POSZUKUJESZ WYDAWNICTW PODRÓŻNICZYCH O NORWEGII?
ZAPRASZAM DO KSIĘGARNI INTERNETOWEJ "BEZDROŻA"NORWEGIA

REGION VESTLANDET

Region położony wzdłuż Oceanu Atlantyckiego w południowo-zachodniej Norwegii. Zajmuje obszar 58 582 km2i jest zamieszkały przez 1 207 037 osób (2006). W tym regionie żyje 87% Norwegów posługujących się językiem Nynorsk, jednak pomimo takiego odsetka stanowią mniejszość, bowiem 56% mieszkańców używa języka Bokmal. Administracyjnie jest podzielony na 4 okręgi:

ROGALAND
Okręg, którego stolicą jest Stavanger obejmuje obszar 9 378 km2i liczy 410 760 mieszkańców (2006). Graniczy z okręgami: Hordaland, Telemark, Aust-Agder i Vest-Agder. Administracyjnie podzielony na 26 gmin. Stanowi centrum norweskiego wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego. Związany jest z tym najniższy poziom bezrobocia w Norwegii - 1,1%. 42% mieszkańców okręgu posługuje się językiem Nynorsk. Charakterystycznymi elementami krajobrazu są fiordy, wyspy i plaże. Większe miasta: Sundnes, Haugesund, Sauda. W północnej części okręgu występują bardzo żyzne gleby.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE OKRĘGU
PREIKESTOLEN(Prekestolen, Hyvlatonna)
Najsłynniejszy klif Norwegii położony nad Lysefjorden, zwany "Pulpitem" lub "Amboną" o wysokości 604 m n.p.m. Posiada prawie płasko ścięty wierzchołek o wymiarach około 25 m x 25 m. Stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych w pobliżu Stavanger.
KJERAY
Szczyt o wysokości 1 010 m n.p.m. Jeden z rozpoznawalnych symboli Norwegii. Słynie z głazu Kjeragbolten o 5 m3, "wciśniętego" na wysokości 894 m n.p.m. pomiędzy dwoma skalnymi ścianami. Szczyt znajduje się w pobliżu Lysefjordu, koło Forsand.
LYSEFJORDEN
STAVANGER
POLECAM STRONY
www.rogaland-f.kommune.no - oficjalna strona internetowa okręgu.
www.regionstavanger.com - strona poświęcona atrakcjom turystycznym Stavanger i okolic.

HORDALAND
Położony jest na zachodnim wybrzeżu Norwegii nad Morzem Norweskim. Stolicą okręgu jest Bergen. Powierzchnia okręgu to 15 460 km2. Hordaland zamieszkuje 461 197 osób (2006). Graniczy z okręgami: Sognog Fjordane, Buskerud, Telemark i Rogaland. Administracyjnie dzieli się na 33 gminy. 26% mieszkańców posługuje się językiem Nynorsk. Stąd pochodzili: Ole Bull, Edward Grieg. Większe miejscowości: Rosendal, Odda, Ulvik, Eidfjord. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od plemienia Horder.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE OKRĘGU
HARDANGERFJORDEN
PARK NARODOWY HARDANGERVIDDA
WODOSPAD VORINGSFOSSEN
Jeden z najwyższych wodospadów Europy. Woda spada z wysokości 182 m do doliny Mabo w gminie Eidfjord.
LODOWIEC FOLGEFONNA
BERGEN
POLECAM STRONY
www.hordaland.no - oficjalna strona internetowa okręgu.

SOGN OG FJORDANE
Stolica tego rolniczego okręgu znajduje się w Leikanger. Charakterystyczną cechą jest brak większych miast. Okręg obejmuje obszar o powierzchni 18 623 km2i zamieszkuje tu 106 170 osób (2006). Językiem Nyrosk posługuje się 97% mieszkańców. Graniczy z okręgami: More og Romsdal, Oppland, Buskerud i Hordaland. Liczy 26 gmin.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE OKRĘGU
LODOWIEC JOSTEDALSBREEN
JEZIORO HORNINDALSVATNET
WODOSPAD RAMNEFJELLSFOSSEN
Trzeci pod względem wysokości wodospad na świecie (nieoficjalnie) - 808 m. Znajduje się w pobliżu Strynu.WODOSPAD VETTISFOSSEN
Położony na rzece Morkedola, jego wody spadają z wysokości 275 m. Od roku 1924 pod ochroną. Położony jest w pobliżu Ardal.
SOGNEFJORDEN
POLECAM STRONY
www.sfj.no - oficjalna strona internetowa okręgu.

MORE OG ROMSDAL
Położony spośród okręgów Vestlandu najdalej na północ. Graniczy z okręgami: Sor-Trondelag i Oppland. Stolicą jest Molde. Obejmuje obszar 15 105 km2. Liczba mieszkańców: 246 384 (2006). 54% osób używa języka Nynorsk. Liczba gmin: 38. Największe miasta: Kristiansund, Andalsnaes i Alesund. Bardzo urozmaicone wybrzeże, fiordy i góry to typowy krajobraz tego okręgu. Nazwa oznacza "Morze i doliny".

ATRAKCJE TURYSTYCZNE OKRĘGU
TROLLSTIGEN (DROGA TROLLI)
Jedna z najatrakcyjniej położonych dróg Europy. Przejazd "Drogą Trolli" stanowi niezapomniane wrażenie. Trollstigen jest drogą sezonową, w okresie jesienno-zimowym jest zamknięta ze względu na zalegający śnieg. Została wybudowana w ciągu 8 lat i oddana do użytku 31 stycznia 1936 roku. W ceremonii otwarcia wziął udział ówczesny król Norwegii Haakon VII. Przebiega na południe od Andalsnes w gminie Rauma w kierunku Geiranger. Średnie nachylenie tej górskiej szosy wynosi 9%. Droga składa się z 11 serpentyn, w większości zakręcających pod kątem 180 stopni. Prowadzi przez kamienny most z lat 1933-1935 przerzucony nad wodospadem Stigfossen, którego wysokość wynosi 320 m, a jego wody spadają do doliny Isterdalen. Droga wspina się na szczyt Stigrora o wysokości 858 m n.p.m. Na szczycie znajduje się Muzeum Drogi Trolli i restauracja. W otoczeniu Trollstigen dominują trzy szczyty: Kongen (Król) - 1 614 m n.p.m., Dronningen (Królowa) - 1 544 m n.p.m. i Bispen (Biskup) - 1 462 m n.p.m..
TROLLSTIGEN (DROGA TROLLI) - GALERIA ZDJĘĆ
GEIRANGERFJORDEN
POLECAM STRONY
www.mrfylke.no - oficjalna strona internetowa okręgu.
www.fjords.com - strona poświęcona fiordom tej części Norwegii.
 
DESTYNACJE EUROPEJSKIE  ATRAKCJE TURYSTYCZNE EUROPY
STRONA ZAWODOWEGO PILOTA WYCIECZEK ZAGRANICZNYCH