MILANOVA, MILKE, MODRA, SUPLJARA, GOMJA KALUDEROVA, KOSTRELCEVA, KORANSKA, CRNA, GOLUBINJACA. Największą jest jaskinia Golubinjaca o długości 160 m.

Początki turystyki w tym regionie sięgają lat 90-tych XIX wieku. Pierwszy rezerwat na tym terenie został założony w roku 1928. Park Narodowy rozpoczął swoją działalność w kwietniu 1949 roku. Granice, kilkakrotnie poszerzane, ostatecznie w 1997 roku objęły powierzchnię 29 500 ha. W 1979 roku Park Narodowy Jezior Plitwickich znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Na terenie Parku stwierdzono około 1100 gatunków roślin, w tym wiele endemitów. Są to rośliny zarówno śródziemnomorskie, jak i właściwe terenom borealnym. Dominującym gatunkiem w lasach otaczających jeziora jest buk zwyczajny - 73% powierzchni to lasy bukowe. Drugi ważny gatunek to jodła pospolita - 22%.

Ryby - występujące w tutejszych wodach reprezentowane są przez najbardziej pospolitą tu troć wędrowną i strzelbę potokową.

Płazy - salamandra plamista i traszka górska.

Gady - jaszczurka żyworodna, jaszczurka zielona, rybołowa, zaskroniec zwyczajny, żółw błotny i żmija nosoroga.

Ptaki - występuje tu największa w Chorwacji populacja pluszcza, a wszystkich gatunków występujących tutaj naliczono około 140.

Ssaki - zamieszkują te tereny wilki, lisy, kuny, borsuki, i niedźwiedzie brunatne, sarny, dziki i jelenie. W Parku żyje 15 gatunków nietoperzy.

Na teren parku prowadzą dwa wejścia z parkingami i centrami obsługi turystów.

Jeziora Plitwickie znajdują się blisko granicy Chorwacji z Bośnią i Hercegowiną w rejonie określanym jako KRAJINA. Do tego terytorium podczas rozpadu Jugosławii w I połowie lat 90-tych XX wieku zgłaszali pretensje także zamieszkali w Bośni Serbowie, nazywając je "Republiką Serbską Krajina", tym bardziej, że choć sam Park formalnie podlegał Chorwacji, to okoliczną ludność w owym czasie stanowili w większości Serbowie. W marcu 1991 roku, na Wielkanoc, doszło w rejonie Jezior Plitwickich do starcia uzbrojonych serbskich separatystów z chorwackimi siłami bezpieczeństwa, w wyniku którego po każdej ze stron poniosła śmierć jedna osoba. Wydarzenie to wzmogło znacznie napięcie pomiędzy domagającymi się autonomii Chorwatami a władzami Jugosławii i istotnie wpłynęło na późniejsze wydarzenia - tu rozpoczęła się wojna o niepodległość Chorwacji. Teren Parku został odbity przez Chorwatów w sierpniu 1995 roku w ramach operacji "Storm".

POLECAM STRONY

www.np-plitvicka-jezera.hr 
DESTYNACJE EUROPEJSKIE  ATRAKCJE TURYSTYCZNE EUROPY
STRONA ZAWODOWEGO PILOTA WYCIECZEK ZAGRANICZNYCH