POSZUKUJESZ WYDAWNICTW PODRÓŻNICZYCH O CHORWACJI?
ZAPRASZAM DO KSIĘGARNI INTERNETOWEJ "BEZDROŻA"CHORWACJA
GALERIA ZDJĘĆ

TROGIR

Miasto portowe w środkowej Dalmacji w okręgu Splicko-Dalmatyńskim. Liczy 11 tysięcy mieszkańców. Trogir połączony jest podnoszonym mostem z wyspą Ćiovo. Starówka Trogiru wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO od 1997 roku. W dochodach miasta 50% wpływów przynosi obsługa ruchu turystycznego. Trogir posiada ponad 20 000 miejsc noclegowych!

ZARYS HISTORII MIASTA

Osadnictwo na tym terenie datuje się na 2000 lat p.n.e. Trogir został założony na przełomie IV i III wieku p.n.e. przez kolonistów greckich z wyspy Issa (dzisiejszy Vis) pod nazwą Trogurion (Kozia Wieś). Od tego czasu stał się znaczącym portem tej części dalmatyńskiego wybrzeża. W roku 156 p.n.e. teren ten podbili Rzymianie. W I wieku p.n.e., a dokładnie w roku 46 p.n.e. stał się rzymskim municipium Tragurium Civium Romanum. W roku 304 cesarz Dioklecjan nakazał stracić tutaj biskupa Splitu Dujama za głoszenie wiary chrześcijańskiej. W V wieku Trogir został "wolnym miastem". Na początku VI wieku potężny pożar strawił osadę. Po upadku Salony w wyniku najazdu Słowian, mieszkańcy Salony schronili się między innymi w Trogirze. W X wieku miasto płaciło daninę władcom Chorwacji. W XI stuleciu założono w Trogirze biskupstwo, zniesione w roku 1828. W roku 1107 Trogir znalazł się pod panowaniem węgierskim i otrzymał prawa miejskie. W 1123 roku został zniszczony przez Saracenów. Miasto odbudowano 70 lat później. XII i XIII wiek to czas intensywnego rozwoju miasta. Od 1420 do końca XVIII wieku Trogir był pod panowaniem weneckim. Lata 1806-1814 to czas uzależnienia od Francji. W latach 1814-1914 miasto znajdowało się w rękach Austro-Węgier. W roku 1877 w Trogirze pojawiły się chorwackie władze miejskie. Po I wojnie światowej należał do Włoch. W roku 1944 weszli do miasta Niemcy, a po wyparciu hitlerowców, stał się częścią Jugosławii, w której pozostawał, jak reszta Chorwacji do roku 1991.

WARTO ZOBACZYĆ

BRAMA LĄDOWA(Kopnena vrata)
Przebudowana w XVI wieku w jasnym kamieniu. Na gzymsie nad łukiem umieszczony jest lew św. Marka, pod nim figura bł. Jana z Trogiru - patrona miasta.

PAŁAC STAFILEO(Palaća Stafileo)
Zbudowany pod koniec XV wieku. Charakterystyczne są gotyckie okna weneckie bogato zdobione rzeźbionymi motywami roślinnymi.

KATEDRA św. WAWRZYŃCA(Sv. Lovro)
Zbudowana na ruinach kościoła zniszczonego przez Saracenów w 1123 roku. Budowę rozpoczęto w roku 1193. Obok katedry stoi dzwonnica z XV wieku. Zwraca uwagę przede wszystkim portal mistrza Radowana z roku 1240. Przy wznoszeniu katedry pracowali mistrzowie znani z katedry w Szybeniku: Andrija Alesi (baptysterium - 1484), Nikola Firentinac (dekoracja kaplicy św. Jana).

PAŁAC ĆIPIKO(Palaca Ćipiko)
Pałac w stylu renesansowym, zbudowany w 1457 roku dla najzamożniejszej w tym czasie trogirskiej rodziny Ćipiko. Pierwsze piętro wyróżnia się siedmioma dużymi triforiami z balustradą z jasnego kamienia. Na krańcach umieszczone są dwa pilastry zakończone dekoracją o motywie spirali. Między łukami umieszczono cztery figury aniołów, z których dwa środkowe trzymają zwój z herbami rodziny Ćipiko. Drugie piętro w podobnym stylu, ale skromniej zdobione i bez balustrady.

FORTECA KAMERLENGO(Gradina Kamerlengo)
Pochodzi z XIV wieku. Dziewięciościenna, zbudowana przez Genuańczyków. Tu Włosi przeprowadzali w roku 1941 egzekucje Chorwatów.

LOGGIA MIEJSKA
Pochodzi z XV wieku. Jest wieżą zegarową. W loggi możemy dostrzec płaskorzeźbę "Sprawiedliwość" z 1471 dłuta Nikoli Firentinaca oraz dzieło Ivana Mestrovica z 1950 roku.

POLECAM STRONY

www.trogir.hr - strona miasta
www.trogir-online.com
www.trogir.org
www.croatiatraveller.com  
DESTYNACJE EUROPEJSKIE  ATRAKCJE TURYSTYCZNE EUROPY
STRONA ZAWODOWEGO PILOTA WYCIECZEK ZAGRANICZNYCH