POSZUKUJESZ WYDAWNICTW PODRÓŻNICZYCH O NORWEGII?
ZAPRASZAM DO KSIĘGARNI INTERNETOWEJ "BEZDROŻA"NORWEGIA

REGION TRONDELAG

Jest to kraina przejściowa pomiędzy Północą a Południem Norwegii. Jest najbardziej rolniczym regionem kraju, posiada nad brzegami Trondheimsfjordu płaskie obszary żyznych gleb. Lasy porastają 30% powierzchni krainy.
www.trondelag.com - oficjalna strona internetowa regionu.
Składa się z 2 okręgów: Sor-Trondelag (stolica Trondheim) i Nord-Trondelag (stolica Steinkjer), zajmujących 12,7% powierzchni Norwegii.

SOR-TRONDELAG (Południowy Trondelag)
Liczy 18 848 km2, graniczy z okręgami: Nord Trondelag, More og Romsdal i Hedmark, od wschodu graniczy ze Szwecją a od zachodu z Morzem Norweskim. Składa się z 25 gmin. Liczba ludności okręgu - 270 266. Nazwa została przyjęta w roku 1919. Geografia:
- tu znajduje się 3 pod względem długości fiord Norwegii: Trondheimsfjord - 130 km długości, głębokość max 617 m,
- najdłuższa rzeka: Gaula - 145 km,
- łańcuchy górskie: Dovrefjell (Snohetta 2 286 m n.p.m.) i Trondheim (Trolla 1 850 m n.p.m.),
- parki narodowe: Dovrefjell-Sunndalsfjella, Forollogna, Skarvan og Roltdalen, Femundsmarka.
www.stfk.no - oficjalna strona internetowa okręgu.

NORD-TRONDELAG (Północny Trondelag)
Liczy 22 412 km2, graniczy z okręgami: Nordland i Sor-Trondelad, od wschodu ze Szwecją i od zachodu z Morzem Norweskim. Składa się z 24 gmin. Liczba ludności okręgu - 128 444. Nazwa została przyjęta w 1919 roku. Geografia:
- największe jezioro: Snasavatnet (6 pod względem wielkości w Norwegii), 120 km2powierzchni, 40 km długości i 3 km szerokości, głębokość max 482 m (2 pod względem głębokości w Europie),
- najdłuższa rzeka: Namsen - 200 km,
- parki narodowe: Blafjella-Skjekerfjella, Borgefjell, Lierne, Skarvan og Roltdalen,
W dolinie Veradalr, 80 km od Trondheim, w pobliżu Striklestad odbyła się 29 lipca 1030 roku słynna bitwa, w której zginął odsunięty od władzy król Norwegii - Olaf II (1015-1028). Został on kanonizowany w roku 1164 przez papieża Aleksandra III. Opis bitwy możemy przeczytać w "Heimskringla" Snorre Sturlussona.
www.ntfk.no - oficjalna strona internetowa okręgu.

TRONDHEIM
Stolica administracyjna okręgu Sor-Trondelag. Liczy około 160 000 mieszkańców. Powierzchnia miasta wynosi 342 km2. Leży 566 km od Oslo. Miasto położone jest w miejscu ujścia rzeki Nidelven (30 km długości) do Trondheimfjordu. Trzeci po Oslo i Bergen ośrodek Norwegii jeśli chodzi o znaczenie gospodarcze i kulturalno-naukowe, a także pod względem liczby mieszkańców. Od zawsze stolica duchowa Norwegów. Symbol jedności narodowej. Ważny port żeglugi pasażerskiej i handlowy, ośrodek rybołówstwa morskiego. Port lotniczy znajduje się 35 km od miasta w Stjordal. Duże centrum przemysłu maszynowego, stoczniowego, drzewnego, celulozowo-papierniczego, metalowego, spożywczego. Ważny węzeł komunikacyjny. Punkt wypadowy na Północ Norwegii. Największy norweski port wojenny i zespół urządzeń wojskowych. Stolica norweskiego szkolnictwa technicznego - od 1910 roku Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii. Ważny ośrodek sportów zimowych. Od 20 maja do 20 lipca trwa dzień polarny. Najwyższy punkt: Góra Storheia 565 m n.p.m.

