POSZUKUJESZ WYDAWNICTW PODRÓŻNICZYCH O PORTUGALII?
ZAPRASZAM DO KSIĘGARNI INTERNETOWEJ "BEZDROŻA"PORTUGALIA
PORTO - GALERIA ZDJĘĆ

PORTO
OPORTO

Porto jest głównym miastem regionu Wielkie Porto, jednocześnie stolicą dystryktu. Położone w zachodniej Portugalii, przy ujściu rzeki Douro (Duero) do Oceanu Atlantyckiego. Liczy około 300 tysięcy mieszkańców, natomiast jego aglomeracja sięga około 2,2 mln osób, co plasuje Porto na drugiej pozycji wśród największych ośrodków kraju. Obszar municipium wynosi 42 km2. Jest jednym z najlepiej rozwiniętych przemysłowo miast Portugalii. Znajdują się tutaj zakłady przemysłu włókienniczego, metalurgicznego, chemicznego, maszynowego, spożywczego (głównie produkcja wina, fabryki konserw rybnych), elektrotechnicznego, chemicznego, stoczniowego, skórzanego i drzewnego, rafineria ropy naftowej. Jest bardzo ważnym portem handlowym i rybackim. Posiada nowoczesne lotnisko im. Francisco Sa Carneiro. Porto to również bardzo silny i prężny ośrodek naukowy i kulturalny, posiada uniwersytet założony w 1762 roku. Tutaj wydawana jest najpopularniejsza gazeta portugalska "Jornal de Noticias". Funkcjonuje także giełda, co sprawia, że jest bardzo ważnym ośrodkiem handlowym.

ZRYS HISTORII MIASTA
W starożytności na terenie dzisiejszego miasta powstała na lewym brzegu Douro grecka kolonia handlowa, być może wtedy narodziła się nazwa Cale - Piękna, w późniejszych stuleciach Rzymianie wybudowali tutaj fort i port. Nazwa osady stała się dwuczłonowa: Portus Cale.

Po Rzymianach władzę na tych terenach sprawowali Swewowie, zaś w latach 540-716 miasto znalazło się pod panowaniem Wizygotów.

W V wieku stało się siedzibą biskupstwa. W 716 roku przeszło we władanie Arabów, których wyparto w 866 roku.

Nazwa Portus Cale przyjęła się jako nazwa I Hrabstwa Portugalii - Portuscale, zaś miasto zaczęto nazywać po prostu Porto.
W X stuleciu ponownie znalazło się w rękach Arabów. Ostatecznie muzułmanie zostali stąd wyparci w 997 roku.
Wkrótce powstało też II Hrabstwo Portugalii, a Porto stało się nieformalną stolicą rodzącej się państwowości portugalskiej, było nią do 1064 roku.
Od średniowiecza staje się słynne w Europie z wywożonego stąd wina.
W roku 1386 Porto stało się jedną z rezydencji królewskich. W następnym roku król Joao I poślubił tutaj Filipę de Leicester.
W 1394 roku urodził się w tym mieście Henryk Żeglarz.
W epoce odkryć geograficznych Porto korzystało z bogactw przywożonych zza morza.
Później handel winem z Anglią zastąpił dotychczasowy handel drogimi przyprawami - Traktat Methuena z 1703 roku. Dzięki angielskim kupcom region Porto zaczął się szybko rozwijać, a wkrótce wino stało się sławne na cały świat, nosząc nazwę jego stolicy. W połowie XVIII wieku założono Kompanię Win Duero.
W czasie pobytu wojsk napoleońskich pod wodzą marszałka Soulta w 1809 roku miasto zostało częściowo zniszczone. Sztab francuski kwaterował w dawnym pałacu królewskim Palacio das Carrancas (Pałac Masek). Z Porto Francuzów wyparły wojska angielskie Arthura Wellesley'a.
W XIX wieku do miasta dotarła epoka przemysłowa.
28 września 1893 roku powstał słynny Klub Piłkarski FC Porto.
W 1999 roku władze miasta rozpoczęły budowę metra. W roku 2001 Porto było Europejską Stolicą Kultury.

