POSZUKUJESZ WYDAWNICTW PODRÓŻNICZYCH O CHORWACJI?
ZAPRASZAM DO KSIĘGARNI INTERNETOWEJ "BEZDROŻA"CHORWACJA
GALERIA ZDJĘĆ

SVETIŚTE VEPRIĆ
SANKTUARIUM VEPRIĆ
CHORWACKIE LOURDES

Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes znajduje się przy drodze do Makarskiej, kilkaset metrów od zjazdu do tego znanego wczasowiska i usytuowane jest na zalesionym zboczu Biokovo.

Zostało utworzone przez biskupa Juraja Carica (1867-1921) w 1908 roku, po jego powrocie
z pierwszej narodowej pielgrzymki Chorwatów do Lourdes. Biskup był organizatorem tej pielgrzymki, która odbyła się w 50 rocznicę objawień w Lourdes.

Niezwykłość, moc i piękno tamtego miejsca wpłynęły na biskupa do tego stopnia, że postanowił "przenieść" je do ojczyzny. Odnalazł właśnie tutaj naturalną jaskinię i otoczenie bardzo przypominające miejsce, w którym w roku 1858 Matka Boża objawiła się Bernadecie Sobirous 18 razy. Po latach biskup Caric został tu pochowany.

Teren sanktuarium obejmuje grotę z ołtarzem, kaplicę, zakrystię, ołtarz polowy, potok i drogę krzyżową.

Msze św. odprawiane są codziennie, w zimie o godzinie 15.00, a w lecie o 17.00. Główne dni pielgrzymek wiernych do sanktuarium: 11 luty, 25 marca, 15 sierpnia, 7 i 8 września. Konsekracja Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes miała miejsce 15 października 1908 roku.

Sanktuarium powstało z darów Chorwatów i pracy wolontariuszy. Grób biskupa Juraja Carica znajduje się obok XII stacji drogi krzyżowej.

Sanktuarium wciąż jest rozbudowywane, a ostanie generalne prace nadające obecny wygląd odbyły się w roku 2003.
 
DESTYNACJE EUROPEJSKIE  ATRAKCJE TURYSTYCZNE EUROPY
STRONA ZAWODOWEGO PILOTA WYCIECZEK ZAGRANICZNYCH