POSZUKUJESZ WYDAWNICTW PODRÓŻNICZYCH O CHORWCJI
ZAPRASZAM DO KSIĘGARNI INTERNETOWEJ "BEZDROŻA"CHORWACJA
SZYBENIK - GALERIA ZDJĘĆ

SIBENIK
SZYBENIK

Szybenik położony jest w centralnej Dalmacji nad ujściem rzeki Krka do Morza Adriatyckiego nad Zatoką Szybenik. Jest politycznym, kulturalnym i turystycznym centrum okręgu szybenicko-knińskiego. Miasto zamieszkuje 51 000 osób. Chorwaci stanowią 94% mieszkańców. Szybenik z racji swojego położenia geograficznego posiada strategiczne znaczenie dla Chorwacji, co uwidoczniło się w wojnie o niepodległość kraju. Miasto to ważny port handlowy i pasażerski.

Szybenik był krótko siedzibą króla Chorwacji Petera Kresimira (1059-1074), stąd jest zwany Kresimirov grad (miasto Krzesimira). Stąd pochodzili: pierwszy chorwacki święty: Nikola Tavelić (1340-1391), franciszkański misjonarz i Juraj Dalmatinac (urodzony w Zadarze). W pobliżu Szybenika znajduje się Park Narodowy Krka. Patronem miasta jest św. Michał.

ZARYS HISTORII MIASTA

Po raz pierwszy nazwa Szybenik pojawiła się 25 grudnia 1066 roku w statucie króla Chorwacji Petera Kreśimira, jako Castrum Sebenici. W przeciwieństwie do innych miast Dalmacji założonych przez Ilirów, Greków czy Rzymian, jest najstarszym miastem rodowym Chorwatów na wschodnim wybrzeżu Adriatyku. Szybenik otrzymał prawa miejskie w roku 1298, wtedy też w mieście erygowano diecezję - na mocy bulli Bonifacego VIII. Prace archeologiczne w Zamku św. Anny (wymiennie św. Mihovil) dowodzą, że miejsce to było zamieszkiwane na długo przed przybyciem doń Chorwatów. W latach 1358-1409 Szybenik był komuną miejską. Miasto, podobnie jak pozostała część Dalmacji, opierało się Wenecji do 1412 roku. Szybenik zaczął bić swoją monetę w roku 1485. Imperium Osmańskie zaczęło zagrażać Szybenikowi pod koniec XVI wieku, jednak nigdy Turcy go nie zajęli. W XVI wieku zbudowano Fortecę św. Mikołaja, a w wieku XVII wzmocniono obronność miasta wznosząc Fortecę św. Jana i Subicevca. W czasie od 17 sierpnia do 16 września 1647 roku miała miejsce najsłynniejsza obrona przed Turkami. Po upadku Republiki Weneckiej w 1797 roku miasto znalazło się pod kontrolą Austrii.
18 lutego 1806 roku do miasta weszły wojska francuskie. Francuzi zajmowali Szybenik do 1813 roku. Następcami Francuzów zostali Austriacy. W 1877 roku uruchomiono tu pierwsze połączenie kolejowe w ówczesnej Dalmacji - kraju koronnym Austrii. Po I wojnie światowej Szybenik był częścią Królestwa Jugosławii, a podczas II wojny światowej znalazł się pod okupacją Włoch, a następnie Niemiec. Po wojnie miasto stało się częścią Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii, a od roku 1991 jest miastem chorwackim. W latach 1991-1995, czyli w czasie wojny o niepodległość Chorwacji Szybenik został poważnie zniszczony przez Armię Jugosławii i paramilitarne serbskie oddziały. Bomby niszczyły budynki, w tym katedrę. 20 października 2004 roku wpłynął do tutejszego portu największy jak dotąd statek - Delphin Renaissance z około 600 pasażerami i 300-osobową załogą. Miał on 181 m długości, 26 m szerokości i wysokość nad linią wody 40 m. Wyporność promu: 30 277 BRT.

Dzisiejszy Szybenik tętni życiem artystycznym i kulturalnym. Co roku odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Dziecięcy.

WARTO ZOBACZYĆ

KATEDRA ŚW. JAKUBA(Katedrala sv. Jakova)
Znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO od 30 listopada 2000 roku. Pierwsze plany świątyni powstały już w roku 1298. Została ufundowana w 1431 roku. Katedra stoi w miejscu wcześniejszego kościoła św. Jakuba. Poświęcona jest św. Jakubowi Większemu. Była wznoszona przez mistrza Bonino z Mediolanu, Juraja Matejeva Dalmatinaca (autor baptysterium, zakrystii, rzeźb Piotra i Pawła, aniołów, linii 34 głów lwów i 71 ludzkich). Jego pomnik stojący przed katedrą jest dziełem rzeźbiarza Ivana Mestrovića, a powstał on ze składek mieszkańców miasta. Następnie pracami nad wnętrzem kierował mistrz Mikołaj (Nicola di Giovanni Fiorentino). Prace zakończono w roku 1536. Świątynię konsekrowano w 1555 roku. W katedrze zostali pochowani biskupi: Juraj Sizgoric, Ivan Stafilic, Ivan Dominik Callegari, Luka Spingarola, Ciril Bianic i Srecko Badurina. Świątynia łączy w sobie elementy gotyckie i renesansowe, style północnej Italii i Dalmacji. Kościół posiada 3 nawy i rozmiary:
38 metrów długości, 14 metrów szerokości i 38 metrów wysokości w szczycie kopuły. Za surowiec posłużył kamień z wysp: Korcula i Brac.

POLECAM STRONY

www.sibenik.hr - oficjalna strona miasta  
DESTYNACJE EUROPEJSKIE  ATRAKCJE TURYSTYCZNE EUROPY
STRONA ZAWODOWEGO PILOTA WYCIECZEK ZAGRANICZNYCH