POSZUKUJESZ WYDAWNICTW PODRÓŻNICZYCH O AUSTRII?
ZAPRASZAM DO KSIĘGARNI INTERNETOWEJ "BEZDROŻA"AUSTRIA
HISTORIA WIEDNIA W ZARYSIE
WIEDEŃ GALERIA ZDJĘĆ
ZABYTKI WIEDNIA

WIEDEŃ

WIEN

Stolica i największe miasto Austrii. Położony jest w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem w Kotlinie Wiedeńskiej, u podnóża Lasu Wiedeńskiego (Wienerwald). Leży na średniej wysokości 174 m n.p.m. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy Wiedeń - od 1986 roku. Należy do najstarszych miast Europy.

Wiedeń jest głównym ośrodkiem administracyjnym, przemysłowym, handlowo-usługowym, akademickim, turystycznym i kulturalnym Austrii o znaczeniu międzynarodowym. Jest siedzibą austriackich urzędów centralnych (parlamentu, prezydenta i rządu), a także licznych firm, stowarzyszeń, organizacji i uczelni wyższych. Vienna International Centre jest jednym z czterech kompleksów na świecie, w których ulokowane są instytucje Organizacji Narodów Zjednoczonych (Nowy Jork, Genewa, Nairobi). W Wiedniu ma swoją siedzibę ponad 300 organizacji międzynarodowych, należą do nich m.in.: UNIDO, UNODC, UNDP, UNHCR, UNOOSA, UNCEAR, UNPA, UNCITRAL, OPEC, OSCE, CTBTO, IAEA. Miasto stanowi najważniejszy w skali kraju węzeł drogowy i kolejowy, posiada również międzynarodowy port lotniczy Wiedeń-Schwechat i sieć metra.

Według danych z 2008 roku, liczba ludności miasta wynosiła 1 681 469 osób, natomiast powierzchnia 414,89 km2. Wiedeń oficjalnie podzielony jest na 23 dzielnice. Obszar metropolitalny Wiednia liczy 2 300 000 mieszkańców (2007).

Wiedeń dzieli się na 23 dzielnice (Bezirke), które nie są jednak samodzielnymi jednostkami administracyjnymi (samorządowymi), odpowiadającymi powiatom w pozostałych krajach związkowych Austrii, a tylko częściami jednolitej administracji miejskiej. Mają jednak pewne (wąskie) uprawnienia i są okręgami wyborczymi do rady miasta, co daje im pewną tożsamość polityczną. Numery dzielnic występują na tablicach z nazwami ulic i placów.

Został założony ok. 500 r. p.n.e. jako osada celtycka. Prawa miejskie uzyskał w 1221 roku, stając się jednym z największych i najważniejszych miast Rzeszy Niemieckiej, a po jej upadku stolicą Cesarstwa Austriackiego, a następnie od roku 1867 Cesarstwa Austro-Węgier. W 1918 roku został stolicą Republiki Austrii.

Historyczne centrum miasta, pełne zabytków z przewagą XIX-wiecznego historyzmu i secesji przełomu XIX i XX wieku, zostało w 2001 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ze względu na bogactwo atrakcji, należy do najchętniej odwiedzanych miast Europy.

W Wiedniu można znaleźć budowle reprezentujące wszystkie najważniejsze style architektoniczne, począwszy od romańskiego kościoła św. Ruprechta przez gotycką katedrę św. Szczepana, barokowy kościół św. Karola, klasycystyczny parlament aż do budynków współczesnych. W XIX wieku architektura wiedeńska stała się inspiracją dla innych miast byłego Imperium austro-węgierskiego takich jak Budapeszt, Kraków czy Lwów. Zabytki znajdują się zazwyczaj w centrum - (Innere Stadt).

Centrum historycznego Wiednia było otoczone murami obronnymi, które zostały zburzone w 1857 roku, by umożliwić miastu dalszy rozwój terytorialny i docelowo wchłonąć okoliczne miejscowości. W miejsce murów obronnych powstała szeroka aleja Ringstrasse, wzdłuż której powstały reprezentacyjne budowle użyteczności publicznej. Do najbardziej znanych obiektów Wiednia należą: Katedra św. Szczepana, Hofburg, Schönbrunn, Opera, Ratusz, Parlament, Kościół św. Karola Boromeusza, Kościół Wotywny, Belweder, Pałac Kinskich.

