POSZUKUJESZ WYDAWNICTW PODRÓŻNICZYCH O NORWEGII?
ZAPRASZAM DO KSIĘGARNI INTERNETOWEJ "BEZDROŻA"NORWEGIA

REGION SORLANDET

Region Sorlandet "Południowa ziemia" położony jest na wybrzeżu cieśniny Skagerrak w południowej części Norwegii i jest jednocześnie krainą najbardziej wysuniętą na południe w tym kraju. W jego skład wchodzą dwa okręgi: Vest-Agder (Agder Zachodni) i Aust-Agder (Agder Wschodni). Region zamieszkuje 271 291 osób (2006) i obejmuje obszar o powierzchni 16 493 km2. Nazwa regionu została wprowadzona w roku 1902 przez lokalnego aktora Wilhelma Kraga (1871-1933). Z racji położenia Sorlandet często jest nazywany "Słonecznym Wybrzeżem" lub "Norweską Rivierą". 80% mieszkańców żyje na wybrzeżu Skagerraku. Jest ulubionym miejscem wypoczynku Norwegów, a zwłaszcza mieszkańców Oslo. Są tutaj nadmorskie kurorty, hotele i kempingi. Region przyciąga żeglarzy, miłośników słońca i wędkarzy. Znaczny udział mają lasy, które zajmują powierzchnię 35% krainy. Charakterystycznym elementem krajobrazu poza cieśniną jest Dolina Setesdal, wyrzeźbiona przez rzekę Otrę, uchodzącą do Skagerraku w Kristiansand. Dolina ciągnie się od płaskowyżu Hardangervidda po Skagerrak, miejscowościami ją zamykającymi są Hovden i Kristiansand. Setesdal otacza masyw górski Setesdalsheiene, dochodzący do wysokości 1 400 m n.p.m. Głównym źródłem utrzymania mieszkańców regionu jest obsługa ruchu turystycznego, usługi i przemysł stoczniowy. Miasteczka nadmorskie z białymi drewnianymi domami, tworzą urokliwe piękno tutejszego krajobrazu.

OKRĘG VEST-AGDER
Jest najbardziej na południe położonym spośród okręgów Norwegii. Leży na cieśniną Skagerrak, graniczy z okręgami: Rogaland i Aust-Agder. Stolica Kristiansand. Administracyjnie dzieli się na 15 gmin. Zajmuje powierzchnię 7 279 km2i liczy 165 412 mieszkańców (2006). Na jego terenie zlokalizowanych jest 31 fiordów. Ważniejsze miasta: Mandal, Flekekefjord i Farsund.
www.vaf.no - oficjalna strona internetowa okręgu.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE OKRĘGU
KRISTIANSAND
Stolica okręgu. Piąte pod względem liczby mieszkańców miasto Norwegii. To w jego granicach rzeka Otra wpada do Skagerraku. Zostało zbudowane wraz z fortecą w latach 1641-1672 na rozkaz króla Danii i Norwegii Christiana IV (1588-1648). Turystyczną atrakcją jest sama twierdza Christiansholm (Kristiansand Festing) oraz stara część dzielnicy portowej. Z miasta pochodził poeta Henrik Wergeland (1808-1832).
www.kristiansand.kommune.no - oficjalna strona internetowa miasta.
www.kot.no - strona internetowa lokalnego biura turystycznego.
www.sorlandet.com - strona internetowa informacji turystycznej.
MANDAL
Najdalej na południe wysunięte miasto Norwegii. Ponad 2 km piaszczystych plaż. Tu urodził się Gustaw Viegland (1869-1943), najwybitniejszy rzeźbiarz norweski. Warto obejrzeć największy drewniany kościół (Mandal kirke) w Norwegii z roku 1800.
www.mandal.kommune.no - oficjalna strona internetowa miasta.
www.regionmandal.com- strona internetowa informacji turystycznej.

OKRĘG AUST-AGDER
Okręg o obszarze 9 157 km2i liczbie mieszkańców 105 879 (2006). Graniczy z okręgami: Telemark, Rogaland i Vest-Agder. Stolicą jest niewielkie miasto Arendal.
www.aa-f.kommune.no - oficjalna strona internetowa okręgu.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE OKRĘGU
ARENDAL
Stolica okręgu. Prawa miejskie uzyskał w roku 1721. Warto pospacerować wśród drewnianej dziewiętnastowiecznej zabudowy portowej dzielnicy Tyholmen. Ratusz empirowy z roku 1813.
www.arendal.kommune.no - oficjalna strona internetowa miasta.
www.arendal.com - strona internetowa informacji turystycznej.
RISOR
"Białe miasto nad Skagerrak". Prawdopodobnie najładniejsza miejscowość na południowym wybrzeżu. W centrum miasteczka wiele białych drewnianych domów z XIX stulecia. Miasto zostało założone w roku 1630. Znany ośrodek turystyki i sportów wodnych. Kościół pw. Świętego Ducha z 1647 roku, barokowy.
www.risor.kommune.no - oficjalna strona internetowa miasta.
www.visitrisor.no - strona internetowa informacji turystycznej.
www.rlb.no
GRIMSTAD
Miasteczko słynące z największej w Norwegii ilości dni słonecznych. W tutejszej aptece w latach 1844-1847 pracował Henryk Ibsen, najwybitniejszy norweski dramaturg. Ówczesne miasto i jego mieszkańców opisał w "Terje Vigen". Dramaturgowi poświęcono miejscowe muzeum, które jest najstarszym i największym w kraju (Ibsenhuset og Grimstad Bymuseum przy Henrik Ibsens gate 14). W mieście znajduje się druga pod względem wielkości drewniana świątynia Norwegii z roku 1861 - Grimstad kirke.
www.grimstad.kommune.no - oficjalna strona internetowa miasta.
www.grimstad.net - strona internetowa informacji turystycznej.
LILLESAND
W pobliżu portu Lillesand polski okręt podwodny "Orzeł" storpedował 8 kwietnia 1940 roku niemiecki statek "Rio de Janerio".
www.lillesand.kommune.no - oficjalna strona internetowa miasta.
www.lillesand.com - strona internetowa informacji turystycznej.
 
DESTYNACJE EUROPEJSKIE  ATRAKCJE TURYSTYCZNE EUROPY
STRONA ZAWODOWEGO PILOTA WYCIECZEK ZAGRANICZNYCH