POSZUKUJESZ WYDAWNICTW PODRÓŻNICZYCH O NORWEGII?
ZAPRASZAM DO KSIĘGARNI INTERNETOWEJ "BEZDROŻA"NORWEGIA
STAVANGER - GALERIA ZDJĘĆ

STAVANGER

Miasto w południowo-zachodniej Norwegii, na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Położone nad zatoką Boknafjorden. Stolica okręgu Rogaland. Powierzchnia ośrodka wynosi aktualnie 71,2 km2, miasto zamieszkuje 119 176 osób (2007). Stavanger jest czwartym co do wielkości miastem Norwegii (natomiast trzecią aglomeracją kraju).

Stolica norweskiego przemysłu naftowego. Najważniejsze światowe koncerny naftowe mają tutaj swoje biura, które nadzorują wydobycie ropy naftowej z szelfu Morza Północnego. W Stavanger znajduje się też siedziba Statoil.

Stavanger to ważny port morski (handlowy, rybacki, pasażerski - sieć promów łączy Stavanger z Holandią, Wielką Brytanią, Niemcami i Danią), a także duży port lotniczy (lotnisko położone jest w miejscowości Sola, 15 km od centrum miasta).

W gospodarce miasta dominuje przemysł przetwórstwa ropy naftowej, okrętowy, metalowy, maszynowy, rybny - największy w kraju do lat sześćdziesiątych ośrodek przemysłu konserwowego w Norwegii.

Stavanger to jedno z najciekawszych miast Norwegii pod względem turystycznym. Okolice Stavanger obfitują w liczne stanowiska archeologiczne z epoki brązu, a miejskie muzeum może poszczycić się najbogatszą w Norwegii kolekcją zabytków z tego okresu

ZARYS HISTORII MIASTA
Stavanger to stary ośrodek handlowy i osada rybacka. Rozwój miasta przez wieki był ściśle związany z morzem i rybołówstwem. Od 1125 roku (lub jak podają niektóre źródła 1112) roku Stavanger był siedzibą biskupstwa, ustanowionego przez króla Sigurda Krzyżowca (1103-1130). Dopiero w roku 1425 osada otrzymała prawa miejskie. Po przeniesieniu biskupstwa do Kristiansand w roku 1685 za rządów króla Danii i Norwegii Chrystiana V (1670-1699), Stavanger utraciło swoje znaczenie religijne, polityczne i gospodarcze. Ponowny rozwój miasta nastąpił w XIX wieku, w okresie industrializacji całej Norwegii. W roku 1825 z tutejszego portu wyruszyła pierwsza, pięćdziesięcioosobowa grupa emigrantów norweskich do Ameryki, rozpoczęła ona olbrzymi exodus Norwegów na kontynent północnoamerykański. W roku 1864 wielki pożar zniszczył większą część miasta, toteż nie ma tu zbyt wielu zabytków. W 1880 roku tutejszy port przejął od Bergen palmę pierwszeństwa w zakresie produkcji rybnych przetworów. Stavanger od 1925 roku stało się ponownie siedzibą biskupstwa. Lata sześćdziesiąte XX wieku przyniosły miastu kryzys rybołówstwa, co pociągnęło za sobą obniżenie produkcji przemysłu przetwórczego ryb, ale po odkryciu w 1969 roku bogatych złóż ropy naftowej na Morzu Północnym, Stavanger stał się "norweskim Kuwejtem".

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

KATEDRA (Domkirke)
Najstarsza katedra w Norwegii. Budowę świątyni w stylu romańskim rozpoczął w 1100 roku biskup Reinald z Winchester z pomocą rzemieślników sprowadzonych z Anglii, biskup sprowadził także relikwie św. Swithuna do Stavanger. Wznoszenie świątyni ukończono około roku 1125. Katedrę poświęcono Trójcy Świętej i Świętemu Swithunowi (biskupowi Winchester z II połowy IX wieku). W roku 1272 miał miejsce wielki pożar Stavangeru, który zniszczył także katedrę. Została ona odbudowana w stylu gotyckim w roku 1300 przez biskupa Arne. Bardzo interesująca pod względem artystycznym jest barokowa ambona z XVII wieku. Katedra w Stavanger stała się wzorem dla wielu później budowanych kościołów w Norwegii. Straciła na znaczeniu wraz z miastem w XVII wieku, kiedy to Chrystian V przeniósł stolicę biskupstwa do Kristiansandu. Wewnętrzna dekoracja, w tym relikwiarz, w dużej mierze została zniszczona w pierwszych latach reformacji. W latach sześćdziesiątych XIX wieku przeprowadzono renowację świątyni, podobna miała miejsce w latach 1939-1964, natomiast ostatnie prace renowacyjne to lata dziewięćdziesiąte XX stulecia.
www.kirken.stavanger.no - oficjalna strona internetowa katedry

DWÓR LEDAAL (Ledaal)
Pochodzi z roku 1800. Został wzniesiony w stylu neoklasycystycznym. Pierwotnie stanowił własność armatora Gabriela Schancha Kiellanda, natomiast po sprzedaniu stał się letnią rezydencją królewską. Mieści się przy Eiganesvein 45.

STARE MIASTO (Gamle Stavanger)
Położone po stronie zachodniej portu stanowi labirynt krętych, stromo schodzących do portu uliczek. Dominuje tu zabudowa drewniana z XVIII wieku. Jest to największe skupisko starej, drewnianej zabudowy miejskiej w północnej Europie.

GŁÓWNE MUZEA
MUZEUM MIEJSKIE (Stavanger Museum)
www.stavanger.museum.no - oficjalna strona internetowa muzeum
MUZEUM ROPY NAFTOWEJ (Norsk Oljemuseum)
www.norskolje.museum.no - oficjalna strona internetowa muzeum
MUZEUM ARCHEOLOGICZNE (Arkeologisk Museum)
www.ark.museum.no- oficjalna strona internetowa muzeum
MUZEUM KONSERW (Norsk Hermetikkmuseum)
Mieści się przy Ovre Strangate 88 w budynku dawnej fabryki konserw.

INNE ATRAKCJE
Około 5 km od miasta nad Hafrsfjordem (na południe od dzisiejszego Stavangeru), pierwszy król Norwegii Harold Jasnowłosy w roku 872 stoczył bitwę morską z flotą wrogich mu naczelników lokalnych szczepów. Zwycięstwo w bitwie przyczyniło się do zjednoczenia małych królestw przez Jasnowłosego, w królestwo Norwegii. W roku 1972 stanął w Mollebukta pomnik "Sverd i fjell", autorstwa Fritza Roeda.
Dużą atrakcją turystyczną okolic Stavangeru jest LYSEFJORD z opadającą pionowo w morze 604-metrową skałą, zwaną Pulpitem.

CIEKAWOSTKI
* Stavanger w roku 2008 było Kulturalną Stolicą Europy.

POLECAM STRONY
www.stavanger.kommune.no
www.regionstavanger.com
www.stavanger-guide.no
www.stavanger2008.no
 
DESTYNACJE EUROPEJSKIE  ATRAKCJE TURYSTYCZNE EUROPY
STRONA ZAWODOWEGO PILOTA WYCIECZEK ZAGRANICZNYCH