Centrum miasta ma kształt trójkąta i położone jest na półwyspie leżącym u ujścia rzeki Nidalva do fiordu. Tu znajduje się główny plac miejski Torvet, na którego środku stoi kolumna Olafa Tryggvassona.

HISTORIA MIASTA
Najstarsza spośród stolic królewskich Norwegii. Tu władał słynny jarl Haakon, który widząc potęgę Haralda Jasnowłosego (872-930) uznał jego panowanie królewskie i następnie przez kilka pokoleń rządziła tą ziemią, jako wasale króla norweskiego, jego rodzina, jarlowie Lada. Zrazu lojalni wobec tronu, później rywalizowali z monarchami norweskimi i niejednokrotnie poważnie zagrażali całemu państwu.

Założycielem Trondheim był jeden z następców Haralda Jasnowłosego, Olaf I Tryggvasson, młodzieńczy król - wiking, ten sam, którego gwiazda tragicznie zgasła w bitwie morskiej na wodach Sundu. Olaf I, którego pomnik na wysokiej kolumnie wznosi się w centrum miasta, zbudował tu w roku 997 dwór królewski i kościół, dając początek miastu. Nadał mu wtedy nazwę Kaupangen - Miejsce Targów. Jednak nazwa zmieniła się wkrótce na Nidaros - od nazwy przepływającej przez osadę rzeki.

Do XIII wieku jeden z głównych ośrodków politycznych (rezydencja królewskiego dworu i miejsce obrad parlamentu - Tingu) i kulturalnych kraju.

Rozgłos i znaczenie zawdzięcza Trondheim dopiero św. Olafowi II Haroldssonowi, monarsze, który skonsolidował dzieło swoich poprzedników, lecz na koniec w roku 1030 padł w bitwie pod Stiklestad w walce z armią rebeliantów z Trondelagu. Wkrótce uznano go za patrona narodowego i symbol norweskiej niepodległości.

W XI wieku utworzono w Nidaros biskupstwo, do czego przyczynił się Olaf III Pokojowy (1066-1093). Jego grób w katedrze w Nidaros (tak wówczas nazywano Trondheim) stał się celem pielgrzymek z całego kraju.

Trondheim było siedzibą i stolicą arcybidkupstwa w latach 1152-1537. Tu koronowali się królowie norwescy (w średniowieczu i od 1814 roku). Wokół miasta wznoszono klasztory i obronne rezydencje. Nidaros było stolicą Norwegii do roku 1217. W XIV stuleciu pojawiła się nowa nazwa miasta: Trondheim (na cześć słynnego dawniej na tych ziemiach plemienia Tronder).

W okresie unii z Danią miasto nosiło nazwę Trondhjem. W XVI wieku ostatni katolicki arcybiskup Nidaros, Olaf Engelbrektsson, podjął beznadziejną walkę z narzuconą przez Danię reformacją i tutaj na północ od miasta zamknął się w twierdzy Steinviksholm, by później w obliczu klęski - wybrać tułaczkę na obczyźnie. Po zwycięstwie reformacji znaczenie polityczne, religijne i kulturalne Trondheim znacznie podupadło. Wieki XVI, XVII i XVIII przyniosły miastu szereg tragicznych pożarów: 1598, 1651, 1681 (ogień strawił 90% zabudowy, miasto odbudował generał Johan Caspar von Cicignon z Luksemburga, który nadał miastu współczesny wygląd). W latach 1658-1660 miasto znajdowało się pod panowaniem szwedzkim. W XVIII wieku syn mieszczanina trondheimskiego, Peter Wessel zniszczył flotyllę transportowców szwedzkich Karola XII, stając się bohaterem i tym samym przyćmił legendę Olafa II "króla-bohatera". Ponowny rozwój miasta datuje się na XIX stulecie, kiedy rozwinął się przemysł drzewny (wywóz drewna i papieru).

Okupowany przez Niemców od 9 kwietnia 1940 do 8 maja 1945 roku. W czasie II wojny światowej tutejszy port był główną bazą niemieckich okrętów podwodnych w Europie Północnej.