Wiedeń jest znaczącym ośrodkiem kultury europejskiej. Liczne muzea, teatry i galerie sztuki przyciągają turystów przez cały rok. Główne muzea Wiednia: Galeria Albertina, MuseumsQuartier (Dzielnica Muzeów), Muzeum Historii Sztuki (Kunsthistorisches Museum), Muzeum Historii Naturalnej (Naturhistorisches Museum).

Stolica Austrii słynie ze swoich szkół wyższych. Uniwersytet Wiedeński (Universität Wien) założony 12 marca 1365 roku, jest najstarszą uczelnią w niemieckojęzycznym obszarze językowym. Uczelnia została założona przez Rudolfa IV. Nowoczesną organizację uczelni wprowadził Franciszek Józef. Obecnie uczy się tu ponad 30 000 studentów, a biblioteka uniwersytecka liczy ponad 2 mln tomów. Uniwersytet Techniczny w Wiedniu (Technische Universität Wien) założony w 1815 r. przez Franciszka II Habsburga jest największą uczelnią techniczną w Austrii. Obecnie kształci ponad 20 000 osób na ośmiu wydziałach.

W mieście działają dwa duże kluby piłkarskie Rapid Wiedeń oraz Austria Wiedeń, grające w Bundeslidze austriackiej. Oba kluby grają na największym stadionie w Austrii, Ernst Happel Stadion. Podczas Euro 2008 na Ernst Happel Stadion rozegrano trzy mecze grupowe, dwa ćwierćfinałowe, jeden półfinał i finał.

SPECJAŁY KULINARNE
Tort Sachera - bardzo słodkie ciasto czekoladowe z grubą warstwą polewy czekoladowej, przekładane konfiturą morelową. Oryginalnie serwowane w kawiarni Hotelu Sacher, znane jest dziś na całym świecie.
Wiener Melange (z franc. melanger - mieszać) - czarna kawa z "lekko ubitym" mlekiem (podobna do włoskiego Cappuccino). Do Wiener Melange używa się jednak kawy niezbyt mocnej, poza tym ziarna są często kandyzowane.
Wiener Schnitzel - panierowany kotlet cielęcy. Wprowadzenie tej potrawy przypisuje się marszałkowi Radetzky'emu w 1857 roku.

CIEKAWOSTKI
* UNO City - Vienna International Centre (VIC) zaprojektował austriacki architekt Johann Staber. Kompleks wznoszono w latach 1973-1979, składa się z 6 biurowców w kształcie litery Y. Najwyższy biurowiec ma 120 m wysokości i liczy 28 pięter. W całym kompleksie pracuje około 5 000 osób. UNO City stanowi teren eksterytorialny.
* Józef Poniatowski, książę, polski generał dywizji, minister wojny i Wódz Naczelny Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego, marszałek Francji - urodził się i młodość spędził w Wiedniu.
* W życiorysach m.in. Haydna, Mozarta, Straussów, Lehara, Mahlera i Chopina Wiedeń zajmuje bardzo ważne miejsce. Zostali też wyróżnieni przez miasto Aleją Gwiazd mieszczącą się na ulicy Kärntnerstrasse.
* Spośród polskich kompozytorów, muzyków i śpiewaków z Wiedniem związani byli w swojej karierze: Fryderyk Chopin (1810-1849), który przed wyjazdem do Paryża mieszkał w okresie od 24 listopada 1830 roku do 20 lipca 1831 roku przy Kohlmarkt 9; Ignacy Paderewski (1860-1941), Karol Szymanowski (1882-1937) - chociaż Wiednia nie lubił, Artur Rubinstein (1886-1982) i Jan Kiepura (1902-1966), który był w latach 1926-1928 solistą Opery Wiedeńskiej i bożyszczem publiczności.
* Wiedeń składał się w roku 2005 z:
- tereny zielone: 200,22 km2
- tereny zabudowane: 138,25km2
- tereny pod transport: 57,04 km2
- wody powierzchniowe 19,39 km2
* Cudzoziemscy mieszkańcy stolicy stanowią 19% wiedeńczyków.
* Szlaki pieszych wycieczek wokół Wiednia mają 120 km długości.

POLECAM STRONY
www.wieden.poznaj.info - strona w języku polskim przybliżająca w szerokim ujęciu Wiedeń
www.wieninternational.at - strona również w języku polskim
www.wien-vienna.com - strona w języku niemieckim i angielskim
www.tourmycountry.com - strona w języku angielskim
www.wien.gv.at - oficjalna strona miasta, m.in. w języku angielskim
 
DESTYNACJE EUROPEJSKIE  ATRAKCJE TURYSTYCZNE EUROPY
STRONA ZAWODOWEGO PILOTA WYCIECZEK ZAGRANICZNYCH