POSZUKUJESZ WYDAWNICTW PODRÓŻNICZYCH O CZECHACH?
ZAPRASZAM DO KSIĘGARNI INTERNETOWEJ "BEZDROŻA"REPUBLIKA CZESKA
PRAGA - GALERIA ZDJĘĆ
HRADCZANY  JOSEFOV  MALÁ STRANA  NOVÉ MĚSTO  STARÉ MĚSTO  VYŠEHRAD
HISTORIA PRAGI W ZARYSIE

PRAGA
PRAHA

Stolica i największe miasto Republiki Czeskiej. Znajduje się w centralnej części kraju, nad rzeką Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą Kraju środkowoczeskiego. Praga jest ośrodkiem administracyjnym, przemysłowym, handlowo-usługowym, akademickim, turystycznym i kulturalnym o znaczeniu międzynarodowym. Jest siedzibą większości czeskich urzędów centralnych (w tym parlamentu, prezydenta i rządu), związków wyznaniowych działających na terenie Czech, a także licznych firm, stowarzyszeń, organizacji i uczelni wyższych. Stanowi najważniejszy w skali kraju węzeł drogowy i kolejowy, posiada również międzynarodowy port lotniczy Praga-Ruzyné i sieć metra. Według danych z 2008 roku, liczba ludności miasta wynosi 1 226 697 osób, natomiast powierzchnia - 496 km2. Agromeracja liczy 1 964 750 mieszkańców. Praga administracyjnie podzielona jest na dziesięć obwodów, które z kolei dzielą się na dzielnice (22).

Dzisiejsza Praga powstała w 1784 roku z połączenia sześciu wcześniej samodzielnych, lecz powiązanych ze sobą organizmów, których początki sięgają średniowiecza: Starego Miasta, Nowego Miasta, Josefova, Małej Strany i Hradczan - siedziby władców czeskich i Wyszehradu. Od 1992 roku zabytkowe centrum miasta (obejmujące te sześć dawnych organizmów miejskich i zajmujące 866 ha), gdzie możemy znaleźć budowle reprezentujące wszystkie style architektoniczne Europy ostatniego tysiąclecia, znajduje się Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ze względu na bogactwo atrakcji, należy do najchętniej odwiedzanych miast Europy. W roku 2000 Praga była Europejską Stolicą Kultury.

WARUNKI NATURALNE
Praga leży w środku Masywu Czeskiego, w dolinie Wełtawy, rozłożona jest po obu brzegach rzeki, a także na otaczających je wzgórzach, których jest 9: Letná, Vitkov, Opyš (Hradczany), Větrov, Skalka, Emauzy (Nowe Miasto), Vyšehrad, Karlov i Petřin. Najwyższym wzgórzem w centrum miasta jest Petřin - 327 m n.p.m. W zachodniej części miasta są to wzgórza: Hradczany, Petřin, Biała Góra. Obie części miasta połączone są wieloma mostami. Najstarszą częścią Pragi jest jej centrum. Oprócz Starego Miasta tworzą ją: Hradczany, Malá Strana, Nové Město i Wyszehrad. Nowe dzielnice mieszkaniowe powstają na obrzeżach miasta, zwłaszcza w części południowo-wschodniej. W części północno-wschodniej skupione są zakłady przemysłowe. Praga znana jest z licznych terenów zielonych. Do największych należy Park Kultury i Wypoczynku. Miasto położone jest na wysokości 185 - 399 m n.p.m.

KLIMAT
Umiarkowany ciepły, kontynentalny, ze stosunkowo łagodnymi zimami i dość upalnymi latami. Średnia roczna suma opadów wynosi 490 milimetrów. Klimat Pragi charakteryzuje się dużą zmiennością pogody.

SZKOŁY WYŻSZE
W Pradze istnieje 11 wyższych uczelni, w tym Uniwersytet Karola, Konserwatorium Praskie, Akademia Sztuk Pięknych i Politechnika Praska. W mieście znajduje się ponad 20 muzeów i prawie 100 galerii.

PLACÓWKI NAUKOWO-BADAWCZE
Wśród licznych tego typu placówek możemy wymienić: Czeską Akademię Nauk, Czeską Akademię Nauk Rolniczych i ogród botaniczny.

INSTYTUCJE KULTURALNE
W Pradze znajduje się ponad 20 muzeów, w tym: Muzeum Narodowe, Muzeum Pragi, Muzeum Piśmiennictwa Narodowego i prawie 100 galerii, teatry, m.in. Narodni divadlo, Teatr im. J.K. Tyla, Teatr im. B. Smetany, filharmonia.

SŁYNNI PRAŻANIE
* Franz Kafka
* Václav Havel
* Helena Vondráčková

CIEKAWOSTKI
* Synagogi i cmentarz żydowski w dzielnicy Josefov przetrwały II wojnę światową paradoksalnie dzięki Adolfowi Hitlerowi, który po całkowitej zagładzie Żydów chciał utworzyć w Pradze Muzeum Narodu Zydowskiego.
* Najdłuższą ulicą stolicy jest Plzenska - 10,5 km, a najkrótszą jest ulica Boršov licząca 40 metrów.
* Najdłuższym mostem Pragi jest Negrelliho viadukt o długości 1 250 m.
* Najwyższym obiektem miasta jest Wieża Telewizyjna o wysokości 216 m.
* Metro praskie uruchomiono w roku 1974. Całkowita długość linii liczy obecnie 59,1 km. Metro posiada 3 linie.
* Komunikacja tramwajowa to 141 km torów i 35 linii. Została uruchomiona (jeszcze jako tramwaje konne) w roku 1875.
* W roku 1884 wprowadzono oświetlenie elektryczne ulic (Václavskie námiesti)
* W granicach administracyjnych miasta przez Wełtawę są przerzucone 33 mosty.
* Wełtawa przepływa przez Pragę na odcinku 31 km, a w najszerszym miejscu ma szerokość 330 m.

POLECAM STRONY
Strona Praskiej Służby Informacyjnej
Portal miejski
Strona o historii Pragi
Portal o Pradze
 
DESTYNACJE EUROPEJSKIE  ATRAKCJE TURYSTYCZNE EUROPY
STRONA ZAWODOWEGO PILOTA WYCIECZEK ZAGRANICZNYCH