POSZUKUJESZ WYDAWNICTW PODRÓŻNICZYCH O HISZPANII?
ZAPRASZAM DO KSIĘGARNI INTERNETOWEJ "BEZDROŻA"HISZPANIA
KATALONIA
COSTA BRAVA
TOSSA DE MAR - GALERIA ZDJĘĆ

TOSSA DE MAR

INFORMACJE PODSTAWOWE
Miasto w Katalonii, w prowincji Girona, położone około 100 km na północny wschód od Barcelony i leżące w podobnej odległości od granicy francuskiej. Posiada niespełna 6 tysięcy stałych mieszkańców (2009). Słynny ośrodek wypoczynkowy na Costa Brava. Miejsce kongresów ekologicznych Unii Europejskiej od czasu zakazania przeprowadzania w mieście korridy. Miasto znane jest przede wszystkim z bardzo dobrze zachowanej, jednej z najpiękniejszych w Katalonii, średniowiecznej starówki Vila Vella i fortyfikacji obronnych z XII-XIV wieku. Głównym zajęciem ludności jest praca w sektorze usług turystycznych, handel i rybołówstwo

ZARYS HISTORII
Osadnictwo na tym terenie sięga okresu neolitu. Pomiędzy V wiekiem p.n.e. a I stuleciem n.e. powstały tu osady Iberów, którzy następnie ustąpili stąd pod naporem Rzymu. W roku 966 Tossa znalazła się pod władzą klasztoru w Ripoll. W 1187 roku wybudowano na wzgórzu Guardí kościół, którego ruiny przetrwały do dnia dzisiejszego. W ostatnich latach XII wieku wybudowano na tym samym wzgórzu warownię morską i otoczono osadę murami obronnymi. W pierwszych latach wieku XVI, wraz z rozwojem miasta, pojawiły się zabudowania poza murami twierdzy. W latach pięćdziesiątych XX wieku rozpoczęła się w Tossa de Mar era masowej turystyki. W roku 1989 Tossa de Mar, jako pierwsze miasto na świecie zakazało korridy.

GŁÓWNE ATRAKCJE TURYSTYCZNE
- Villa Els Ametllers, ruiny rzymskiej willi wiejskiej z I-V wieku.
- Stary Szpital św. Michała (San Miguel), założony w roku 1773. Obecnie w budynku mieści się Miejskie Centrum Kultury.
- Kościół parafialny pw. św. Wincentego z Saragossy z lat 1755-1775. Zrekonstruowany po bardzo poważnych zniszczeniach z czasów wojny domowej w 1936 roku.
- Kaplica Capella de la Mare de Déu del Socors, z końca XVI wieku. Zrekonstruowana po zniszczeniach z 1936 roku.
- Vila Vella, czyli Stare Miasto wraz z otaczającymi ją ruinami fortyfikacji z XII-XIV wieku. Tossa de Mar jest jedynym miastem na Costa Brava, które zachowało średniowieczne mury obronne. W roku 1931 uznane za pomnik narodowy.
- Muzeum Miejskie (Museu de la Vila Vella), mieści się w późnogotyckim domu gubernatora, który władał Tossą w imieniu opata klasztoru Santa Maria de Ripoll. Muzeum zostało udostępnione publiczności w 1935 roku. Prezentuje w głównej mierze dzieła artystów, którzy przybywali do Tossy w latach 30-tych XX wieku, w tym m.in. "Skrzypka" Marka Chagalla. Dużo uwagi władze muzeum poświęciły działowi archeologicznemu i historycznemu.
- Tossa de Mar posiada trzy plaże: Platja Gran, La Mar Menuda, El Codolar.
 
DESTYNACJE EUROPEJSKIE  ATRAKCJE TURYSTYCZNE EUROPY
STRONA ZAWODOWEGO PILOTA WYCIECZEK ZAGRANICZNYCH