1 stycznia 1930 roku władze miejskie przywróciły wbrew mieszkańcom miasta historyczną nazwę Nidaros, z której musiały zrezygnować 6 marca roku następnego.

CIEKAWOSTKI
* Tutejsza synagoga jest najdalej na północ położoną na świecie.
* Tramwaje w Trondheim są działającymi najdalej na północ liniami (założone w 1901 roku).
* W Trondheim funkcjonuje chyba jedyny na świecie wyciąg dla rowerów.
* Granasen - skocznia narciarska o punkcie konstrukcyjnym K-120 m, wzięła ona swą nazwę od wzgórza na którym się znajduje. Rekordzistą skoczni od 9 marca 2001 jest Adam Małysz, który skoczył wtedy 138,5 m.

OSOBISTOŚCI
Liv Ulman - aktorka i reżyserka
Erlend Loe - pisarz

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

KATEDRA (Nidaros Domkirke)
Romańsko-gotycka trzynawowa bazylika, jedna z najcenniejszych świątyń średniowiecznej Skandynawii. Wzorowana na katedrze w Canterbury. Zbudowana na miejscu drewnianego kościoła, skrywającego grób króla św.Olafa. Pierwotną, kamienno-drewnianą katedrę w tym miejscu ufundował wnuk Świętego - Olaf III Pokojowy. Wzniesiono ją w latach 1070-1090. Katedra była pod wezwaniem Trójcy Świętej. Następnie została przebudowana, prace nad katedrą trwały do roku 1300. Była miejscem koronacji królów norweskich i centrum kultu religijnego Norwegii (pielgrzymki do grobu św. Olafa). Ta olbrzymia świątynia długości 102 m i szerokości 50 m zwraca uwagę swym ogromem i surowością wnętrza. Katedra w wyników częstych pożarów nawiedzających Trondheim była wielokrotnie odbudowywana i przebudowywana. Ostatnia przebudowa miała miejsce w latach 1869-2001 (nad odnowieniem i rzeźbieniem nowych figur zdobiących katedrę pracował sam Gustaw Vigeland). W katedrze przechowuje się norweskie regalia.
www.nidarosdomen.no - oficjalna strona internetowa katedry i pałacu arcybiskupiego.

PAŁAC BISKUPI (Erkebisperad)
Kamienna budowla średniowieczna z XII wieku, przylegająca bezpośrednio do rzeki Nidelv. Pierwotnie była fortecą arcybiskupów Nidaros. Siedzibą arcybiskupów był pałac do roku 1537. Po zwycięstwie reformacji pałac został rezydencją duńskiego gubernatora, a około roku 1700 przeszedł w ręce wojskowych. Obecnie mieści Muzeum Pałacu Arcybiskupiego (Museet Erkebispegarden), Zbrojownię (Rustkammeret) oraz Muzeum Ruchu Oporu (Hjemmefrontmuseet).

PAŁAC "STIFTSGAARDEN"
Olbrzymi drewniany pałac zbudowany w stylu rokokowym w latach 1774-1778, obecnie rezydencja królewska. Powierzchnia użytkowa pałacu: 4 000 m2, 140 komnat.

MUZEUM SZTUKI LUDOWEJ (FOLKEMUSEUM)
Położone w zachodniej części miasta. Gromadzi zarówno budynki wiejskie, jak i miejskie, m.in. kościół Haltdalen z roku 1170 - typu stav, stroje ludowe norweskie i lapońskie. Obiektów jest ponad 60 i większość z nich pochodzi z XVIII i XIX wieku. Na terenie muzeum ruiny średniowiecznej twierdzy Sverresborg z XII wieku, wzniesionej w latach 1182-1183.

INNE MUZEA:
MUZEUM HISTORII MUZYKI (Ringve museum)
MUZEUM HISTORII NATURALNEJ I ARCHEOLOGII (NTNU Vitenskapsmuseet)

POLECAM STRONY
www.visit-trondheim.com
www.trondheim.com
www.trondheim.kommune.no
 
DESTYNACJE EUROPEJSKIE  ATRAKCJE TURYSTYCZNE EUROPY
STRONA ZAWODOWEGO PILOTA WYCIECZEK ZAGRANICZNYCH