POSZUKUJESZ WYDAWNICTW PODRÓŻNICZYCH O PORTUGALII?
ZAPRASZAM DO KSIĘGARNI INTERNETOWEJ "BEZDROŻA"PORTUGALIA
SANTAREM - GALERIA ZDJĘĆ

SANTAREM

Santarem położone w środkowej Portugalii w regionie Alentejo, na prawym brzegu rzeki Tag jest stolicą dystryktu o tej samej nazwie, obejmującego znaczną część dawnej prowincji Ribatejo. Miasto liczy około 17 tysięcy mieszkańców, a jego aglomeracja około 65 tysięcy. Obszar municipium wynosi 566 km2. Santarem jest liczącym się portem rzecznym, ośrodkiem turystycznym i jednocześnie stanowi główne centrum handlowe tego rolniczego terenu, zlokalizowane są tutaj zakłady przemysłu spożywczego (winiarski, olejarski), chemicznego (nawozy sztuczne) i włókienniczego.

ZARYS HISTORII
Te żyzne ziemie nad Tagiem w starożytności zamieszkiwali Luzytanowie, kolonizowali Fenicjanie, a w czasach rzymskich w I wieku p.n.e. powstała tu kolonia Scallabis Praesidium Julium, za Oktawiana Augusta nazwę osady przemianowano na Scalabicastrum. Pełniła ona rolę centrum administracyjnego jednego z trzech dystryktów, na które podzielono Luzytanię. Po upadku Rzymu zadomowili się tutaj Wizygoci, którzy z kolei zostali podbici na początku VIII wieku przez Arabów. W czasach rządów muzułmanów Santarem stało się silnym gospodarczo miastem-twierdzą, uważanym za nie do zdobycia. W 1147 roku Santarem zostało odbite z rąk Arabów przez króla Afonso I Henriquesa, jednak muzułmanie jeszcze kilkakrotnie próbowali powrócić na tę ziemię, lecz ostatecznie zostali odparci w 1184 roku (najazd Almohadów). W XIV i XV stuleciu zbierał się tutaj portugalski parlament (Cortes), przez co odgrywało poważną rolę na arenie politycznej i gospodarczej ówczesnej Portugalii. Następne wieki przyniosły utratę znaczenia i spadek prestiżu miasta. Duże straty wśród ludności i zabudowy miasta spowodowały trzęsienia ziemi w XVI wieku i w 1755 roku. Santarem ożywiło się dopiero po doprowadzeniu linii kolejowej w roku 1861.

WARTO ZOBACZYĆ
Z czasów starożytnych gospodarzy tej osady nie zachowało się nic, być może dlatego, że Tag zmienił swój bieg. Niewiele też niestety śladów pobytu Arabów na tym terenie możemy odnaleźć ze względu na wyniszczające i krwawe wojny, jakie toczono w okresie rekonkwisty.
Jednak Santarem nie bez powodu jest nazywane "stolicą portugalskiego gotyku". To właśnie od momentu zdobycia przez Portugalczyków w 1147 roku, miasto ponownie rozkwitło. Stało się ulubioną rezydencją władców, przebywał tutaj dwór królewski. Z tych to właśnie czasów późnego średniowiecza zachowało się dość dużo zabytków architektury gotyckiej, które nadają miastu swoisty charakter.

IGREJA do SEMINARIO (Seminaryjny Kościół Jezuitów)
Jest to manierystyczna świątynia wybudowana w 1656 roku przez króla Joao IV dla Jezuitów w dawnym Pałacu Królewskim. Wspaniałe wnętrze udekorowane jest polichromowanymi rzeźbami oraz marmurową i złotą ornamentyką. Kościół od lat 70-tych XX wieku pełni rolę katedry miasta. Znajduje się w centrum miasta, na Placu Sa de Bandeira.

IGREJA de MARVILA (Kościół Marvila)
Pochodzi z XII wieku, w późniejszych czasach był wielokrotnie przebudowywany. Posiada stylowy manueliński portal oraz piękne XVII- wieczne azulejos. Kościół znajduje się przy Rua Serpa Pinto.

TORRE das CABACAS (Wieża Tykwowa)
Późnogotycka ratuszowa wieża zegarowa z XV wieku. Nazwa pochodzi od ośmiu glinianych tykw umocowanych na metalowej konstrukcji, służących dawniej jako "pudło rezonansowe" dla zegara. Obecnie w wieży mieści się Muzeum Czasu.

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE
Zostało urządzone w bezpośredniej bliskości Torre das Cabacas w dawnym kościele romańsko-gotyckim SAO JOAO de ALPARAO, zbudowanym na przełomie XII i XIII wieku przez Joannitów.

IGREJA de GRACA (Kościół Łaski Pańskiej)
Został ufundowany przez miejscową arystokrację w XIV stuleciu. Jego rozeta uważana jest za najpiękniejszą w kraju. W kościele spoczywa obok żony ciało Pedro Alvaresa Cabrala (1467-1520), który w 1500 roku odkrył Brazylię dla Portugalii i Pedro de Menesesa - pierwszego gubernatora Ceuty (1415-1437).

KOŚCIÓŁ św. STEFANA (Kościół Cudu Eucharystycznego)
Posiada renesansowe wnętrze ozdobione azulejos z XVI wieku. Mówi się, że w kryształowym flakoniku znajduje się krew Jezusa Chrystusa, która trysnęła z hostii, by zmiękczyć serce pewnego brutalnego i niewiernego męża. To wydarzenie miało mieć miejsce w XIII stuleciu.

OGRODY PORTAS do SOL
Jedno z najpiękniejszych miejsc, a zarazem wizytówka miasta. Zostały urządzone na miejscu dawnego zamku arabskiego. Otaczają je średniowieczne mury obronne, a widok na rzekę, jaki z nich się roztacza zapiera dech w piersiach.

Santarem słynie nie tylko ze swoich średniowiecznych zabytków, sławne jest także ze względu na organizowane tu walki byków.

Przez pierwszych 10 dni czerwca odbywają się tutaj każdego roku targi Ribatejo, najważniejsze targi rolne w Portugalii.

POLECAM STRONY
www.cm-santarem.pt
 
DESTYNACJE EUROPEJSKIE  ATRAKCJE TURYSTYCZNE EUROPY
STRONA ZAWODOWEGO PILOTA WYCIECZEK ZAGRANICZNYCH