WARTO ZOBACZYĆ

Średniowieczne centrum miasta znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

TORRE dos CLERIGOS i IGREJA dos CLERIGOS (Wieża i Kościół Kleryków)
Autorem Kościoła i Wieży, wybudowanych w latach 1754-1763 był architekt włoski Nicolau Nasoni, reprezentują one styl baroku. Kościół był pierwszą owalną świątynią w Portugalii. Sześciopiętrowa Wieża Kleryków, którą architekt zwieńczył dzieło ma 75 m wysokości. Warto pokonać 240 stopni schodów, by obejrzeć piękny widok na rzekę i miasto oraz dolinę Douro. Wieża stanowi doskonały punkt odniesienia w zwiedzaniu miasta. Jest symbolem Porto.

ESTACAO SAO BENTO
Budowę kolejowego Dworca Głównego zakończono w 1916 roku. Powstał na miejscu dawnego klasztoru, udekorowany jest pięknymi azulejos przez artystę Jorge Colaco, przedstawiają one dawne środki lokomocji, święta i sceny historyczne.

BAIRRO da SE
Wzgórze Panaventosa zwieńczone jest Katedrą, wokół której znajduje się wiele zabytków, np. renesansowy Kościół Santa Clara i Dworzec Sao Bento.

SE (KATEDRA)
Wzniesiona na przełomie XII i XIII wieku w stylu romańskim jako kościół obronny, wielokrotnie przebudowywana. Warte obejrzenia: retabulum i gotyckie krużganki.

BAIRRO do BORREDO
Dzielnica ta sprawia wrażenie, że nie zmieniła się od średniowiecza - domy oparte jeden o drugi lub o pobliskie zbocze, tworzą labirynt uliczek, będących niekiedy zaledwie schodkami.

RIBEIRA
Dzielnica nadbrzeżna, plątanina wąskich uliczek i ocienionych arkad. Za malowanymi, często wyblakłymi fasadami, niekiedy pokrytymi azulejos, toczy się ożywione życie na zatłoczonych uliczkach. Obecnie dzielnica jest odnawiana. Została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

OGRODY CORDOARIA
Cieszą się dużym powodzeniem wśród studentów, znajdują się niedaleko Torre dos Clerigos. Strome uliczki otaczające Ogrody pełne są atrakcyjnych sklepów i galerii sztuki. Dzielnica dość ekskluzywna.

CENTRUM i BAIXA
Centrum miasta ciągnie się od Avenida dos Aliados aż do Camara Municipal (Ratusz). Wzdłuż tej szerokiej ulicy znajdują się banki, biura i kawiarnie z tarasami. Dzielnica przyciąga klienta eleganckimi sklepami oraz targiem w Bolhao.

Tradycja przekazuje, że Henryk Żeglarz urodził się na nadbrzeżu Porto, w CASA do INFANTE (Domu Infanta) przy ulicy Rua Infante Dom Henrique, obecnie znajduje się tu Archiwum Miejskie, dawniej mieścił się w tym obiekcie Urząd Celny i Mennica.

Atrakcjami turystycznymi Porto są również jego mosty:
PONTE D. LUIS I - łączy Porto z Vila Nova de Gaia. Zaprojektował go Belg Teofil Seyrig, uczeń Gustawa Eiffela. Ten dwukondygnacyjny most o długości 172 m i 44,6 m wysokości został otwarty w 1866 roku.
PONTE D. MARIA PIA - zaprojektowany przez samego Gustawa Eiffela w 1877 roku. Ten żelazny most kolejowy obecnie jest już nieczynny.
PONTE D. MARIA II z 1843 roku.
PONTE ARRABIDA z 1963 roku o długości 615 m, szerokości 27 m, o wysokości łuku 52 m i leżący 70 m nad lustrem wody.
PONTE de INFANTE z 2003 roku.

POLECAM STRONY
www.cm-porto.pt
 
DESTYNACJE EUROPEJSKIE  ATRAKCJE TURYSTYCZNE EUROPY
STRONA ZAWODOWEGO PILOTA WYCIECZEK ZAGRANICZNYCH