POSZUKUJESZ WYDAWNICTW PODRÓŻNICZYCH O GRECJI?
ZAPRASZAM DO KSIĘGARNI INTERNETOWEJ "BEZDROŻA"REPUBLIKA GRECKA
WERIA - GALERIA ZDJĘĆ

WERIA

VEROIA

Weria, Βέροια, biblijna Berea, Φέροια - miasto w Grecji w regionie Macedonia Środkowa. Jedno z najstarszych macedońskich miast, szczyci się różnorodnymi zabytkami: kilkudziesięcioma bizantyjskimi kościołami, pochodzącymi w większości z XV-XVIII wieku, obiektami dawnej dzielnicy tureckiej i żydowskiej oraz bardzo cennymi, niedawnymi odkryciami - m.in. grobem króla macedońskiego Filipa II na miejscu starożytnej Werginy (około 10 km na południowy wschód od Werii). Tutejsze kościółki - by nie obrażać uczuć dominujących muzułmanów w czasach tureckich, maskowano, nadając im wygląd stodół, magazynów. Najczęściej odwiedzanym kościołem przez turystów jest Christós, podziwiać w nim możemy XIV-wieczne freski.

Weria leży na żyznej równinie u podnóża góry Wermion (starożytne Bermion). Położona jest około 35 km od Morza Egejskiego. Liczy około 45 tys. mieszkańców. Ośrodek administracyjny prefektury Imatia, a także centrum gospodarcze, kulturalne i oświatowe. Siedziba biskupa Greckiego Kościoła Ortodoksyjnego.

W roku 168 p.n.e. zostało podbite przez Rzymian. Dioklecjan uczynił z Werii jedną z dwóch stolic rzymskiej prowincji Macedonia. Najeżdżane wielokrotnie przez Bułgarów w IX wieku, najechane przez Normanów w 1185 roku i Franków 1204 roku w czasie wypraw krzyżowych. Zajęte przez Turków w 1361 roku, którzy nazwali ją Kara Ferye. Włączona do Grecji w 1912 roku.

Według Biblii, Berea była ludnym miastem, które apostoł Paweł z Sylasem w 54 roku lub w roku 55 odwiedził podczas swej drugiej podróży misyjnej. Wśród towarzyszy w trzeciej podróży misyjnej Pawła znalazł się Sopater, chrześcijanin pochodzący z Berei.

WERGINA
W 1977 roku zostały tutaj odkryte grobowce królewskie, które stanowią jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych XX wieku. Profesor Manolis Andronikos (1919-1992) odsłonił tu groby uznane za miejsce spoczynku Filipa II Macedońskiego i innych członków rodziny królewskiej. Potwierdzono tym samym, że Wergina leży na miejscu Aigai, najstarszej stolicy Macedonii, przeniesionej później do Pelli. Aigai było też sanktuarium i cmentarzem królów Macedonii. Tutaj został zamordowany Filip II Macedoński. Najcenniejsze znaleziska z tego terenu znajdują się w Muzeum Archeologicznym w Salonikach. Oprócz królewskich grobowców można zobaczyć pozostałości pałacu Palatitsia, który został zbudowany za panowania ostatniego wielkiego króla Macedonii Antygonosa Gonatasa w latach 278-240 p.n.e. Pierwszych znalezisk na tym obszarze dokonali archeolodzy francuscy w latach sześćdziesiątych XIX wieku.

POLECAM STRONY
 
DESTYNACJE EUROPEJSKIE  ATRAKCJE TURYSTYCZNE EUROPY
STRONA ZAWODOWEGO PILOTA WYCIECZEK ZAGRANICZNYCH