POSZUKUJESZ WYDAWNICTW PODRÓŻNICZYCH O GRECJI?
ZAPRASZAM DO KSIĘGARNI INTERNETOWEJ "BEZDROŻA"REPUBLIKA GRECKA
TERMOPILE - GALERIA ZDJĘĆ

TERMOPILE
THERMOPYLAI
THERMOPILE

Termopile, czyli Ciepłe Wrota. Wąski przesmyk w Tesalii, między górą Ojta (2152 m n.p.m.) i Zatoką Malijską (Morze Egejskie), nazwany tak od znajdujących się w pobliżu gorących źródeł siarkowych. Miejsce kilku bitew w starożytności. Obecnie dawniejszy wąwóz o szerokości kilkunastu metrów, został zmieniony w nizinny pas lądu w wyniku cofnięcia się przez ostatnie 2000 lat linii brzegowej morza o około 4 km. Przebiega tędy autostrada E75. W starożytności było to jedyne dostępne przejście z Grecji Północnej do Grecji Środkowej, stąd był to ważny punkt strategiczny.

BITWY
- 480 r. p.n.e. Leonidas, król Sparty na czele 7 000 żołnierzy państw greckich, stoczył (przegraną) walkę z Persami, "króla królów" Kserksesa. W ostatniej fazie bitwy Leonidas wraz z 300 żołnierzami Sparty pozostał na polu walki. Z wyjątkiem dwóch żołnierzy, wcześniej odesłanych, zginęli wszyscy Spartanie. Była to najsłynniejsza bitwa w Wąwozie Termopilskim, opisana przez Herodota.
- 352 r. p.n.e. Filip II Macedoński został pokonany przez koalicję Aten, Fokidy, Sparty i Achai,
- 346 r. p.n.e. Filip II Macedoński zwyciężył wojska Aten, Sparty i Fokidy,
- 323 r. p.n.e. Leostenes pokonał Antypatra - początek wojny lamijskiej,
- 191 r. p.n.e. rozgromienie Antiocha III Wielkiego przez wojska Manliusza Acyliusza Glabrio,
- 24-25.04.1941 oddziały z Australii i Nowej Zelandii stoczyły przegraną bitwę z Niemcami, mającą na celu opóźnienie ataku hitlerowskiego na wycofujące się na Kretę wojska brytyjskie.

Dziś w miejscu bitwy stoi pomnik Leonidasa i poległych Spartan (1955) oraz pomnik Tespijczyków, a ponad współczesną drogą znajduje się tablica ze słynnym napisem autorstwa Simonidesa (z ok. 480 p.n.e.):Przechodniu, powiedz Sparcie, że spoczywamy tu, posłuszni jej prawom, tłumaczonym także:"Przechodniu, powiedz Sparcie, tu leżym, jej syny. Prawom jej do ostatniej posłuszni godziny".

POLECAM STRONY
 
DESTYNACJE EUROPEJSKIE  ATRAKCJE TURYSTYCZNE EUROPY
STRONA ZAWODOWEGO PILOTA WYCIECZEK ZAGRANICZNYCH